Jane Alexander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jane Alexander (właśc. Jane Quigley; ur. 28 października 1939 w Bostonie w stanie Massachusetts) – amerykańska aktorka teatralna i filmowa czterokrotnie nominowana do Oscara, także reżyser i producentka filmowa.

Nowi centurionowie (ang. The New Centurions) – amerykański film kryminalny z gatunku neo-noir z 1972 roku w reżyserii Richarda Fleischera. Adaptacja powieści Josepha Wambaugha pod tym samym tytułem. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Aktorstwa uczyła się już od dzieciństwa. Zadebiutowała w roku 1969 na deskach Broadwayu w spektaklu Wielka nadzieja białych. Za rolę w tym przedstawieniu otrzymała nagrodę Tony. Sztuka w następnym roku została zekranizowana w tej samej obsadzie, a Jane Alexander została nominowana do Oscara. Przez pewien czas grała prawie wyłącznie w teatrze i filmach telewizyjnych.

The Ring – remake japońskiego horroru Hideo Nakaty The Ring: Krąg z 2002 roku, wyreżyserowany przez Gore’a Verbinskiego. Podstawą scenariusza była powieść Ring, której autorem jest japoński pisarz Kōji Suzuki; istnieją jednak istotne rozbieżności pomiędzy książką a filmami.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

Lata 70. przyniosły aktorce falę rosnącej popularności. Kinowym come backiem była rola w thrillerze Wszyscy ludzie prezydenta, w którym doceniono rolę Alexander, nominując ją ponownie do Oscara. Dużym sukcesem była też rola Margaret Phelps w dramacie filmowym Sprawa Kramerów, a później – Carol Wetherly w filmie Testament. Ten ostatni obraz przyniósł jej dwie nominacje – do Oscara i Złotego Globu.

Jeniec wojenny – zatrzymana osoba, zdefiniowana w artykule 4 i 5 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych przyjętej 12 sierpnia 1949 jako ta, która angażowała się w działania bojowe pod rozkazami swojego rządu i została zatrzymana przez siły zbrojne strony przeciwnej. Osoba taka nazywana jest kombatantem posiadającym immunitet wynikający z międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.Prawo i bezprawie (ang. Law & Order: Trial by Jury) – fabularny amerykański serial telewizyjny emitowany przez NBC w latach 2005 do 2006. Serial jest trzecim spin-offem serialu Prawo i porządek.

W roku 1987 postanowiła skupić się na karierze teatralnej, na ekrany kin powróciła w 1999 roku w produkcji Wbrew regułom. Obecnie w filmach i serialach występuje jedynie sporadycznie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Wbrew regułom – amerykański dramat obyczajowy z 1999 roku, na podstawie powieści Johna Irvinga Regulamin tłoczni win.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Futro. Portret wyobrażony Diane Arbus (ang. Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus) — amerykański dramat biograficzny zrealizowany w 2006 roku z Nicole Kidman w roli Diane Arbus, zaliczanej do grupy największych amerykańskich artystów fotografików XX wieku. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Patricii Bosworth Diane Arbus.
Testament – amerykański film science-fiction z 1983 roku na podstawie opowiadania „The Last Testament” Carol Amen.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama