• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Jan Matura - historyk

    Przeczytaj także...
    Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
    Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
    Polickie lapidarium, którego pomysłodawcą był Jan Matura

    Jan Matura (ur. 1953) – badacz dziejów Polic i regionu polickiego. Regionalista, nauczyciel, sportowiec.

    Życiorys[ | edytuj kod]

    Początkowo interesował się przeszłością rodzimej Ziemi Nyskiej, po przeprowadzce do Polic w 1980 stał się znawcą historii Ziemi Polickiej. Owocem jego 20-letnich studiów nad dziejami Polic jest monografia Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej (Szczecin 1999) opatrzona przedmowami recenzującego ją prof. Antoniego Gizy i burmistrza miasta Police Władysława Diakuna.

    WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

    Jan Matura zinwentaryzował wszystkie zabytki sztuki sepulkralnej cmentarzy polickich. Zebrał obszerną kolekcję materiałów dotyczących dziejów Polic. Publikował popularnonaukowe artykuły historyczne i regionalistyczne w "Gazecie Polickiej", "Dzienniku Szczecińskim", "Nowym Kurierze", "Magazynie Polickim" i "Kurierze Szczecińskim".

    Antoni Giza (ur. 13 czerwca 1947 roku w Oblach k. Warszawy, zm. 12 listopada 2005 w Szczecinie) – polski historyk i bałkanista.Lapidarium Polickie – lapidarium zawiera ponad 125 elementów sztuki sepulkralnej, zebranych z blisko 20 cmentarzy z terenu gminy. Są to stelle, pnie stylizowane, głazy, krzyże żeliwne, większość z inskrypcjami. Miejsce jest piękne, niezwykłe i chętnie odwiedzane przez wycieczki i indywidualne osoby. Jego otwarcie nastąpiło 30 września 1998 roku z udziałem władz samorządowych gminy oraz strony niemieckiej. Jest polickim pomnikiem tolerancji.

    W roku 1996 zaproponował władzom miasta Police utworzenie małego, niezależnego muzeum historii regionalnej. Muzeum to, Galeria Historyczna Polic, zostało otwarte na przełomie 1996 i 1997 roku. Mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

    Na prośbę władz gminy Police opracował dokumentację Lapidarium Polickiego gromadzącego groby poniemieckie, otwartego 30 września 1998 przy udziale gości niemieckich.

    Wykonuje także grafiki i akwarele przedstawiające dawne Police.

    Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

    Jan Matura posiada również osiągnięcia w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej w Policach. Był jednym z pierwszych czynnie uprawiających bieg w tym mieście. Inicjator imprez sportowych, uczestnik biegów i maratonów w kraju i Europie, trener młodzieży, emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego w Tanowie.

    Publikacje autorskie[ | edytuj kod]

  • Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej - wyd. Gmina Police, 2002
  • Powojenne dzieje Polic 1945-2004 - wyd. Gmina Police, 2004
  • Tanowo wczoraj i dziś - wyd. Gmina Police, 2011
  • Wzdłuż rzeki Gunicy - wyd. Gmina Police, 2013
  • Kępnica - wyd. własne, 2013
  • Hajduki Nyskie: wczoraj i dziś - wyd. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie, 2014
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Police 750 - autorski blog historyczny poświęcony 750-leciu nadania praw miejskich Policom
  • Reklama

    Czas generowania strony: 0.01 sek.