Jean-Bertrand Pontalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean-Bertrand Pontalis

Jean-Bertrand Pontalis (ur. 15 stycznia 1924 w Paryżu, zm. 15 stycznia 2013 tamże) – francuski filozof, psychoanalityk i pisarz.

Jacques-Marie-Émile Lacan (ur. 13 kwietnia 1901 r. w Paryżu, zm. 9 września 1981 tamże) – psychiatra i psychoanalityk francuski, twórca i reformator francuskiej szkoły psychoanalizy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pontalis uczęszczał do paryskiego gimnazjum im. Pasteurea i Liceum Henri IV; studiował na Sorbonie filozofię – naukę ukończył w 1945 roku, pisząc pracę na temat filozofii Spinozy. W latach powojennych przyłączył się do lewicy, do środowiska skupionego wokół Jean-Paula Sartre’a i Maurice’a Merleau-Ponty'ego. Współpracował z założonym przez nich pismem Les Temps Modernes. Nauczał filozofii w gimnazjach w Alexandrii (1948-1949), Nicei (1949-1951) i Orleanie (1951-1952); dzięki poparciu Merleau-Ponty'ego został współpracownikiem Centre national de la recherche scientifique (CNRS). W tym samym czasie rozpoczął analizę szkolną u Jacques’a Lacana – to właśnie on opublikował pierwsze streszczenia jego słynnych Seminariów z lat 1956-1959 (Séminaires IV-VI). Około 1960 roku razem z Jeanem Laplanche rozpoczął prace nad Vocabulaire de la psychanalyse - książka ukazała się w 1967 roku; od tej pory uchodzi za standardowe dzieło na temat teorii i historii psychoanalizy.

Orlean (fr. Orléans) – miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad Loarą. Stolica Regionu Centralnego i departamentu Loiret. Ważny ośrodek przemysłowy i usługowy. Według danych na rok 2008 gminę zamieszkiwało 116 515 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4239 osób/km².Jean Laplanche (ur. 21 czerwca 1924 w Paryżu, zm. 6 maja 2012 w Beaune) – francuski teoretyk psychoanalizy, znany z prac w dziedzinie teorii popędów, faz rozwoju psychoseksualnego, teorii uwiedzenia.

W 1964 roku odwrócił się od Lacana i wraz z innymi założył Association Psychanalytique de France. W tym samym roku został członkiem komitetu redakcyjnego Les Temps Modernes i rozpoczął wykłady w École pratique des hautes études. W 1970 powołał do życia czasopismo Nouvelle Revue de Psychanalyse – był jego wydawcą do 1994 roku. W skład komitetu redakcyjnego wchodzili, m.in. Didier Anzieu, André Green, Guy Rosolato i Jean Starobinski. W 1979 roku zaczął brać udział w pracach kolegium lektorskiego Éditions Gallimard – rok później zaczął publikować własne prace literackie.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Publikacje[ | edytuj kod]

W Polsce Jean-Bertrand Pontalis znany jest wyłącznie jako współautor (razem z Jeanem Laplanche) Słownika psychoanalizy, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, ​ISBN 83-02-06240-5​.

 • L'Enfance d'un autre, 1952
 • Après Freud, Gallimard-Tel, Paris, 1965
 • Entre le rêve et la douleur, éd. Gallimard-Tel, Paris, 1977
 • Loin, 1980
 • Jean-Bertrand Pontalis, Jean Laplanche, Fantasme originaire, fantasmes des origines, origines du fantasme, Hachette Littérature-Pluriel
 • L’amour des commencements, 1986
 • Perdre de vue, 1988
 • La force d'attraction, 1990
 • L'enfant des limbes, 1998
 • Un homme disparaît, 1995
 • Ce temps qui ne passe pas ; suivi de Le compartiment de chemin de fer, 1997
 • Fenêtres, 1999
 • En marge des jours, 2002
 • La traversée des ombres, 2003, Prix Valery Larbaud, 2004
 • Le dormeur éveillé, 2004
 • Frère du précédent, Prix Médicis Essais, 2006
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Elisabeth Roudinesco, Le psychanalyste Jean-Bertrand Pontalis est mort, lemonde.fr, 16 stycznia 2013 [dostęp 2013-10-19] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-15] (fr.). (arch.)
 • Sébastien Lopoukhine, A l'écoute de Jean-Bertrand Pontalis, franceculture.fr, 15 stycznia 2013 [dostęp 2013-10-19] (fr.).
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jean Starobinski (ur. 17 listopada 1920 w Genewie, zm. 4 marca 2019 w Morges) – szwajcarski filozof i krytyk literacki.
  Centre National de la Recherche Scientifique, CNRS (pl. Krajowe Centrum Badań Naukowych) - francuska państwowa instytucja naukowa, skupiająca się na rozwoju dziedzin nauki w tym technicznych, będąca pod kuratelą francuskiego ministra do spraw nauki.
  Psychoanaliza (od gr. ψυχη = „psyche”, „dusza” i ανάλυσις = „analiza”) – metoda poznania i leczenia człowieka, teoria psychoapatologii i teoria pozwalającą wyjaśnić różne zjawiska społeczne i kulturowe. Została zapoczątkowana na przełomie XIX i XX wieku przez wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda.
  Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  Maurice Merleau-Ponty (ur. 14 marca 1908 w Rochefort-sur-Mer, zm. 4 maja 1961 Paryżu) – francuski filozof, przedstawiciel fenomenologii i egzystencjalizmu.
  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.

  Reklama