Jan Grodek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Grodek lub Jan Grodek z Sanoka (ur. koniec XV wieku, zm. 1554) – syn Jana, zapisany w roku 1499 na Uniwersytet Krakowski, od 1502 roku bakałarz, od 1513 roku mistrz sztuk wyzwolonych, w latach 1513-1525 wykładowca na wydziale filozofii, następnie profesor na wydziale prawa i doktor dekretów, w latach 1540-1552 dziesięciokrotnie rektor Uniwersytetu Krakowskiego.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku – publiczna uczelnia zawodowa w Sanoku, która została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 kwietnia 2001 roku. Kształcenie rozpoczęła od roku akademickiego 2001/2002. Uczelnia funkcjonuje pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W sanockiej dzielnicy Śródmieście istnieje ul. Grodka (nazwę nadano w 1964 roku w związku z obchodami 600-lecia UJ). 16 stycznia 2005 dla sanockiej uczelni przyjęto nazwę Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka.

Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego – poczet rektorów Akademii Krakowskiej, Uniwersytetu Krakowskiego, Szkoły Głównej Koronnej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lista chronologiczna od 1400 roku czyli od momentu odnowienia Akademii Krakowskiej z inicjatywy królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły.Bakalaureat, (łac. artium baccalaureus, w skrócie A.B.), znane też jako angielskie B.A. (ang. Bachelor of Arts) – niższy stopień wprowadzający otrzymującego go bakałarza do kariery naukowej.Najwcześniej stopnie te zaczęto przyznawać na wydziale teologicznym uniwersytetu w Paryżu na mocy dekretu papieża Grzegorza IX w roku 1234. Stosowany był już w średniowieczu powszechnie i nadal został zachowany w wielu systemach kształcenia np. w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie lub Kościele katolickim.Obecnie otrzymują ten tytuł absolwenci studiów zawodowych 3 letnich a we Francji też absolwenci szkół średnich po złożeniu egzaminu państwowego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stefan Stefański, Sanok i okolice. Przewodnik turystyczny, Sanok 1991, s. 45.
  2. Dz.U. z 2005 r. nr 25, poz. 207.
  3. Uczelnia wpisana w miasto. Powstanie i patron Uczelni. W: Tomasz Chomiszczak (red.): Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku. Kronika XV-lecia. Sanok: 2016, s. 9-10. ISBN 978-83-618-02-18-1.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Sanok(pełna nazwa Królewskie Wolne Miasto Sanok) – miasto powiatowe w województwie podkarpackim. Położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, w Euroregionie Karpackim. Wchodzi w skład powiatu sanockiego, jest także siedzibą gminy wiejskiej Sanok, jednak do niej nie należy.
Warto wiedzieć że... beta

Dzielnica Śródmieście – najstarsza dzielnica Sanoka, istniejąca od chwili lokacji miasta w 1339 roku. Pierwotnie otoczona murem miejskim fundacji Kazimierza Wielkiego. Położona na wzgórzu, które od strony wschodniej okala rzeka San.

Reklama