Jan Ingram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Ingram (ur. 1565 w Stoke Edith, zm. 26 lipca 1594 w Gateshead lub Newcastle upon Tyne) – błogosławiony, męczennik, ksiądz katolicki, konwertyta.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

Po kończeniu studiów w kolegium w Oxfordzie nawrócił się. Podjął studia teologiczne w Reims i Rzymie, a w 1589 roku przyjął święcenia kapłańskie w bazylice św. Jana na Lateranie. Podjął działalność duszpasterską, ale jego praca misyjna w Szkocji trwała rok i w 1593 roku uwięziono go w Londyńskim Tower. Mimo tortur nie obciążył nikogo z współwyznawców, a innym więźniom dodawał odwagi w listach. Wyrok powieszenia i poćwiartowania wykonano na Janie Ingramie dwa dni po zamordowaniu Jana Boste.

Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.Reims – miasto i gmina w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, w departamencie Marna. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.

Jan Ingram i Jerzy Swallowel zostali zamęczeni 26 lipca 1594 i razem z Janem Speedem i Janem Boste określani byli mianem Męczenników z Durham.

Beatyfikowany przez papieża Piusa XI w 1929 roku.

Jego wspomnienie obchodzone jest 24 lipca.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wolność religijna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Venerable John Ingram (ang.). [dostęp 2010-08-20].
  2. Beato Giovanni Ingram (wł.). [dostęp 2010-08-20].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hugo o. Hoever SOCist: Żywoty Świętych Pańskich. Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, s. 268-270.
 • Wolność religijna – prawo do wyznawania wybranej religii bądź niewyznawania żadnej, wykluczając zarówno uprzywilejowanie jak i prześladowania czy dyskryminację na tym tle. Wiąże się z tolerancją i szacunkiem wobec wyznawców innych religii oraz niewierzących. W sytuacji przestrzegania zasad wolności religijnej niedozwolone jest zabranianie wiernym swobodnego uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych, nakłanianie do wyboru wyznania lub łamania zasad już wybranej wiary.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powieszenie, otwarcie wnętrzności i poćwiartowanie (ang. hanged, drawn and quartered) było jedną z form kary śmierci stosowaną w Anglii, głównie za zdradę stanu.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Gateshead – miasto w północnej części Anglii, w hrabstwie Tyne and Wear, nad rzeką Tyne, naprzeciw Newcastle upon Tyne. Ludność: 190 600 mieszkańców (VI 2008).
  Męczennicy z Durham - grupa błogosławionych angielskich męczenników, ofiar prześladowań antykatolickich okresu reformacji, straconych w 1594 roku.
  Konwersja (z łac. convertere - zmienić) – zmiana wyznania w obrębie religii chrześcijańskiej lub przejście z innej religii na chrześcijaństwo. Osoba zmieniająca wyznanie chrześcijańskie to konwertyta.
  Ksiądz – współcześnie duchowny chrześcijański. W Kościele katolickim oraz Cerkwi prawosławnej potoczne określenie prezbitera, czyli osoby której udzielone zostały stosowne święcenia kapłańskie, albo osoba, której w Kościołach protestanckich powierzono urząd kościelny poprzez ordynację.
  Bazylika św. Jana na Lateranie (wł. Arcibasilica Papale del SS.mo Salvatore e dei Santi Giovanni Battista ed Evangelista al Laterano) – katedra biskupa Rzymu, jedna z czterech bazylik większych. Pełna nazwa to: Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata.

  Reklama