Janusz Prokopiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Maciej Prokopiak (ur. 19 września 1933 w Warszawie, zm. 14 kwietnia 2020 tamże) – polski polityk, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji.

Wydarzenia radomskie lub Radomski czerwiec – określenie strajków i zamieszek w Radomiu 25 czerwca 1976 będących największą akcją protestacyjną w ramach Czerwca 1976, spacyfikowaną przez jednostki milicji i ZOMO.Wybory parlamentarne w Polsce w 1976 r. zostały przeprowadzone 21 marca 1976 roku – jednocześnie z wyborami do rad narodowych – na podstawie uchwały Rady Państwa z 17 stycznia 1976 r.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był synem Aleksandra i Leokadii. Uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera budownictwa lądowego na Politechnice Warszawskiej. Od czerwca 1975 do marca 1981 był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Radomiu. Zasiadał także w Komitecie Centralnym partii. Był członkiem Rady Redakcyjnej organu teoretycznego i politycznego KC PZPR „Nowe Drogi”.

Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu. Pracował w wykonawstwie budowlanym, m.in. jako dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego Warszawa-Południe. Był wiceprezesem Centralnego Związku Spółdzielczości Budownictwa Mieszkaniowego, a od 1972 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Budowlanego. W 1976 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VII kadencji w okręgu radomskim. W 1980 uzyskał reelekcję w tym samym okręgu. W obydwu kadencjach zasiadał w Komisji Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Jako I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Radomiu brał udział w wydarzeniach radomskich. Jest autorem książki Radomski czerwiec '76. Wspomnienia partyjnego sekretarza, wydanej własnym nakładem w 2001 (​ISBN 978-83-915802-0-2​).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.
Wybory parlamentarne w Polsce w 1980 roku – zostały przeprowadzone 23 marca 1980 roku, równocześnie z wyborami do wojewódzkich rad narodowych, na podstawie uchwały Rady Państwa z 17 stycznia 1980 r.
Posłowie VIII kadencji (od 23 marca 1980 do 31 sierpnia 1985) – posłowie na Sejm PRL, wybrani 23 marca 1980. Złożyli ślubowanie poselskie 2 kwietnia 1980.

Reklama