Jazz (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jazz – miesięcznik poświęcony muzyce, pierwsze pismo jazzowe ukazujące się w krajach demokracji ludowej. Miesięcznik powstał w 1956 r. pod redakcją Józefa Balceraka, który do połowy 1977 r. był jego redaktorem naczelnym.

Andrzej Kurylewicz (ur. 24 listopada 1932 we Lwowie, zm. 12 kwietnia 2007 w Konstancinie-Jeziornie) – polski muzyk, kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent. Autor muzyki poważnej, kameralnej i symfonicznej, teatralnej, filmowej, baletowej, jazzowej. Uformowany w tradycji klasycznej i poważnej, pionier jazzu w Polsce, uprawiał równolegle te dwa obszary muzyki.Salon Niezależnych – polska grupa kabaretowa, działająca w latach 70., którą tworzyło trzech przyjaciół: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski - studenci architektury i Janusz Weiss - student polonistyki (Tarkowski od roku 1970, wcześniej Roman Walisiak).

Początkowo redakcja pisma mieściła się w Gdańsku przy ul Wały Jagiellońskie 1, a jego wydawcą była Rada Okręgowa Zrzeszenia Studentów Polskich w Gdańsku. W styczniu 1963 roku redakcja przeniosła się do Warszawy, do gmachu opery przy Placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) a wydawcą pisma zostało RSW Prasa-Książka-Ruch. W latach 70. siedziba redakcji znajdowała się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 21/23. Ostatnim jej adresem była Kredytowa 5/7.

Adam Sławiński (ur. 27 listopada 1935 w Leśniczówce k. Szamocina) - polski kompozytor. W latach 1957-1963 pracował jako redaktor muzyczny w Telewizji Polskiej. Napisał muzykę do ok. 40 filmów i seriali. W latach 1974-1975 był zastępcą naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia, zaś w latach 1990-1991 był dyrektorem programu II Polskiego Radia. Zredagował wydanie kompletu piosenek Witolda Lutosławskiego publikowanych pod pseudonimem Derwid (PWM 2013).Jan Wróblewski pseudonim Ptaszyn (ur. 27 marca 1936 w Kaliszu) – polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.

W pierwszych latach istnienia pismo zajmowało się przede wszystkim popularyzacją muzyki jazzowej w Polsce. Obok kroniki wydarzeń oraz wieści ze świata, można w nim było znaleźć wywiady z polskimi i zagranicznymi artystami, relacje z imprez jazzowych w kraju i na świecie, recenzje płyt, prezentacje solistów i zespołów, eseje, polemiki a także nuty. Część publikacji stanowiły przekłady i opracowania artykułów z prasy zachodniej, m.in. z „Melody Maker”, „Jazz Podium”, „Down Beat”, „Jazz Magazine”. Na łamach „Jazzu” publikowali wówczas m.in. Mateusz Święcicki, Lech Terpiłowski, Adam Sławiński, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Kurylewicz, Jan Borkowski, Andrzej Ciążyński. Funkcję popularyzatorską wspierały dodatkowe działania, jak powołanie w 1959 r. Klubu Przyjaciół Jazzu, losowanie wśród czytelników zachodnich płyt jazzowych, których nie można było kupić w Polsce oraz publikowanie na łamach pisma ogłoszeń czytelników poszukujących kontaktu z innymi miłośnikami muzyki jazzowej.

Marek Wiernik (ur. 27 kwietnia 1949) – dziennikarz i krytyk muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, organizator koncertów oraz imprez masowych, autor wielu opracowań i książek, wydawnictw płytowych, konferansjer i moderator.Andrzej Trzaskowski (ur. 23 marca 1933 w Krakowie, zm. 16 września 1998 w Warszawie) – kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny. Pionier jazzu w Polsce. Wnuk Bronisława Trzaskowskiego, językoznawcy.

