Jean-Jacques Dordain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean-Jacques Dordain

Jean-Jacques Dordain (ur. 14 kwietnia 1946) − francuski inżynier, były Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) (jap. 宇宙航空研究開発機構, Uchū-Kōkū-Kenkyū-Kaihatsu-Kikō) – japońska agencja kosmiczna. JAXA została utworzona 1 października 2003 przez połączenie National Space Development Agency (NASDA), National Aerospace Laboratory of Japan (NAL) i Institute of Space and Aeronautical Science (ISAS). Główne biuro agencji mieści się w Tokio.

Ukończył studia inżynieryjne na École centrale Paris. Karierę naukową rozpoczął we francuskim Biurze Badań Lotniczych (ONERA) a później w latach 70. i 80. (do 1986) pracował jako profesor we francuskiej Narodowej Wyższej Szkole Aeronautyki i Przestrzeni Powietrznej. Prowadził szerokie badania w zakresie inżynierii rakietowej i eksperymenty w dziedzinie mikrograwitacji. Był również jednym z 5 francuskich kandydatów na europejskiego astronautę do stacji kosmicznej ESA.

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

W 1998 został Głównym Sekretarzem Japońskiej Agencji Kosmicznej (wówczas NASDA, obecnie JAXA), a następnie rozpoczął pracę jako Dyrektor Techniczny ESA, gdzie został Dyrektorem Generalnym w lipcu 2003 roku, jego kadencja dobiegła końca 30 czerwca 2015 roku.

Pełni honorową funkcję Kanclerza Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego.

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jean-Jacques Dordain. European Space Agency. [dostęp 2015-07-11].Sprawdź autora:1.
  2. Johann-Dietrich Woerner, ESA Director General. European Space Agency. [dostęp 2015-07-11].Sprawdź autora:1.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Informacje o Jean-Jacques Dordain'ie jako kandydacie na astronautę (ang.)
  • 14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni.
    Reklama