• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jason Robards  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Atak na Pearl Harbor – japoński nalot w dniu 7 grudnia 1941 roku na amerykańskie bazy floty i lotnictwa na Hawajach, w tym najważniejszą bazę United States Navy na Pacyfiku w Pearl Harbor. Atak ten jest uważany za moment rozpoczęcia wojny na Pacyfiku.Fred Zinnemann (ur. 29 kwietnia 1907 w Wiedniu, zm. 14 marca 1997 w Londynie) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia austriackiego.
  Jason Robards w filmie Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (1968)

  Jason Nelson Robards Jr. (ur. 26 lipca 1922 w Chicago, zm. 26 grudnia 2000 w Bridgeport) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, laureat dwóch Oscarów dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1977 i 1978 za role w filmach Wszyscy ludzie prezydenta (reż. Alan J. Pakula) oraz Julia (reż. Fred Zinnemann). Był jednym z niewielu aktorów, któremu udało się zdobyć Nagrodę Akademii Filmowej dwa razy z rzędu. Został odznaczony Narodowym Medalem Sztuk.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Heidi – amerykański dwuodcinkowy miniserial telewizyjny z 1993 roku. Adaptacja powieści Johanny Spyri o tym samym tytule.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Chicago w Illinois jako syn Hope Maxine (z domu Glanville) i aktora Jasona Robardsa Seniora. Uczęszczał do Hollywood High School. Miał pochodzenie niemieckie, angielskie, walijskie, irlandzkie i szwedzkie.

  Rodzina przeniosła się do Nowego Jorku, gdy Jason Jr. był jeszcze małym dzieckiem, a następnie, gdy miał sześć lat, przeprowadził się z rodziną do Los Angeles. Późniejsze wywiady z Robardsem sugerowały, że trauma rozwodów jego rodziców, która miała miejsce w latach nauki w szkole średniej, miała ogromny wpływ na jego osobowość i światopogląd. Jako nastolatek podczas nauki w Hollywood High School w Los Angeles, startował w zawodach lekkoatletycznych, biegając milę w czasie 4:18. Chociaż jego sprawność sportowa wzbudziła zainteresowanie kilku uniwersytetów, podczas II wojny światowej, od 1940 Robards służył w US Navy jako radiooperator i był jednym z ocalałych z ataku Japończyków na Pearl Harbor 7 grudnia 1941. Otrzymał Krzyż Marynarki Wojennej, drugie najwyższe odznaczenie w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki. W latach 1946–47 studiował w American Academy of Dramatic Arts.

  W każdą środę (ang. Any Wednesday) - amerykański film komediowy z 1966 roku, będący adaptacją broadwayowskiej sztuki Muriel Resnik i Juliusa J. Epsteina.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jako aktor debiutował w 1956 na Broadwayu. Zagrał w ponad 100 filmach. Były to najczęściej role w westernach, kryminałach i filmach wojennych.

  Zmarł 26 grudnia 2000 w Bridgeport w Connecticut w wieku 78 lat na raka płuca.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był czterokrotnie żonaty:

 • Eleanor Pittman (od 1948 do 1958, rozwód) – 3 dzieci
 • Rachel Taylor (od 1959 do 1961, rozwód)
 • Lauren Bacall (od 1961 do 1969, rozwód) – syn (Sam Robards, który został aktorem)
 • Lois O’Connor (od 1970 do śmierci aktora) – 2 dzieci
 • Navy Cross (pl. Krzyż Marynarki Wojennej) – amerykańskie, najwyższe odznaczenie wojskowe nadawane przez departament marynarki wojennej. Drugie w starszeństwie, po Medal of Honor, odznaczenie nadawane za odwagę. Krzyż Marynarki został ustanowiony i zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych 4 lutego 1919 roku, z mocą wsteczną do 6 kwietnia 1917. Przeznaczony jest dla żołnierzy marynarki, piechoty morskiej i straży wybrzeża, ale może być nadawany żołnierzom innych rodzajów sił zbrojnych. Jest odpowiednikiem Air Force Cross w lotnictwie i Krzyża za Wybitną Służbę w wojskach lądowych.Pat Garrett i Billy Kid (Pat Garrett i Billy the Kid) – antywestern z 1973 w reżyserii Sama Peckinpaha, z Jamesem Coburnem i Krisem Kristoffersonem w rolach głównych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.
  Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.
  Alphonse Gabriel Capone (znany jako Al Capone, Scarface) (ur. 17 stycznia 1899 w Nowym Jorku, zm. 25 stycznia 1947 w Palm Island, Miami) – amerykański gangster pochodzenia włoskiego.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  American Academy of Dramatic Arts - dwuletnia szkoła aktorska, mieszcząca się w Nowym Jorku (w budynku dawniej znanym jako Colony Club) oraz w Hollywood.
  Ballada o Cable’u Hogue’u (ang. The Ballad of Cable Hogue) – amerykański western z 1970 roku w reż. Sama Peckinpaha.
  Bridgeport – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, położone nad Atlantykiem, największe miasto stanu Connecticut.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.881 sek.