Jan Paleolog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Paleolog (gr.) Ἱωάννης Δούκας Παλαιολόγος, (ur. 1225/30, zm. 1274) – sebastokrator 1258-260, despota 1260-1274, brat cesarza Michała VIII Paleologa.

Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Encyklopedia kultury bizantyńskiej – specjalistyczny słownik, będący oryginalnym pomysłem polskich bizantynologów. Wydany w 2002 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był synem Andronika Paleologa. W 1259 był dowódcą wojsk bizantyńskich w bitwie pod Pelagonią. W 1260 razem z Aleksym Strategopulosem zajął Artę. W 1260 otrzymał tytuł despoty i zarząd nad Tesaloniką. Od 1264 przebywał w Azji Mniejszej, gdzie doprowadził do pokoju z Turkami. W 1274 prowadził działania wojenne przeciw Janowi I Angelosowi wspartemu przez łacinników z Księstwa Aten.

Sebastokrator (gr.: σεβαστοκράτωρ, sewastokratōr; bułg. i serb.: cевастократор, sewastokrator ) – tytuł cesarski w późnym Bizancjum. Był także używany przez władców innych krajów pozostających w strefie oddziaływania Cesarstwa Bizantyńskiego. Termin stanowi złożenie słów sebastos (szczęśliwy) i autokratōr (samowładca). Żona sebastokratora była w Cesarstwie nazywana sebastokratorissą (σεβαστοκρατόρισσα), a u Bułgarów i Serbów – sewastokraticą (севастократица).Aleksy Strategopulos, gr. Αλέξιος Στρατηγόπουλος (zm. 1271/1275 w Konstantynopolu) – grecki oficer w służbie cesarza nicejskiego Michała VIII Paleologa, uczestnik wojen przeciwko Despotatowi Epiru, zdobywca Konstantynopola 25 lipca 1261 roku.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Małgorzata Dąbrowska, Paleolog Jan [w:] Encyklopedia kultury bizantyńskiej, red. Oktawiusz Jurewicz, Warszawa 2002, s. 387.
  • Michał VIII Paleolog (ur. 1224/1225, zm. 11 grudnia 1282) – cesarz Nicei od 1259 roku; cesarz Bizancjum od 1261. Udało mu się odnowić Cesarstwo Bizantyńskie, od 1204 zajęte przez łacinników. Podczas swego panowania dążył do zbliżenia kościołów chrześcijańskich i skutecznie odpierał ataki na cesarstwo. Założył dynastię Paleologów, najdłużej panującą w historii CesarstwaBitwa pod Pelagonią − starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1259 w trakcie walk między Cesarstwem Nicejskim a koalicją złożoną z Despotatu Epiru, Księstwa Achai i Manfreda Sycylijskiego. Bitwa była następstwem sukcesów nicejskich w restauracji Bizancjum, które upadło w wyniku podboju łacińskiego po IV krucjacie z 1204 roku.
    Warto wiedzieć że... beta

    Arta (gr. Άρτα) - miasto z bogatą historią w północno-zachodniej Grecji, stolica prefektury Arta, ok. 30 tys. mieszkańców (stan z roku 2005). Jest znane ze starego mostu położonego na rzece Arachthos.
    Małgorzata Dąbrowska (ur. 11 stycznia 1956 w Łodzi) – historyk, mediewista, bizantynolog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Łódzkiego.

    Reklama