Jan Ogilvie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Ogilvie SJ, ang. Saint John Ogilvie (ur. 1579 w Keith w Szkocji, zm. 10 marca 1615 w Glasgow) – szkocki jezuita, ofiara prześladowań antykatolickich, męczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego, konwertyta, który zdobywając wiedzę filozoficzną i teologiczną przeżył nawrócenie na katolicyzm.

Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.

Pochodził z protestanckiej szkockiej rodziny. W wieku 15 lat wysłany na nauki rozpoczął wędrówkę po Francji, skąd w 1595 przeniósł się do Leuven (obecnie w Belgii), dalej do Ratyzbony i Ołomuńca. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w Brnie 24 grudnia 1599. Studia filozoficzne odbył w Grazu. W osiem lat później (1607 r.) został wykładowcą w Wiedniu, odbywając tym samym praktykę pedagogiczną. Studiował teologię w Ołomuńcu i Reims. Po otrzymaniu w Paryżu w (1610 r.) święceń kapłańskich został wysłany do Rouen. Starania, które podjął o możliwość podjęcia misji w rodzinnej Szkocji uwieńczyła w listopadzie 1613 r. zgoda jakiej udzielił przełożony zakonu, Klaudiusz Aquaviva.

Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

W czasie panowania Jakuba I Stuarta trwały w Anglii prześladowania katolików. Pod przybranym nazwiskiem, jako Watson dostał się do Leith. Prowadził Msze Święte na terenie Renfrewshire w Edynburgu i Glasgow. Na skutek denuncjacji 4 października 1614 został aresztowany. Był poddawany torturom, na koniec skazany na karę śmierci przez powieszenie i poćwiartowanie (ang. hanged, drawn and quartered) za nielegalne sprawowanie Mszy świętej uznany za winnego zdrady stanu. Nie poddał się przymusowi i nie zdradził żadnego ze współwyznawców, odmówił także uznania angielskiego władcy za głowę Kościoła . Egzekucję wykonano w dniu ogłoszenia wyroku, na placu Krzyża. Przed śmiercią ucałował szubienicę, uściskał kata, a swój Psałterz Najświętszej Maryi Panny podał przypadkowemu gapiowi, który później przeszedł na katolicyzm.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

Jan Ogilvie pochowany został w zbiorowej mogile.

Atrybutem świętego męczennika jest palma.

Beatyfikacja Jan Ogilvie nastąpiła 22 grudnia 1929 r., a dokonał jej papież Pius XI, zaś kanonizacji dokonał papież Paweł VI 17 października 1976 r..

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

Śmierć Jana Ogllvie przez powieszenie i poćwiartowanie.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Donos, denuncjacja – poufne lub tajne (anonim) pismo oskarżające daną osobę lub instytucję, skierowane do osoby lub instytucji dysponującej sankcjami wobec oskarżanego w nim. Stanowi gatunek literatury stosowanej.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Leith - wcześniej oddzielne miasto, dziś jedna z dzielnic Edynburga. Dzielnica położona jest nad zatoką Firth of Forth w Szkocji.
  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.
  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Reims – miasto i gmina w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, w departamencie Marna. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Reklama