Jason Bourne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jason Charles Bourne, właśc. David Webb – postać fikcyjna stworzona przez Roberta Ludluma, tajny agent wyszkolony przez CIA.

Zdrada Bourne’a – amerykańska powieść szpiegowska, dreszczowiec, autorstwa Erica Van Lustbadera. Jest piątą częścią cyklu o Jasonie Bournie, a drugą po napisaną przez Lustbadera.Krucjata Bourne’a (ang. The Bourne Supremacy) – film sensacyjny nakręcony w 2004 roku, wyreżyserowany przez Paula Greengrassa według scenariusza Tony’ego Gilroya zainspirowanego powieścią Roberta Ludluma o tym samym tytule. Film jest kontynuacją losów bohatera filmu Tożsamość Bourne’a.

Bourne jest główną postacią trzech powieści Ludluma: Tożsamość Bourne’a, Krucjata Bourne’a i Ultimatum Bourne’a. Po śmierci autora, serię powieści o przygodach Bourne’a, kontynuuje Eric Van Lustbader, który napisał kolejne książki: Dziedzictwo Bourne’a, Zdrada Bourne’a, Sankcja Bourne’a, Mistyfikacja Bourne’a, Cel Bourne’a, Świat Bourne’a, Imperatyw Bourne'a, Odwet Bourne’a, Przewaga Bourne’a i Zagadka Bourne’a.

Tożsamość Bourne’a (ang. The Bourne Identity) – trzygodzinny film sensacyjny nakręcony w 1988 roku dla telewizji, wyreżyserowany przez Rogera Younga według scenariusza Carol Sobieskiej na podstawie powieści Roberta Ludluma o tym samym tytule, wydanej w 1980 roku. Także nadawany jako miniserial.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

Ekranizacje[ | edytuj kod]

W 1988 na podstawie pierwszej powieści nakręcono miniserial sensacyjny, pt. Tożsamość Bourne’a z Richardem Chamberlainem w roli głównej.

W 2002 w rolę Bourne’a w filmie Tożsamość Bourne’a wcielił się Matt Damon. W odróżnieniu od wcześniejszego miniserialu, film w wersji kinowej, był bardzo luźną adaptacją powieści Ludluma. Po jego sukcesie komercyjnym, nakręcono dwa kolejne filmy o Bournie: Krucjata Bourne’a (2004) i Ultimatum Bourne’a (2007). Premiera kinowa czwartej części, pt. Dziedzictwo Bourne’a odbyła się 10 sierpnia 2012 r., natomiast w 2016 r. nakręcono film pt. Jason Bourne, w reżyserii Paula Greengrassa, również z Mattem Damonem w roli głównej, którego premiera miała miejsce 27 lipca 2016 roku.

Jason Bourne – amerykański film sensacyjny w reżyserii Paula Greengrassa, którego premiera odbyła się 27 lipca 2016 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2008 roku została wydana gra komputerowa pt. Robert Ludlum’s The Bourne Conspiracy.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. "The Bourne Identity" by Robert Ludlum, patrickburleson.com, 3 lutego 2005 [dostęp 2020-02-05] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Filmweb
 • Matt Damon
 • LudlumBooks
 • Robert Ludlum (ur. 25 maja 1927 w Nowym Jorku, zm. 12 marca 2001 w Naples na Florydzie) – amerykański pisarz, aktor i producent; autor 27 powieści sensacyjnych, odtwórca ról w ok. 200 sztukach telewizyjnych, założyciel teatru Playhouse-on-the-Mall. Według różnych źródeł, jego powieści zostały opublikowane w 290-500 milionach egzemplarzy w 32 językach na terenie 40-50 krajów.Matthew Paige Damon (ur. 8 października 1970 w Cambridge) − amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara wraz z Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Buntownik z wyboru.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  George Richard Chamberlain, bardziej znany jako Richard Chamberlain (ur. 31 marca 1934 w Beverly Hills) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.
  Ultimatum Bourne’a (ang. The Bourne Ultimatum) – film sensacyjny nakręcony w 2007 roku, wyreżyserowany przez Paula Greengrassa według scenariusza Tony’ego Gilroya zainspirowanego powieścią Roberta Ludluma o tym samym tytule. Film jest kontynuacją Krucjaty Bourne’a i opowiada dalsze losy głównego bohatera – Jasona Bourne’a.
  Ultimatum Bourne’a – powieść szpiegowska, dreszczowiec z 1990 roku, autorstwa amerykańskiego pisarza Roberta Ludluma.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Krucjata Bourne’a – powieść szpiegowska, dreszczowiec z 1986 roku, autorstwa Roberta Ludluma, będąca kontynuacją bestsellerowej powieści Tożsamość Bourne’a. W roku 2004 powstał również na jej motywach film Krucjata Bourne’a w reżyserii Paula Greengrassa, niebędący jednak fabułą powiązany z książką.

  Reklama