Jan Bielecki (informatyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Andrzej Bielecki (ur. 15 czerwca 1942 w Warszawie, zm. 25 grudnia 2001 tamże) – polski informatyk, dydaktyk, nauczyciel akademicki, autor książek popularyzujących języki programowania.

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych (WEiTI) – Największy pod względem liczby studentów wydział Politechniki Warszawskiej. Poprzednie nazwy to: "Wydział Łączności" (do 1966), "Wydział Elektroniki" (do 1994). Wydział mieści się w gmachu im. Janusza Groszkowskiego na ulicy Nowowiejskiej 15/19.Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (dawniej: Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych; jap. ポーランド日本情報工科大学, Pōrando Nihon Jōhō Kōka Daigaku, dosł. polsko-japońska wyższa uczelnia przetwarzania informacji) – uczelnia założona w 1994 roku przez Fundację Rozwoju Technik Komputerowych powstałą na podstawie porozumienia rządów Polski i Japonii z 1993 roku. Została wpisana do rejestru niepaństwowych szkół wyższych decyzją ministra edukacji narodowej z 30 listopada 1994 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wykształcenie[ | edytuj kod]

Absolwent Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Będąc zwycięzcą ogólnopolskiej olimpiady matematycznej, rozpoczął w 1960 studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Ukończył je w 1966 jako najlepszy student rocznika.

Plik danych, plik komputerowy, zwykle krótko plik – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest jego częścią, lecz jest przechowywana w systemie plików.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1970 uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

Praca dydaktyczna[ | edytuj kod]

Bielecki od 1967 był pracownikiem Katedry Budowy Maszyn Matematycznych (późniejszego Instytutu Informatyki) tego Wydziału, początkowo jako asystent, następnie adiunkt i starszy wykładowca.

Od 1997 był profesorem Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie kierował Katedrą Metod Programowania, m.in. wprowadzając do programu nauczania programowanie w Javie.

Instytut Informatyki Politechniki Warszawskiej (II PW) – instytut naukowy i dydaktyczny Politechniki Warszawskiej, składa się z zakładów prowadzących działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Praca naukowo-ekspercka[ | edytuj kod]

W Instytucie Informatyki brał udział w pracach badawczych oraz projektowych. Szczególnie wiele pracy włożył w opracowanie założeń funkcjonalnych systemu oprogramowania dla maszyny KRTM/UMC-20. Zaprojektował też kompilator języka FORTRAN ANSI na tę maszynę, korzystając ze wstępnych prac nad kompilatorem dla maszyny K-202.

XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie, powstało w 1905 roku. Szkoła znajduje się w gmachu przy ulicy Smolnej 30 w Śródmieściu, równoległej do Alej Jerozolimskich i Foksal i łączącej Nowy Świat z górnym budynkiem stacji kolejowej Warszawa Powiśle, bliżej tego ostatniego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Był konsultantem polskich i zagranicznych firm informatycznych. Był jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej członkiem komitetu standaryzacyjnego ANSI C.

Autor podręczników[ | edytuj kod]

Bielecki jest autorem ponad 100 podręczników do nauki języków programowania (Pascal, C, C++ oraz Java) i obsługi popularnego oprogramowania biurowego, o łącznym nakładzie ponad 800 tys. egzemplarzy wydanych w latach 1989–2001, w tym również w tłumaczeniu za granicą.

Narracja opisów języków programowania prezentowana przez Bieleckiego była dla wielu trudna do zrozumienia i odrzucana, ale dla innych była pożytecznym, a ówcześnie jeszcze praktycznie jedynym źródłem wiedzy.

Uzus językowy (od łac. usus - zwyczaj), zwany też zwyczajem językowym – przyjęty w danej społeczności sposób posługiwania się systemem językowym, jego jednostkami i regułami ich łączenia. Uzus jest podstawą kształtowania się normy językowej – jeśli pewne elementy, początkowo uznawane za niepoprawne, staną się szeroko rozpowszechnione, a tym samym zaczną należeć do uzusu, to uzyskają one status poprawnych w ramach normy użytkowej, skąd po jakimś czasie mogą przejść do normy wzorcowej.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

Bielecki równocześnie upowszechniał polską terminologię, tę już uznawaną (np. plik) oraz nową proponowaną przez siebie, z której część nie znalazła powszechnej akceptacji (np. dwumlask – podwójne kliknięcie myszą).

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Informatyk (łac. informare, -atum: obrazowo opisać) – osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Zwykle jest to osoba o wysokim stopniu świadomości ogólnych i szczegółowych zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znająca języki programowania i potrafiąca stosować wiedzę teoretyczną w praktyce.
Podwójne kliknięcie (ang. double click) - w systemach GUI: szybkie dwukrotne naciśnięcie przycisku myszy bez przesuwania kursora. Zazwyczaj podwójne kliknięcie na danym obiekcie powoduje dostęp do niego poprzez uruchomienie obiektu bezpośrednio lub po uprzednim automatycznym uruchomieniu programu, do którego przypisany jest typ danego obiektu (np. dla dokumentów tekstowych jest to edytor tekstu, dla plików graficznych - program graficzny). Jeśli kliknięcie odbędzie się zbyt wolno, system rozpozna je jako dwa pojedyncze kliknięcia (więc zamiast otworzyć obiekt umożliwi, na przykład, zmianę jego nazwy).
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Nauczyciel akademicki – osoba wykształcona w określonej dziedzinie naukowej i prowadząca przedmiot kierunkowy kształcenia dla studentów w szkołach wyższych lub (Akademii, Uniwersytecie), przy czym należy odróżnić nauczyciela np. przedszkola czy szkoły elementarnej od nauczyciela akademickiego.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (ポーランド日本情報工科大学, Pōrando Nihon Jōhō Kōka Daigaku, dosł. polsko-japońska wyższa uczelnia przetwarzania informacji) została założona w 1994 roku przez Fundację Rozwoju Technik Komputerowych powstałą na podstawie porozumienia rządów Polski i Japonii z 1993. Została wpisana do rejestru niepaństwowych szkół wyższych decyzją ministra edukacji narodowej z dnia 30 listopada 1994. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 16. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 2191. pośród wszystkich typów uczelni.
Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.

Reklama