Jan Szymusiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jan Maria Szymusiak)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Maria Szymusiak (ur. 27 listopada 1920 w Prötzel, zm. 11 września 1987 w Paryżu) – polski patrolog, badacz dziejów wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa.

Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa – specjalistyczny słownik będący oryginalnym pomysłem polskich badaczy antyku chrześcijańskiego. Zawiera on biogramy Ojców Kościoła i ich dzieł oraz szereg haseł tematycznych dotyczących antyku chrześcijańskiego. Jego zakres tematyczny obejmuje okres od czasów apostolskich do Soboru nicejskiego II (787). Uzupełnieniem słownika jest Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa Wschodu: literatury - arabska, armeńska, etiopska, gruzińska, koptyjska, syryjska autorstwa Marka Starowieyskiego (Warszawa: "Pax" 1999).Ks. prof dr hab. Marek Starowieyski (ur. 25 stycznia 1937 w Krakowie) – polski duchowny katolicki, prałat. Autor wielu publikacji z zakresu chrześcijaństwa antycznego, patrologii. Brat Franciszka Starowieyskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie polskich emigrantów w Niemczech, od 1924 mieszkał we Francji. W 1937 rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Cambrai. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Wojska Polskiego we Francji, ukończył szkołę podchorążych, walczył w szeregach 2 Pułku Grenadierów Wielkopolskich. 25 czerwca 1940 dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł po pięciu miesiącach. W 1941 wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie przyjął 30 lipca 1950. W 1952 obronił pracę magisterską z teologii w kolegium jezuickim w Enghien, w Belgii i w tym roku został formalnie członkiem Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej (mieszkał jednak w dalszym ciągu poza Polską). W 1957 obronił na Gregorianum pracę doktorską z teologii Eléments de théologie de l'homme selon Saint Gregoire de Nazianze, w 1958 na Sorbonie drugą pracę doktorską, z filologii klasycznej, L'homme et sa destinée selon Grégoire le théologien.

Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy - seria źródeł dotyczących antyku chrześcijańskiego ukazująca się w Warszawie od 1969 roku nakładem Akademii Teologii Katolickiej/Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

Od marca 1958 mieszkał w Polsce, został wykładowcą Bobolanum i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na tej ostatniej uczelni habilitował się w grudniu 1965 i od 1966 podjął pracę jako adiunkt. W 1967 został p.o. kierownika Katedry Patrologii. Razem z Leokadią Małunowiczówną doprowadził do powstania w 1969 międzywydziałowego Zakładu Badań nad Antykiem Chrześcijańskim. Był autorem haseł z zakresu patrologii w I i II tomie Encyklopedii Katolickiej (w I tomie odpowiadał także za ten dział). Władze państwowe odmówiły zatwierdzenia go na stanowisku docenta, w związku z czym w 1971 wyjechał do Francji.

Wacław Bronisław Eborowicz (ur. 29 maja 1915 w Piotrogrodzie, zm. 11 listopada 1994 w Starogardzie Gdańskim) – polski duchowny rzymskokatolicki, filolog, patrolog, profesor seminarium w Pelplinie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1974 opuścił zakon jezuicki, ożenił się z francuską psychiatrą Carmen-Marie Affholder. W 1981 adoptował wraz z nią trzy dziewczynki – uchodźców z Kambodży (jedną z nich była Molyda Szymusiak, która opublikowała tłumaczone na wiele języków wspomnienia Les Pierres Crieront (wyd. 1984)). Do końca życia utrzymywał kontakty ze środowiskiem naukowym w Polsce. Zmarł na białaczkę. Po jego śmierci poświęcono mu w 1989 numer pisma Vox Patrum.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • św. Atanazy Aleksandryjski Deux apologies, w serii Sources chrétiennes, Paris, (1958, 1987) – wstęp, opracowanie, tłumaczenie i przypisy.
 • Eléments de théologie de l'homme selon Saint Gregoire de Nazianze, Roma, 1963 – na podstawie pracy doktorskiej.
 • św. Augustyn O trójcy świętej, w serii Pisma Ojców Kościoła, 1963 – opracowanie.
 • Brevarium fidei. Kodeks doktrynalnych wypowiedzi Kościoła, 1964 – wspólnie ze Stanisławem Głową.
 • Grzegorz Teolog. U źródeł chrześcijańskiej myśli IV wieku, (przedm. napisał Henri de Lubac), Poznań, Księgarnia św. Wojciecha, 1965.
 • św. Hieronim O znakomitych mężach, w serii Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy, 1970 – komentarz.
 • Patrologia: zagadnienia wybrane: skrypt dla studentów KUL, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin, 1971.
 • Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa, Księgarnia świętego Wojciecha, Poznań, 1971 – wspólnie z Markiem Starowieyskim.
 • Un Itinéraire de la Liberté, Tours, 1989.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Księga Jubileuszowa 50-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin, 1969 (tam biogram – s. 154)
 • "Vox Patrum" 16 (1989): In honorem Joannis Mariae Szymusiak SJ (tam m.in.: Stanisław Longosz Jan Maria Szymusiak SJ 1920-1987. Calendarium Vitae, Wacław Eborowicz Jan Maria Szymusiak SJ jako patrolog, Czesław Mazur, Stanisław Longosz, Stanisław Głowa Wykaz drukowanych prac J.M. Szymusiaka SJ).
 • Księga pamiątkowa w 75-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wkład w kulturę polską w latach 1968-1993, red. Marian Rusecki, Lublin, 1994.
 • Słownik polskich teologów katolickich 1981-1993, Tom 8, ATK, Warszawa 1995.
 • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, red. Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków, 1996 (dostęp on-line).
 • Ryszard Skrzyniarz: Szymusiak Jan Maria. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 50. Warszawa – Kraków: Polska Akademia NaukPolska Akademia Umiejętności, 2015, s. 308–309. ISBN 978-83-63352-37-0.
 • http://www.lucarz.jezuici.pl//patrologia/wklad.pdf
 • Atanazy Wielki, gr. Μέγας Αθανάσιος, Atanazy Aleksandryjski, gr. Αθανάσιος Αλεξανδρείας, cs. Swiatitiel Afanasij Wielikij, archijepiskop Aleksandrijskij (ur. ok. 295, zm. 2 maja 373) – biskup Aleksandrii, pisarz wczesnochrześcijański, teolog-apologeta, kaznodzieja, ojciec i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (PWTW) – wyższa szkoła teologiczna erygowana 3 maja 1988 roku przez Stolicę Apostolską. PWTW tworzą dwie Sekcje posiadające odrębną osobowość prawną:
  Sources chrétiennes (z fran. Źródła chrześcijańskie) – seria wydawnicza, w ramach której publikowane są wydania krytyczne starożytnych tekstów patrystycznych greckich i łacińskich wraz z przekładem francuskim. Teksty syryjskie wydawane są jedynie w przekładzie.
  Vox Patrum – czasopismo naukowe wydawane jako półrocznik, dotyczące antyku chrześcijańskiego (I-VIII w.). Jest wydawane przez Ośrodek Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL (do 2006 Międzywydziałowy Zakład Badań nad Antykiem Chrześcijańskim, 2006-2010 Instytut Badań nad Antykiem Chrześcijańskim) od 1981 roku. Założycielem i redaktorem naczelnym był ks. Stanisław Longosz. Obecnie redaktorem naczelnym czasopisma jest Ks. prof. Piotr Szczur. Periodyk zawiera następujące działy:
  Cambrai (hist. pisownia: Cambray) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Marian Jan Rusecki (ur. 22 marca 1942 w Janowie Lubelskim, zm. 15 grudnia 2012 w Lublinie) – profesor dr hab. nauk teologicznych, wykładowca KUL, polski duchowny katolicki, kapelan honorowy Ojca Świętego.
  Aureliusz Augustyn z Hippony (łac. Aurelius Augustinus; ur. 13 listopada 354 w Tagaście, zm. 28 sierpnia 430 w Hipponie) – filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego, jeden z ojców i doktorów Kościoła, znany jako doctor gratiae (doktor łaski), pisarz i błogosławiony prawosławny o berberyjskich korzeniach. Wielu protestantów uważa go również za duchowego przodka protestantyzmu, jako że jego pisma miały duży wpływ na nauki Lutra i Kalwina.

  Reklama