Jerzewo (Białoruś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jarzewo)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzewo (błr. Ярэва, Jarewa; ros. Ярево, Jariewo) – wieś na Białorusi, w obwodzie witebskim, w rejonie postawskim. Wchodzi w skład sielsowietu Jerzewo.

{{Administratura kościelna infobox}} Nieznane pola: "nazwa mapy". Dekanat postawski – jeden z 11 dekanatów diecezji witebskiej na Białorusi. Składa się z 14 parafii. II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

W pobliżu znajduje się przystanek kolejowy Jerzewo, położony na linii Królewszczyzna - Łyntupy.

Historia[ | edytuj kod]

W 1744 roku wieś Jarzewo leżała na terenie parafii w Komajach w dekanacie świrskim diecezji wileńskiej.

Wieś szlachecka położona była w końcu XVIII wieku w powiecie oszmiańskim województwa wileńskiego.

Gmina Hoduciszki – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku na obszarze Ziemi Wileńskiej/woj. wileńskiego (obecnie na Litwie). Siedzibą gminy były Hoduciszki (Adutiškis).Diecezja witebska (biał. Віцебская дыяцэзія, Viciebskaja dyjacezija, łac.: Dioecesis Vitebscensis) – jedna z czterech diecezji obrządku łacińskiego na Białorusi, wchodząca w skład metropolii mińsko-mohylewskiej.

Dobra Jarzew (Jarzewo) zostały opisane w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. Z opisu wynika, że w 1882 roku były siedzibą okręgu wiejskiego w gminie Komaje powiecie święciańskim guberni wileńskiej Imperium Rosyjskie, w parafii komajskiej. Stanowiły obszar 3000 mórg nadzwyczaj urodzajnej gleby. W 1722 roku nabył je od starościny uświackiej księżnej Katarzyny Ogińskiej z Rudominów, chorąży oszmiański Krzysztof Sulistrowski. W 1829 roku Celina (Celestyna) Sulistrowska otrzymała dobra w posagu, wychodząc za mąż za księcia Konstantego Radziwiłła. Następnie otrzymała je w posagu ich córka, księżna Jadwiga, żona księcia Edwina Druckiego Lubeckiego. Później były własnością Feliksa i Hieronima książąt Lubeckich. W skład okręgu wiejskiego Jarzewo wchodziły wsie: Narkowice, Małdziewice, Munciewicze, Swilele, Ockowicze, zaścianek Celin.

Zaścianek – wieś lub część wsi zamieszkana przez ubogą szlachtę, nieposiadającą chłopów i własnoręcznie uprawiającą swoją ziemię.Królewszczyzna (biał. Каралеўшчына lub Крулеўшчына) – wieś w rejonie dokszyckim w obwodzie witebskim na Białorusi. Stacja kolejowa na trasie Mołodeczno - Połock. W r. 1930 zamieszkana przez 538 osób w 116 domach.

We wsi znajduje się cmentarz niemiecki z I wojny światowej.

W okresie międzywojennym leżała w granicach II Rzeczypospolitej w gminie wiejskiej Hoduciszki, w powiecie święciańskim, w województwie wileńskim. Na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1932 roku została oznaczona jako Jarzewo.

Po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku wieś znalazła się w granicach BSRR. W latach 1941-1944 była pod okupacją niemiecką. Następnie leżała w BSRR. Od 1991 roku w Republice Białorusi.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Komajach (biał. Парафія Святога Яна Хрысціцеля y Камаях) – parafia rzymskokatolicka w Komajach. Należy do dekanatu postawskiego diecezji witebskiej.Łyntupy (biał. Лынтупы) – osiedle typu miejskiego na Białorusi w rejonie postawskim obwodu witebskiego, położone przy granicy z Litwą 49 km od Postaw, 1,6 tys. mieszkańców (2010). Centrum administracyjne sielsowietu Łyntupy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rejon postawski (biał. Пастаўскі раён, Pastauski rajon) – rejon w północnej Białorusi, w obwodzie witebskim. Leży na terenie dawnego powiatu dziśnieńskiego.
Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
Gubernia wileńska, ros. Виленская губерния; biał. Віленская губерня; lit. Vilniaus gubernija – jedna z guberni Imperium Rosyjskiego; razem z guberniami kowieńską, grodzieńską, mińską, mohylewską oraz witebską tworzyła Kraj Północno-Zachodni (teren b. Wielkiego Księstwa Litewskiego).
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej i św. Jana Apostoła w Jerzewie (biał. Парафія Маці Божай Шкаплернай i св. Яна, апостала y Ярэвe) – parafia rzymskokatolicka w Jerzewie. Należy do dekanatu postawskiego diecezji witebskiej.
I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Druccy-Lubeccy (także tylko Lubeccy) – ród kniaziowski (książęcy) pochodzenia litewskiego, będący gałęzią kniaziów Druckich, biorący swe nazwisko od miejscowości Lubecz vel Lubczo, leżącej w Powiecie Łuckim i położonej niedaleko Drucka, w którym Lubeccy, podobnie jak inni kniaziowie idący od Druckich, posiadali swoje udziały.

Reklama