Jay Acovone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jay Acovone (ur. 20 sierpnia 1955 w Mahopac) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

Dzień Niepodległości – fantastycznonaukowy film produkcji amerykańskiej, wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, zdobywca Oscara za efekty wizualne.JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Mahopac w stanie Nowy Jork jako najmłodsze z trojga dzieci. Jego rodzina zajmowała się biznesem czyszczenia. W 1973 roku ukończył Mahopac High School. Mając dziewiętnaście lat zdecydował, że zostanie aktorem.

Zadanie specjalne (oryg. Cruising) – film kryminalny z 1980 roku w reżyserii Williama Friedkina. Film jest luźno oparty na opowiadaniu pod tym samym tytułem. Opowiada o seryjnym mordercy z Nowego Jorku, który obierał za swój cel gejów.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Swoją ekranową karierę zapoczątkował gościnnym udziałem w operze mydlanej ABC Wszystkie moje dzieci (All My Children). W 1977 roku ukończył American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku. Przez osiem miesięcy uczył się także aktorstwa w Lee Strasberg Theater Institute.

W 1980 roku wystąpił na nowojorskiej scenie Boltax Theatre w sztuce Marlon Brando Sat Right Here jako Larry Mastice. Grał potem także w spektaklach: Cap and Bells (1984) jako Fifi La Belle w Judith Anderson Theatre w Nowym Jorku, Asphalt jako Johnny Del Gatto, Crooks jako Artie oraz On Tina Tuna Walk jako J.J.

Czarodziejki (ang. Charmed) – amerykański serial fantasy, którego wszystkie osiem sezonów można było oglądać w telewizji The WB w USA, a w Polsce w telewizji Polsat, Hallmark, SciFi Universal i obecnie na Fox Life. Serial opowiada o najpotężniejszych na świecie dobrych czarodziejkach – siostrach Halliwell. Każda z nich posiada unikalną magiczną siłę, która dojrzewa i rozwija się w ciągu całego ich życia. Razem mieszkają w rodzinnej posiadłości i wykorzystują swe zdolności do walki z demonami i innymi siłami zła, które panoszą się na terenie San Francisco w Kalifornii.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Popularność zawdzięcza roli majora Charlesa Kawalsky'ego w serialu Showtime Gwiezdne wrota (Stargate SG-1, 1997-99, 2005). Często grywał role policjantów, m.in. w Terminator 3: Bunt maszyn (Terminator 3: Rise of the Machines, 2003).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.
Wzgórza mają oczy 2 (ang. The Hills Have Eyes 2) – amerykański horror filmowy z 2007 roku w reżyserii Martina Weisza oraz kontynuacja filmu Wzgórza mają oczy.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Sprawiedliwość na 18 kołach (tytuł oryg. 18 Wheels of Justice) – amerykański serial telewizyjny pierwotnie nadawany w latach 2000-2001.
Las Vegas − amerykański serial telewizyjny. W USA emitowany od 2003 roku przez stację NBC, a Polsce przez kanały Fox Life i TV Puls i aktualnie Universal Polska.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama