Jaromir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaromir, Jaromiar, Jeromiar, Jeromier – męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Składa się z członów Jaro („surowy, ostry”) i mir („pokój”).

Jaromír Vejvoda (ur. 28 marca 1902 w Zbrasławiu, zm. 13 listopada 1988) – czeski kompozytor i muzyk. Światową sławę uzyskał dzięki polce "Škoda lásky", znanej w Polsce jako "Banda" lub "My młodzi, my młodzi, nam bimber nie zaszkodzi...".Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

W staropolskich dokumentach występuje od 1287 roku; jest również popularne w wielu językach słowiańskich (zwłaszcza czeskim, słowackim, serbskim i chorwackim). Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Jaromira.

Jaromir imieniny obchodzi: 11 kwietnia, 28 maja, 24 września.

Podobne imiona słowiańskie: Jarogniew, Jaropełk, Jarosław i Jarostryj.

Jaromír Korčák (ur. 12 lipca 1895 w Vrážném koło Jevíčka, zm. 6 października 1989 w Pradze) – czeski geograf, demograf i statystyk, profesor Uniwersytetu Karola w Pradze.Imiona słowiańskie to imiona wywodzące się z przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej lub tworzone na ich wzór. Należą do nich rdzenne (rodzime) polskie imiona, tj. imiona utworzone ze słów używanych w języku staropolskim.

Znane osoby noszące imię Jaromir to:

 • Jaromir – książę czeski (zm. 1035)
 • Jaromar III – książę rugijski
 • Jaromír Jágr – hokeista czeski (ur. 1972)
 • Jaromír Korčák – czeski geograf, demograf i statystyk (18951989)
 • Jaromír Nohavica – czeski pieśniarz i poeta (ur. 1953)
 • Jaromir Netzel – prezes PZU (ur. 1959)
 • Jaromir Radke – polski panczenista
 • Jaromir Trafankowski – polski śpiewak operowy (ur. 1973)
 • Jaromír Vejvoda – czeski kompozytor i muzyk (19021988)
 • Karel Jaromír Erben – czeski poeta
 • Zapoznaj się również z:

  Jaromar III (ur. przed 1249 r., zm. przed 1285 r.) – książę rugijski w latach 1268— przed 1285 r. wraz z bratem Wisławem II.Jaromierki – kolonia wsi Osina w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Barlinek. Leży przy drodze Barlinek - Przelewice.
 • Jaromierki
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Jaromír Jágr (ur. 15 lutego 1972 w Kladnie) – czeski hokeista, reprezentant Czech. Czterokrotny olimpijczyk. Wychowanek i właściciel klubu HC Kladno.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jaromir (zm. 4 listopada 1035) – książę czeski z dynastii Przemyślidów. Panował w latach 1003, 1004-1012, 1033-1034. Syn Bolesława II Pobożnego i jego żony Emmy, młodszy brat Bolesława Rudego. Po śmierci Władywoja przejął tron, jednak został obalony przez Bolesława Chrobrego, który pomógł odzyskać tron jego starszemu bratu. Powrócił na tron dzięki zbrojnej pomocy cesarza Henryka II, uzyskanej za cenę złożenia hołdu lennego Henrykowi. Należał do najwierniejszych stronników cesarskich, wspomagał Niemców w wojnie przeciwko Polakom. W roku 1012 został obalony przez swojego brata Oldrzycha i udał się na wygnanie. Udało mu się na krótko powrócić na tron w roku 1033. W roku 1034 Oldrzych odzyskał władzę, a Jaromir został uwięziony. Zmarł rok później, najprawdopodobniej zamordowany. Jak donoszą kroniki Jaromir był eunuchem, a wykastrowano go z polecenia Bolesława Chrobrego. Według Kosmasa, został zamordowany przez Wrszowców.
  Języki słowiańskie – grupa języków w obrębie podrodziny bałtosłowiańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Pochodzą od języka prasłowiańskiego, który rozpadł się na dialekty regionalne w wyniku wielkiej ekspansji Słowian w pierwszej połowie I tysiąclecia n.e. Używanie języków słowiańskich jest najwyraźniejszym wyznacznikiem przynależności do ludów słowiańskich, które prócz języków łączy kultura i pochodzenie.
  Jarostryj – staropolskie imię męskie, złożone z członów Jaro- ("świeży, gorący" ale też "gniewny, srogi, surowy") i -stryj ("stryj").
  Powszechny Zakład Ubezpieczeń, PZU (Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA) – firma ubezpieczeniowa działająca w Polsce, spółka akcyjna.
  Jarosław, Jerosław, Jirosław – męskie imię słowiańskie oznaczające kogoś, kto ma silną, mocną sławę. Słowo jary = mocny, silny, krzepki w okresie przedchrześcijańskim miało to samo znaczenie co słowo święty. Słowo święty dopiero później przyjęło swoje obecne znaczenie. Zatem w okresie przed chrztem Polski imiona Jarosław i Świętosław znaczyły to samo. Później, w okresie chrystianizacji, imiona pogańskie zastępowano łacińskimi – i tak Jarosław zastępowano imieniem Hieronim.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Język serbsko-chorwacki (serbochorwacki, chorwackoserbski, chorwacki czyli serbski) – obecnie jest to kontrowersyjna (patrz poniżej) nazwa zbioru blisko spokrewnionych języków standardowych i dialektów (diasystem), należących do grupy południowej języków słowiańskich.

  Reklama