Jan Adamczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Adamczewski (ur. 1 grudnia 1923 w Poznaniu, zm. 23 lutego 1997 w Krakowie) – polski dziennikarz, pisarz, miłośnik Krakowa.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

Współpracował m.in. z Dziennikiem Polskim, Echem Krakowa, Przekrojem. Był członkiem i prezesem honorowym Stowarzyszenia Autorów Polskich. Napisał książki o Krakowie, promował Kraków i jego historię oraz propagował odnowę zabytków miasta (za co został wpisany do Honorowej Księgi Czynów na Rzecz Odnowy Krakowa). Otrzymał m.in. Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca w listopadzie 1996 r. za Małą Encyklopedię Krakowa. W roku 1973 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany jest na krakowskim Cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych (kwatera LXIXPASB, rząd 2, miejsce 11).

Teresa Stanisławska-Adamczewska (ur. 26 września 1924 w Wielkopolsce, zm. 16 grudnia 2003 w Krakowie) – polska dziennikarka, w latach 1955–1982 redaktorka naczelna „Echa Krakowa”. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Był żonaty z Teresą Stanisławską-Adamczewską.

Publikacje[ | edytuj kod]

 • Nie od razu Kraków rozkopano (1963)
 • Tajemnice starego Krakowa (1965)
 • Z latem na ty (1965) (ilustr. Andrzej Czeczot)
 • W starym Krakowie (1968)
 • Mikołaj Kopernik i jego epoka (1972)
 • Polskie miasta Kopernika (1972)
 • Jesteśmy w Krakowie (1973) (ilustr. Tadeusz Jackowski)
 • SOS dla Krakowa (1977)
 • Ech, mój Krakowie (1980)
 • Kraków od A do Z (1981)
 • Legendy starego Krakowa (1985)
 • Kraków osobliwy (1988)
 • Rody krakowskie (1994)
 • Mała encyklopedia Krakowa (1996)
 • Kraków 1000–2000: przewodnik (1997)
 • Opowieści starego Krakowa (1998)
 • Kraków, ulica imienia... (2000, współautor: Teresa Stanisławska-Adamczewska)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Echo Krakowa – dziennik popołudniowy ukazujący się w Krakowie od 10 marca 1946 do 9 maja 1997.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama