Jan Kalinowski (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Paweł Kalinowski (ur. 1982 w Krakowie) – polski wiolonczelista i pedagog.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. {{Instrument muzyczny infobox}} Nieznane pola: "muzycy". Wiolonczela (wł. violoncello, skrót: vc.) – tenorowo-basowy instrument muzyczny strunowy z grupy smyczkowych.

Życiorys,[ | edytuj kod]

Kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Witolda Hermana, École Normale de Musique w Paryżu w klasie Paula Julien oraz Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie Petera Bucka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych pod okiem tak wybitnych artystów i pedagogów jak: David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras.

Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.Real Life Song (stylizowane na pisane małymi literami) – debiutancki album polskiej sopranistki Joanny Freszel, wydany 23 grudnia 2015 przez Dux (numer katalogowy - DUX 1239). Płyta prezentuje kompozycje muzyki współczesnej ośmiu polskich kompozytorów młodego pokolenia, powstałe częściowo z myślą o Joannie Freszel. Wszystkie utwory na płycie mają tu swoją światową premierę. Początkiem promocji albumu zaplanowano koncert w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie dnia 11 stycznia 2016. Płyta uzyskała 2 nominacje do nagrody Fryderyk 2016 w kategoriach "Album Roku - Muzyka Współczesna" i "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2015 otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych i obecnie prowadzi własną klasę wiolonczeli. Prowadził kursy w ramach wymiany międzyuczelnianej (m.in. w Bremie, Karlsruhe, Mannheimie, Brukseli, Bratysławie, Fermo i Tbilisi).

Do znaczących dokonań Jana Kalinowskiego należą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz dla wytwórni DUX. W 2013 r. nagrał płytę Polska muzyka wiolonczelowa. Płyta stanowi autorski projekt wiolonczelisty, znalazły się na niej utwory na składy od jednej do ośmiu wiolonczel.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Adam Klocek (ur. 18 października 1973 w Krakowie) − polski dyrygent, kompozytor i pedagog; wiolonczelista, od 2006 dyrektor Filharmonii Kaliskiej.

Występuje jako kameralista, a także jako solista z orkiestrami, m.in. pod batutą Raufa Abdullayeva, Łukasza Borowicza, Wojciecha Czepiela, Jacka Rafała Delekty, Jurka Dybała, Michała Dworzyńskiego, Jacka Kaspszyka, Adama Klocka, Pawła Kotli, Pawła Przytockiego, Daniela Rajskina i Macieja Tworka.

Wraz z Markiem Szlezerem od 2001 roku współtworzy zespół Cracow Duo.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Paweł Kotla (ur. 5 czerwca 1972 w Szczecinie) - polski dyrygent symfoniczny i operowy, mieszkający od 1996 w Londynie. Syn Ryszarda.
Pedagog - (łac paedagogus) – to osoba, która formalnie ukończyła wyższe studia o kierunku pedagogika z odpowiednią specjalnością pedagogiczną i ma właściwe kwalifikacje w danej specjalizacji pedagogicznej, potwierdzone wymaganą dokumentacją. Pedagog, jako specjalista kształcenia i wychowania, najczęściej zatrudnia się w szeroko pojętej edukacji, dbając o prawidłowy rozwój psychiczny człowieka.
École Normale de Musique de Paris (Narodowa Szkoła Muzyczna w Paryżu) – paryska instytucja kształcąca w zakresie muzyki. Została utworzona w 1919 roku przez pianistę Alfreda Cortot i jest obecnie uważana za jedną z najbardziej renomowanych wyższych uczelni muzycznych w Europie.
David Geringas (lit. Dovydas Geringas) (ur. 29 lipca 1946 w Wilnie) – litewski wiolonczelista, dyrygent i pedagog. Od 1975 mieszka na stałe w Niemczech.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Baczyński (muzyka i poezja z filmu) – ścieżka dźwiękowa filmu Kordiana Piwowarskiego o wybitnym polskim poecie – Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki, realizacją dźwięku zajęli się Marcin Kasiński i Kacper Habisiak, zaś realizację nagrań przeprowadził Robert Migas. Album został wydany na CD w formie tzw. jewel case. Płyta ukazała się 12 marca 2013 r., na trzy dni przed premierą filmu. Płytę promował duet Czesław Mozil i Mela Koteluk w utworze "Baczyński - Pieśń o szczęściu", czyli w interpretacji fragmentu poematu Baczyńskiego "Szczęśliwe drogi".
Sinfonietta Cracovia – krakowska miejska instytucja kultury funkcjonująca jako orkiestra. Założona w 1991 roku przez grupę studentów Akademii Muzycznej w Krakowie pod nazwą Kameraliści Krakowscy (początkowo Młodzi Kameraliści Krakowscy). W 1994 roku przyjęła obecną nazwę, została objęta patronatem Prezydenta Miasta i otrzymała status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przyczyniło się do tego między innymi zaangażowanie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Od tego momentu liderem i szefem artystycznym jest skrzypek Robert Kabara.

Reklama