Janusz Zalewski (informatyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Zalewski (ur. w 1949 w Ciechanowie) – polski dr inż. automatyk, informatyk, profesor Florida Gulf Coast University, tłumacz polskiej literatury w Ameryce, działacz w środowisku zawodowym.

Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wykształcenie[ | edytuj kod]

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie w 1967 , a następnie studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w 1973 w specjalności automatyka, w 1979 obronił doktorat na Wydziale Elektrycznym tej samej uczelni.

Nadprzewodzący Superakcelerator, Superzderzacz Nadprzewodzący (ang. Superconducting Super Collider) – projekt budowy akceleratora cząstek w amerykańskim stanie Teksas w miejscowości Waxahachie. W 1993 roku budowę akceleratora SSC przerwano. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Praca zawodowa[ | edytuj kod]

Zalewski w latach 1973–1989 pracował w Instytucie Badań Jądrowych w Warszawie i w Świerku, automatyzując eksperymenty naukowe i aparaturę badawczą.

W 1989 roku wyjechał do USA, gdzie między innymi był wykładowcą informatyki na uczelniach w Teksasie i na Florydzie, pracował w laboratoriach jądrowych Superconducting Super Collider i Lawrence Livermore National Laboratory, a także jako konsultant firm: Lockheed Martin, Boeing, Harris i innych.

Lockheed Martin Corporation (NYSE: LMT) – amerykański koncern zbrojeniowy powstały w 1995 z połączenia korporacji Lockheed i Martin Marietta. Jeden z „wielkiej piątki” amerykańskiego przemysłu obronnego. Zatrudnia ponad 140 tysięcy osób na całym świecie. Siedziba koncernu znajduje się w Bethesda w stanie Maryland.Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej – drugi pod względem wielkości wydział Politechniki Warszawskiej. Początki historii wydziału sięgają "Katedry Elektrotechnicznej" utworzonej w 1898 roku na Wydziale Mechanicznym. Dawne nazwy: "Wydział Budowy Maszyn i Elektrotechniczny" (od 1915 do 1921), "Wydział Elektrotechniczny" (do 1924), "Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej" do chwili obecnej. Mieści się w kilku gmachach znajdujących się na Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej. Władze wydziału oraz dziekanat mieszczą się w Gmachu Głównym przy placu Politechniki 1. Z tego wydziału w 1966 wyłonił się późniejszy Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Janusz Zalewski – szkic wykonany przez jego brata Marka Zalewskiego – rysownika, malarza, rzeźbiarza, projektanta wnętrz i medali

Od 2002 jest profesorem w Florida Gulf Coast University (FGCU). Zajmuje się systemami automatyzacji oraz kształceniem z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych. W 2004 i 2014 został wyróżniony nagrodą Uniwersytetu za działalność naukową - FGCU Research Award.

Informatyka – najstarszy polski profesjonalny miesięcznik naukowo-techniczny i jedno z pierwszych wydawanych w Polsce czasopism poświęconych tematyce komputerowej.Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ herbu Prawdzic łac. Mathias Casimirus Sarbievius (ur. 24 lutego 1595 w Sarbiewie koło Płońska, zm. 2 kwietnia 1640 w Warszawie) – światowej sławy polski poeta neołaciński i teoretyk literatury epoki baroku, kaznodzieja nadworny Władysława IV, jezuita.

W roku akademickim 2017/2018 prowadził gościnnie wykłady z informatyki na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Jest członkiem międzynarodowych organizacji techniczno-naukowych, w tym:

 • członkiem komitetu technicznego IFAC TC 3.1 Computers for Control,
 • sekretarzem grupy roboczej IEEE WG P1876 Networked Smart Learning Objects for Online Laboratories.
 • byłym przewodniczącym Grupy 5.4 Industrial Software Quality w IFIP oraz Technical Committee on Safety of Computer Control Systems organizacji International Federation of Automatic Control.
 • Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Janusz Zalewski; IoT Safety: State of the Art. IT Professional 21(1), 2019, 16-20
 • Nary Subramanian, Janusz Zalewski, Safety and Security Analysis of Control Chains in SCADA Using the NFR Approach, IFAC Papers OnLine 51(6), 2018, str. 214–219 .
 • Janusz Zalewski, Fernando Gonzalez; Evolution in the Education of Software Engineers: Online Course on Cyberphysical Systems with Remote Access to Robotic Devices. International Journal of Online Engineering Vol. 13, No. 8, 2017 .
 • Nary Subramanian, Janusz Zalewski; Quantitative Assessment of Safety and Security of System Architectures for Cyberphysical Systems Using the NFR Approach. IEEE Systems Journal, 10(2), 2016, 397-409
 • Abraham O. Baquero, Andrew J. Kornecki, Janusz Zalewski; Threat Modeling for Aviation Computer Security.
 • Działania w środowisku zawodowym[ | edytuj kod]

  Był członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Informatyka” w latach 1979–1989.

  Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – biblioteka akademicka KUL założona w 1918.Instytut Badań Jądrowych im. Andrzeja Sołtana – polski instytut naukowy powstały w latach 50. XX wieku, podzielony w 1982 na trzy oddzielne instytuty związane z atomistyką:

  Był członkiem Polskiego Towarzystwa Informatycznego PTI oraz Członkiem Zarządu PTI w kadencji 1984–1987 oraz 1987–1989 . W 2012 otrzymał Medal XXX-lecia PTI. Wykładowca w Zimowej Szkole Informatyki PTI.

  Zainicjował powstanie i nadzoruje aktualizację witryny Polish Contributions to Computing, poświęconej polskim wynalazcom i konstruktorom maszyn matematycznych (komputerów) . Otrzymał za to w 2011 Honorowe Wyróżnienie Społecznego Komitetu Odznaki HINT.

  Poeta Jack Hirschman(ang.) i Janusz Zalewski podczas "City Lights Bookstore Beat Festival" w San Francisco w 2007

  Zainteresowania literackie[ | edytuj kod]

  W latach 2005-2010 pisał recenzje i eseje o poezji polsko-amerykańskiej dla nowojorskiego Przeglądu Polskiego będącego częścią Nowego Dziennika. W 2007 zorganizował wraz z Johnem Guzlowskim i sfilmował spotkanie poetów amerykańskich polskiego pochodzenia w Atlancie.

  Lawrence Livermore National Laboratory – jeden z czołowych amerykańskich instytutów naukowo badawczych w zakresie nauk stosowanych. Znajduje się w Livermore w stanie Kalifornia. Jest częścią National Nuclear Security Administration (NNSA), istniejącej w ramach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Od swojego założenia w 1952 do września 2007 instytut zarządzany był przez Uniwersytet Kalifornijski, aktualnie zaś na zlecenie Departamentu Energii zarządza nim Lawrence Livermore National Security, organizacja partnerska utworzona przez Uniwersytet Kalifornijski, firmy Bechtel, Babcock & Wilcox, URS, oraz Battelle Memorial Institute wraz z Texas A&M University System.Ciechanów – miasto w województwie mazowieckim, w latach 1975-1998 siedziba województwa ciechanowskiego, obecnie siedziba powiatu ciechanowskiego. Położone jest ok. 100 km na północ od Warszawy, nad rzeką Łydynią.

  Tłumacz z języka angielskiego poezji i prozy amerykańskich bitników oraz poetów polskiego pochodzenia. Stworzył termin: polonizm magiczny. Autor esejów Zdarzenia nad Zatoką San Francisco .

  Zorganizował i napisał scenariusze kilku salonów poezji amerykańskiej zaprezentowanych w Teatrze Polskim w Warszawie..

  Bracia Zalewscy – Andrzej, Janusz i Marek – przekazali Bibliotece KUL cenne starodruki Macieja Sarbiewskiego.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama