Japan Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boeing 747-400 w barwach Japan Airlines

Japan Airlines (jap. 日本航空 Nihon-kōkū)japońskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Tokio założone 1 sierpnia 1951.

Boeing 727 – odrzutowy samolot pasażerski wąskokadłubowy, średniego zasięgu, produkowany od 1963 do 1984 roku przez firmę Boeing w USA. Wyprodukowano 1832 egzemplarze.Boeing 767 — szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu zaprojektowany i produkowany przez amerykańską korporację Boeing, występujący w 7 wersjach: 767-200, 767-200ER, 767-2C, 767-300, 767-300ER, 767-300ERF, 767-400ER.

Głównymi węzłami linii są lotniska Nagoja, Kansai, Narita i Tokio-Haneda.

Linie oferują loty pasażerskie na 259 trasach międzynarodowych i 144 krajowych (razem z codeshare), a także loty cargo na 21 trasach. Flota Japan Airlines obejmuje 278 samolotów (169 należących do linii i 109 wziętych w leasing).

Historia[ | edytuj kod]

Japan Airlines zostały założone 1 sierpnia 1951, jako część planu rządu Japonii w odbudowywaniu kraju po II wojnie światowej. Pierwsza siedziba linii znajdowała się w tokijskiej dzielnicy Ginza, a budżet wynosił 100 mln jenów. Między 27 a 29 sierpniem linia wykonywała loty za pomocą maszyn Douglas DC-3 wziętych w leasing od Philippine Airlines. 25 października zostały zainaugurowane pierwsze powojenne loty komercyjne, samolotem Martin 202 z załogą wynajętą od Northwest Airlines (samolot rozbił się o górę Mihara 9 kwietnia 1952 r.). 1 września 1952 r. do Tokio przybył pierwszy zakupiony przez linię samolot, Douglas DC-4, którego nazwano „Takachiho”.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Douglas DC-8 – amerykański odrzutowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Douglas Aircraft Company w latach 1958-1972. Zaprojektowany, aby konkurować z Boeingiem 707. Jednak wejście do służby samolotów szerokokadłubowych, takich jak Boeing 747 czy McDonnell Douglas DC-10, spowodowało zakończenie produkcji tego wąskokadłubowego samolotu. Wyprodukowano 556 jego egzemplarzy.

1 sierpnia 1953 r. parlament Japonii przegłosował ustawę, na mocy której rząd Japonii przejął majątek Japan Airlines.

Douglas DC-8

2 lutego 1954 Japan Airlines wykonały pierwszy międzynarodowy lot – z Tokio do San Francisco – z 18 pasażerami na pokładzie Douglasa DC-6. Po dzień dzisiejszy w rozkładzie Japan Airlines widnieje trasa Tokio – San Francisco (lot 1 i lot 2), aby upamiętnić to przełomowe wydarzenie.

W latach 50. Japan Airlines latały maszynami: Douglas DC-3, Douglas DC-4, Douglas DC-6B, Douglas DC-7C i Martin 202.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Międzynarodowy Port Lotniczy Narita (jap. 成田国際空港 - Narita Kokusai Kūkō) - międzynarodowy port lotniczy Japonii, największy w kraju, położony 65 km od centrum Tokio. Przejął niemal cały ruch międzynarodowy z drugiego tokijskiego lotniska - Haneda. Otwarty w roku 1978 po 12 latach budowy. Do 2004 r. działał pod nazwą Nowy Międzynarodowy Port Lotniczy Tokio.

W 1960 r. linie otrzymały pierwszy odrzutowiec – Douglas DC-8, który włączono do służby na trasie SeattleHongkong. Szybkość i wygoda zdecydowały o wyposażeniu Japan Airlines wyłącznie w odrzutowce. W latach sześćdziesiątych uruchomiono wiele nowych połączeń, m.in. do: Londynu, Moskwy, Nowego Jorku, Paryża. 1 lipca 1964 r. Japan Airlines wprowadziły elektroniczny system rezerwacji lotów, a także wprowadziły opłaty za rezygnację. W 1967 linie zamówiły trzy Boeingi 747.

Malév (węg. Magyar Légiközlekedési Vállalat) (kod linii IATA: MA) – nieistniejące już węgierskie linie lotnicze należące do sojuszu lotniczego Oneworld. Rozwój linii przypada na okres po II wojnie światowej. Malév latał do 50 miast w 34 krajach świata (głównie Europa), wykonując dziennie około 50-60 lotów. 3 lutego 2012, z uwagi na kłopoty finansowe, linie ogłosiły zawieszenie wykonywania operacji lotniczych.Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:

W styczniu 1970 r. do floty Japan Airlines dołączył Boeing 747, miesiąc później wersja o przedłużonym zasięgu, a w 1974 pierwszy B747 Cargo. W 1972 linie zostały oficjalnie uznane narodowym przewoźnikiem Japonii.

