Jan van Goyen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Josephszoon van Goyen (ur. 13 stycznia 1596 w Lejdzie, zm. 27 kwietnia 1656 w Hadze) – holenderski malarz pejzażysta.

Jacob Izaakszoon van Ruisdael lub Ruysdael (ur. ok. 1628 w Haarlemie, zm. 14 marca 1682 tamże) – holenderski malarz, pejzażysta i grafik.Cleveland Museum of Art (CMA) – muzeum sztuk pięknych położone w Cleveland przy 11150 East Boulevard w obrębie tzw. University Circle. Jest jednym z wiodących muzeów amerykańskich, oferuje darmowy wstęp na stałą ekspozycję. Jego zbiory obejmują dzieje działalności artystycznej człowieka na przestrzeni ok. 6000 lat, począwszy od starożytnego Egiptu aż do czasów współczesnych. Misją Cleveland Museum of Art jest wypełnianie podwójnej roli: jako jednego z najbardziej wszechstronnych muzeów sztuki na świecie oraz jako jednej z głównych instytucji społecznych i kulturalnych północno-wschodniego Ohio. Budynek muzeum wraz z otaczającym go parkiem został wpisany na listę National Register of Historic Places.

Tworzył w Lejdzie, Haarlemie, a od 1631 w Hadze. Był, wraz z Jacobem van Ruisdaelem pionierem realistycznego stylu w pejzażu. Szkicował z natury, studiował wygląd chmur i efekty świetlne.

Niektóre prace[ | edytuj kod]

 • Port rybacki (1625), Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
 • Chałupy nad kanałem (1630), Muzeum Narodowe - Oddział Sztuki Dawnej w Gdańsku
 • Pejzaż z wydmami (1630-1635), Muzeum Historii Sztuki Wiedeń
 • Na ślizgawce (ok. 1640), Kolekcja „Europeum” Muzeum Narodowego w Krakowie
 • Krajobraz z dwoma dębami (1641), Rijksmuseum Amsterdam
 • Krajobraz rzeczny z wiatrakiem i zrujnowanym zamkiem (1644), Luwr Paryż
 • Panorama Emmerich (1645), Cleveland Museum of Art
 • Panorama Haarlemmermeer (1656), Städel Museum Frankfurt nad Menem
 • Panorama Merwede (ok. 1660), Rijksmuseum Amsterdam
 • Dzieła Jana van Goyena
 • Port rybacki (1625), Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu

  Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum” – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zlokalizowany przy Placu Sikorskiego 6 w budynku dawnego Starego Spichlerza, otwarty 12 września 2013 r.
 • Krajobraz z dwoma dębami (1641), Rijksmuseum Amsterdam

 • Krajobraz rzeczny z wiatrakiem i zrujnowanym zamkiem (1644), Luwr Paryż

 • Panorama Emmerich (1645), Cleveland Museum of Art

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
 • Panorama Haarlemmermeer (1656), Städel Museum Frankfurt nad Menem

 • Panorama Merwede (ok. 1660), Rijksmuseum Amsterdam

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Współczesna Encyklopedia Świata. Historia Sztuki Oxford, Inowrocław 1997 ​ISBN 83-7325-916-3​.
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Mieści się w Poznaniu przy ul. Marcinkowskiego 9.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
  Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM, niem. Kunsthistorisches Museum Wien) – jedna z największych na świecie galerii, posiadająca w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  27 kwietnia jest 117. (w latach przestępnych 118.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 248 dni.
  Lejda (Leiden) – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta. Prawa miejskie otrzymało w 1266. Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii, handel kwiatami, przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy.

  Reklama