Jan Koecher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Jana Koechera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Jan Koecher (ur. 16 stycznia 1908 w Warszawie, zm. 11 maja 1981 tamże) – polski aktor i reżyser teatralny oraz filmowy.

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Działalność[ | edytuj kod]

W 1933 ukończył studia na Wydziale Sztuki Aktorskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie, dwa lata później ukończył studia na Wydziale Reżyserskim tej samej uczelni. Pierwszy angaż otrzymał w 1933 w Teatrze Miejskim w Toruniu, po roku powrócił do Warszawy i został aktorem Teatru Narodowego i Comoedia. Od 1936 był aktorem Teatru Powszechnego i lektorem w warszawskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Tajemnica dzikiego szybu – polski film przygodowy z 1956 roku w reżyserii Wadima Berestowskiego według scenariusza wykorzystującego niektóre wątki powieści Księga urwisów.Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 był współorganizatorem Teatru Polskiego Radia. W 1946 został zaproszony do krakowskiego Teatru Starego, gdzie był reżyserem. W 1951 otrzymał nagrodę państwową II stopnia za główną rolę (grał Stanisława Moniuszkę) w filmie „Warszawska premiera”. Po powrocie do Warszawy występował w Teatrze Współczesnym, a od 1956 do przejścia na emeryturę w 1976 występował w Teatrze Narodowym. W rolach filmowych występował do końca życia. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach (kwatera B32-8-11).

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu – budynek teatru (ówcześnie Teatru Miejskiego) oddano uroczyście do użytku 30 września 1904 r. Zastąpił on gmach teatralny stojący niegdyś przy Rynku Staromiejskim. Nowy budynek został zaprojektowany przez znaną wówczas w całej Europie spółkę architektów wiedeńskich – Fellner & Helmer (twórców projektów budynków teatralnych m.in.: w Wiedniu, Augsburgu, Czerniowcach, Zagrzebiu, Budapeszcie, Segedynie, Cluju, Cieszynie, czy opery w Odessie). Początkowo widownia mogła pomieścić ok. 900 osób, na przestrzeni stu lat poddano ją jednak wielu korektom (lata 1934, 1956, 2000). W latach 1941-1942 uproszczono także fasadę utrzymaną w duchu eklektyzmu z elementami secesji (usunięto m.in. figury orłów wieńczących pylony flankujące ryzalit elewacji głównej, uproszczono detal). W roku 1995 oddano do użytku budynek zaplecza z małą sceną, zrealizowany według projektu toruńskiego architekta Czesława Sobocińskiego. Przed budynkiem stoją odsłonięte w roku 1909 posągi muz – Melpomene i Terpsychory, autorstwa Ernsta Hertera.Król Maciuś I – polski film dla dzieci w reżyserii Wandy Jakubowskiej na podstawie powieści Janusza Korczaka o tym samym tytule.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Noce i dnie – polski serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka. Jest to telewizyjna wersja filmu kinowego o tym samym tytule.
Gorąca linia – polski film obyczajowy z 1965 roku, w reżyserii Wandy Jakubowskiej. Pierwowzorem scenariusza do filmu było opowiadanie autorstwa Jana Pierzchały pt. Dzień z nocą na trzy podzielony.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Jako jedyny polski teatr należy do Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21, która skupia najważniejsze sceny teatralne w Europie.
Doktor Murek - polski serial telewizyjny będący adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Doktor Murek zredukowany oraz Drugie życie doktora Murka.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama