Jasnowidzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baba Wanga, bułgarska jasnowidzka

Jasnowidzenie – zdolność umożliwiająca postrzeganie osób, zjawisk i przedmiotów w czasie i przestrzeni bez udziału percepcji zmysłowej. Nie jest znany ani jeden wiarygodny eksperyment naukowy, który dowodziłby istnienia tego zjawiska. Istnieje jednak metoda badań jasnowidztwa nazywana remote viewing, powstała także w Ameryce grupa wojskowych jasnowidzów o tej samej nazwie, szkolona przez twórcę tej metody badań (Ingo Swanna).

Edgar Cayce, "Śpiący Prorok" (ur. 18 marca 1877, zm. 3 stycznia 1945) – Amerykanin uznawany za proroka, jasnowidza, mistyka i duchowego uzdrowiciela.Ingo Swann (ur. 14 września 1933 w Telluride, Colorado, zm. 1 lutego 2013 w Nowym Jorku) − amerykański parapsycholog, malarz, artysta, były wojskowy, pisarz (autor kilku książek, m.in. o parapsychologii, z czego najbardziej znane to "Penetracja" oraz "Ponad umysł i zmysły"), głównie znany jednak jako parapsycholog i medium. Pracował w Stanford Research Institute International, Amerykańskim Towarzystwie Badań Parapsychicznych (ASPR - American Society for Psychical Research), a przede wszystkim przewodził projektowi Remote Viewing. Stworzył podstawy współczesnej parapsychologii, w tym przyczynił się do utworzenia nowej terminologii oraz badań nad Remote Viewing.
Litera psi jest w parapsychologii oznaczeniem wszystkich zjawisk paranormalnych (m.in. jasnowidztwa)

Parapsycholodzy wyróżniają:

 • jasnowidzenie przyszłości – prekognicja
 • jasnowidzenie przeszłości – retrokognicja
 • psychometrię (obecnie termin psychometria oznacza metodę badań psychologicznych) – dawniej było to jasnowidzenie polegające na opisywaniu przedmiotów, miejsc czy osób, zazwyczaj na podstawie jakiegoś przedmiotu.
 • Dziewiętnastowieczna literatura ezoteryczna wyróżniała następujące typy jasnowidzenia, według używanych organów ciała subtelnego:

  Nostradamus (fr. Michel de Nostredame) (ur. 14 grudnia 1503 w Saint-Remy w Prowansji, zm. 2 lipca 1566) – francuski lekarz, astrolog, matematyk i autor proroctw, okultysta, doradca królowej Francji Katarzyny Medycejskiej. Miał m.in. przepowiedzieć okoliczności śmierci jej męża Henryka II Walezjusza.Jeane L. Dixon (ur. 5 stycznia 1904 r., zm. 25 stycznia 1997 r. w Waszyngtonie) – amerykańska astrolog, parapsycholog. Stała się znana dzięki kilku udokumentowanym przepowiedniom oraz biograficznej książce autorstwa Ruth Montgomery zatytułowanej A Gift of Prophecy: the Phenomenal Jeane Dixon opublikowanej w 1965 roku.
 • jasnowidzenie astralne
 • jasnowidzenie mentalne
 • jasnowidzenie przyczynowe
 • Odmianą jasnowidzenia jest jasnosłyszenie, w którym informacje docierają w postaci dźwięku.

  Osoby mające posiadać zdolność jasnowidzenia[ | edytuj kod]

  Świat[ | edytuj kod]

 • Nostradamus
 • Święty Malachiasz
 • Edgar Cayce
 • Jeane Dixon
 • Ingo Swann (jasnowidzenie za pomocą RV)
 • Baba Wanga
 • Polska[ | edytuj kod]