W połowie lat 60. wprowadzono do „Jazzu” stałą, kilkustronicową rubrykę „Rytm i piosenka”, poświęconą muzyce pop i rock. W latach 70. tematyka rockowa stała się integralną częścią czasopisma. Pisali o niej m.in. Wiesław Weiss, Wiesław Królikowski, Jerzy A. Rzewuski, Marek Wiernik, Janusz Mechanisz, Aleksander J. Rowiński, Kamil Sipowicz, Janusz Popławski, a pismo było jednym z nielicznych wówczas źródeł wiedzy o muzyce rockowej ukazujących się w Polsce. W latach 70. stałym współpracownikiem „Jazzu” był również Jacek Kleyff redagujący rubrykę „Co przyniosłeś?” poświęconą Salonowi Niezależnych.

Wiesław Weiss (ur. 24 marca 1956 w Warszawie) – polski dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny miesięczników Tylko Rock (1991-2002) i Teraz Rock (od 2003).Józef Balcerak (ur. 1915, zm. 1988) − Dziennikarz i działacz jazzowy, jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego ruchu jazzowego. Był założycielem i długoletnim redaktorem naczelnym miesięcznika "Jazz", którego pierwszy numer ukazał się w roku 1956. Miesięcznik "Jazz" był pierwszym w Europie Wschodniej pismem poświęconym muzyce jazzowej. Było to źródło wiedzy o jazzie zarówno dla początkujących melomanów, jak i dla wyrobionych słuchaczy. Józef Balcerak z powodzeniem dbał o to, aby poziom merytoryczny pisma utrzymywał się na wysokim poziomie.

W styczniu 1980 r. do nazwy czasopisma dodano „Magazyn Muzyczny”. Od połowy 1981 roku, z powodu kryzysu gospodarczego i związanych z tym problemów z papierem, pismo ukazywało się co kwartał.

W latach 80. muzyka jazzowa traciła na popularności. W Polsce nastąpił boom muzyki rockowej cieszącej się ogromną popularnością wśród młodego pokolenia. W 1983 r. ukazał się pierwszy numer kolorowego dwumiesięcznika (od roku 1986 miesięcznika) „Magazyn Muzyczny Jazz”. Jego redaktorem naczelnym został Marian Butrym a główną tematyką pisma stała się muzyka rockowa. Periodyk przekształcono z fachowego czasopisma dla melomanów w kolorowy magazyn drukowany z myślą o młodzieży.

Tylko Rock - polski miesięcznik zajmujący się muzyką rockową i metalową, osiągający nakład 75 tys. egzemplarzy, zawartość 72 strony. Założyli go w 1991 roku Wiesław Królikowski i Wiesław Weiss, znani wcześniej z Magazynu Muzycznego. Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1991. W roku 2003, po wydaniu ponad 130 numerów, pismo przestało się ukazywać z powodów konfliktów z wydawcami, a jego redakcja znalazła nowego wydawcę i stworzyła Teraz Rock.Lech Terpiłowski (ur. 13 stycznia 1930, zm. 15 lutego 2000) – polski pianista jazzowy, publicysta, krytyk muzyczny, współzałożyciel i zasłużony działacz Polskiej Federacji Jazzowej. Rozpoznawany również jako reżyser spektakli teatralnych oraz autor książek o polskiej muzyce, m.in. Szczęśliwi czują bluesa, zawierającej jazzowe wspomnienia z lat 40. i 50. XX wieku czy Piosenki polskie (wspólnie z Wacławem Pankiem).

W kolejnym roku usunięto z nazwy słowo „Jazz” i choć numery kolejnych wydań „Magazynu Muzycznego” uwzględniały wszystkie wcześniejsze wydania „Jazzu”, trzon zespołu redakcyjnego tworzyli ci sami dziennikarze, a redakcja mieściła się pod tym samym adresem, należy uznać go za zupełnie nowe czasopismo. Jego ostatni numer ukazał się w październiku 1991 r. W tym samym roku część dawnych redaktorów „Jazzu” i „Magazynu Muzycznego” stworzyła miesięcznik „Tylko Rock”.

Kamil Sipowicz (ur. 23 lipca 1953 w Otwocku) – polski historyk filozofii, dziennikarz, poeta, rzeźbiarz i malarz. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Roman Waschko „Przewodnik Iskier – muzyka rozrywkowa i jazzowa”
  2. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński „Encyklopedia Polskiego Rocka”
  3. Jazz, Nr 1(31), styczeń-luty 1959
  4. Jazz, Nr. 10(40) listopad 1959
Reklama