Jastarnia (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jastarniagmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położona na Mierzei Helskiej. Siedzibą władz gminy jest miasto Jastarnia.

Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Władysławowo – gmina (od 1 stycznia 2015 miejsko-wiejska, w latach 1973-2014 gmina miejska) w województwie pomorskim, w powiecie puckim.

Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 3782 mieszkańców.

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina jest położona na Mierzei Helskiej, będącej częścią Pobrzeża Gdańskiego. Znajduje się w północnej części w województwa pomorskiego, w północno-wschodniej części powiatu puckiego.

Jastarnia (kaszb. Jastarniô) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i przystanią morską.Powiat pucki (kaszb. Pùcczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Puck. Jest to najdalej wysunięty na północ powiat Polski – w jego granicach znajduje się przylądek Rozewie (54°50′N).

Według danych z 1 stycznia 2017 r. powierzchnia gminy wynosiła 7,80 km², co stanowi 1,4% powierzchni powiatu puckiego. Gmina Jastarnia jest najmniejszą pod względem powierzchni gminą miejsko-wiejską w Polsce.

W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Historia[ | edytuj kod]

1 stycznia 1973 utworzono gminę miejską Jastarnia z osiedla typu miejskiego.

Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Kuźnica (kaszub. Kùsfeld, niem. Kussfeld; niem. Kusfeld) – osada nadmorska w Polsce, w województwie pomorskim, powiecie puckim, w gminie Jastarnia, położona na Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim. Kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem i dwiema przystaniami morskimi dla rybaków. Według ewidencji ludności na 30 kwietnia 2013 Kuźnica liczyła 628 stałych mieszkańców. Została włączona w 1973 r. do Jastarni, a w 2017 z niej wyłączona.

1 stycznia 2017 zmieniono status gminy z miejskiej na miejsko-wiejską (de iure: odebranie gminie Jastarnia statusu miasta i nadanie tego statusu miejscowości Jastarnia). Utworzono osobne miejscowości: Kuźnica i Jurata, którym nadano status osad, a Jastarni jako miejscowości (a nie gminie) nadano status miasta. Tereny nienależące do nowego miasta utworzyły obszar wiejski tak powstałej gminy miejsko-wiejskiej Jastarnia.

Pobrzeże Gdańskie jest położone we wschodniej części Pobrzeży Południowobałtyckich otaczając półkoliście Zatokę Gdańską na południe od linii łączącej przylądek Rozewie na zachodzie z półwyspem Sambijskim na wschodzie.Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
Zatoka Pucka (kasz. Pùckô Hôwinga, niem. Putziger Wiek) – płytka zatoka będąca częścią Morza Bałtyckiego, stanowiąca zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Jest położona między Mierzeją Helską, a linią Hel-Gdynia. Jej powierzchnia wynosi 364 km², głębokość maksymalna 55 m.
Mierzeja Helska (kaszb. Hélskô Sztremlëzna; 313.52) – piaszczysty wał w kształcie kosy, będący ciągiem zalesionych wydm, utworzonych przez wiatr i prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Jurata (niem. Helaheide) – osada nadmorska w Polsce, w woj. pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia. Dawniej część miasta Jastarnia, położona na Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim. Kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem morskim.
Syberia (kaszb. Sëberiô) – osiedle mieszkaniowe osady Kuźnica, w woj. pomorskim, położone na Mierzei Helskiej, w pobliżu wzniesienia Lubek.
International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

Reklama