 • Stefan Ossowiecki
 • Czesław Klimuszko
 • Krzysztof Jackowski
 • Aida Kosojan-Przybysz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Elmar R. Gruber – „Tajny świat parapsychologii”.
  2. Ingo Swann, Penetracja, Agnieszka Szolc, Bydgoszcz: „Limbus”, 2001, ISBN 83-7191-061-4, OCLC 749142677.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Janusz Krajewski, Ochorowicz Julian Leopold (1850-1917) w: Polski Słownik Biograficzny, t. 23, s. 499–505
 • Jerzy Kubiatowski, Ossowiecki Stefan (1877-1944) w: Polski Słownik Biograficzny, t. 24, s. 431–433
 • Stefan Ossowiecki (ur. 22 sierpnia 1877 w Moskwie, zamordowany 5 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski inżynier zajmujący się zjawiskami paranormalnymi, uważany za jasnowidza. Ukończył studia inżynierskie w Petersburskim Instytucie Technologicznym. Napisał książkę Świat mego ducha i wizje przyszłości (1933).Retrokognicja (łac. retro - przedtem, wstecz; cognitio - poszukiwanie, rozpoznawanie) − odmiana jasnowidzenia umożliwiająca widzenie zdarzeń przeszłych, odbieranych z wymiaru normalnie niedostępnego. Zjawisko zaliczane jest do pseudonauki, ponieważ oficjalna nauka stoi na stanowisku iż nie istnieją wiarygodne badania potwierdzające jego istnienie. Druga strona natomiast twierdzi, że nauka specjalnie zaprzecza istnieniu tego zjawiska, ignorując dowody, ponieważ nie potrafiłaby go wyjaśnić i zburzyłoby to cały światopogląd nauki, oparty na zdrowym rozsądku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Psychometria (z gr. psyche – dusza, metria – miara) – dział psychologii, zajmujący się teorią i praktyką stosowania testów psychologicznych, który opiera się na zdobyczach statystyki i matematyki. Psychometria wykształca procedury badania testowego w psychologii poprzez obiektywizację, pomiar rzetelności i trafności, standaryzację, normalizację i ewentualną właściwą adaptację narzędzi badawczych, jakimi są kwestionariusze osobowości, testy uzdolnień i inteligencji, ankiety oraz skale.
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  Andrzej Czesław Klimuszko (ur. 23 sierpnia 1905 w Nierośnie, zm. 25 sierpnia 1980 w Elblągu) – polski kapłan, franciszkanin, wizjoner, jasnowidz, medium; parapsycholog i zielarz.
  Percepcja - organizacja i interpretacja wrażeń zmysłowych, w celu zrozumienia otoczenia. Percepcja to postrzeganie; uświadomiona reakcja narządu zmysłowego na bodziec zewnętrzny; sposób reagowania, odbierania wrażeń. (W. Kopaliński)
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Prekognicja (późnołac. præcognition-, præcognitio, od łac. præcognoscere, „wiedzieć wcześniej”; od præ-, „przed, wcześniej, pra-” i cognoscere, „wiedzieć, być zaznajomionym z”, od co-, „z, razem; całkowicie, dokładnie, gruntownie” i gnoscere, noscere, gr. γιγνώσκειν gignōskein, „dowiedzieć się”) – w parapsychologii zjawisko paranormalne oznaczające wiedzę o zdarzeniach w przyszłości, której nie można wywieść z bieżącego stanu wiedzy (co odróżnia je od przewidywania, czy prognozowania). Pojęcie jest związane z jasnowidzeniem, jednakże nie powinno się go z nim utożsamiać (gdyż we współczesnej parapsychologii jasnowidzenie traktuje się bardziej jako wiedzę o tym co dzieje się w innej przestrzeni, lecz w tym samym czasie, a prekognicja oprócz psychotronicznej "podróży" w przestrzeni, daje dostęp do wiedz o przyszłych zdarzeniach).
  Zmysły – zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Na każdy ze zmysłów składają się odpowiednie narządy zmysłów, w których najważniejszą rolę odgrywają receptory wykształcone w kierunku reagowania na konkretny rodzaj bodźców oraz odpowiednie funkcje mózgu.

  Reklama