Ponadto Japan Airlines zakupiły maszyny: Boeing 727, Convair 880 i McDonnell Douglas DC-10.

W 1983 r. linie wprowadziły do swojej floty samoloty: Boeing 767-200 i Boeing 767-300. Tego samego roku zajęły pierwsze miejsce w rankingu IATA (operacje międzynarodowe).

Ginza (jap. 銀座, Ginza) - luksusowy region Tokio, należący administracyjnie do centralnej dzielnicy miasta o nazwie Chūō. Położony jest na południe od Yaesu i Kyōbashi, na wschód od Yūraku-chō i Uchisaiwai-chō, na zachód od Tsukiji i na północ od Shinbashi.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

4 kwietnia 1985 r. Japan Airlines otrzymało pięćdziesiątego Boeinga 747. Ten dzień uznano w Seattle (mieści się tam fabryka Boeinga) „Dniem Japan Airlines”.

12 sierpnia 1985 r. doszło do katastrofy lotu 123 – największej w historii pod względem liczby zabitych w jednym samolocie, zginęło 520 osób.

W 1987 r. Japan Airlines zostały sprywatyzowane, co umożliwiło liniom: All Nippon Airways i Japan Air System, rywalizację w zakresie lotów krajowych, jak i międzynarodowych. Brak monopolu zmusił Japan Airlines do przeorganizowania, czego wynikiem był podział na trzy działy: usługi pasażerskie międzynarodowe, pasażerskie krajowe i cargo.

Royal Jordanian – jordańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ammanie. Ma połączenia z Afryką, Azją, Europą i Ameryką Północną. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization i Oneworld. Głównym węzłem jest Port lotniczy Amman.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Na początku lat 90. linie rozpoczęły loty ewakuacyjne obywateli Japonii z rejonów Zatoki Perskiej, przed rozpoczęciem wojny.

W 1996 r. na podstawie porozumienia z wytwórnią Disneya linie zostały oficjalnym przewoźnikiem tokijskiego Parku Rozrywki (Disneylandu). Linie wzięły również udział w procesie projektowania modelu Boeing 777.

W 2001 r. Grupa Japan Airlines (połączenie Japan Airlines z Japan Air System) osiągnęła status szóstej co do wielkości linii lotniczej na świecie, pod względem ilości przewiezionych pasażerów.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2004 r. JAL zmieniły nazwę na Japan Airlines International.

1 kwietnia 2007 r. linie dołączyły do sojuszu Oneworld razem z węgierskim Malevem i Royal Jordanian.

Na przełomie lat 2009 i 2010 okazało się, że Japan Airlines mają poważne kłopoty finansowe. 19 stycznia 2010 r. przewoźnik złożył wniosek o ogłoszenie bankructwa. Dzięki temu posunięciu linie liczyły na pomoc finansową w wysokości 300 mld jenów oraz umorzenie długów o wartości 730 mld jenów. W zamian miały obniżyć swój kapitał do zera, zlikwidować nierentowne połączenia i zredukować o ok. jedną trzecią liczące 47 tys. osób zatrudnienie.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Douglas DC-6 (oznaczenie USAF: C-118 Liftmaster) – amerykański samolot pasażerski i transportowy, produkowany w latach 1946-1959 przez firmę Douglas Aircraft Company. Zbudowano ponad 700 egzemplarzy tego samolotu. Jest rozwinięciem maszyny Douglas DC-4. Wiele z nich jest do dzisiaj eksploatowanych zarówno w lotnictwie cywilnym jak i wojskowym. W stosunku do poprzednika znacznie wydłużono kadłub, poprawiając tym samym istotnie ilość miejsc pasażerskich w kabinie. Zastosowano mocniejsze silniki. Samolot był przez wiele lat konkurentem samolotu Lockheed Constellation. Został wyparty przez maszyny z silnikami turboodrzutowymi.
Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Jen (jap. 円 en, jen, koło, krąg) – jednostka walutowa Japonii, kod walutowy według ISO 4217: JPY. Trzecia co do wielkości waluta handlowa na rynku walutowym (po dolarze amerykańskim i euro).
I wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny zapoczątkowany 2 sierpnia 1990 roku zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt, zakończony wyzwoleniem Kuwejtu przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 roku, w ramach wojskowej operacji Desert Storm („Pustynna Burza”).
Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
Międzynarodowy port lotniczy Kansai (jap. 関西国際空港, Kansai Kokusai Kūkō, ang. Kansai International Airport) jest największym na świecie lotniskiem wzniesionym na sztucznej wyspie. Lotnisko Kansai leży 5 km od brzegów Honsiu, największej wyspy Japonii, 28 km od Kobe.

Reklama