James Van Der Beek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James William Van Der Beek Jr. (ur. 8 marca 1977 w Cheshire) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy holenderskiego, niemieckiego i angielskiego pochodzenia, występował w roli Dawsona Leery’ego w serialu dla młodzieży Jezioro marzeń.

As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Cheshire w stanie Connecticut jako syn Melindy (z domu Weber), właścicielki sali gimnastycznej i byłej tancerki broadwayowskiej, i Jamesa Williama Van Der Beeka Sr., prezesa spółki telefonii komórkowej i byłego zawodowego baseballisty grającego na pozycji miotacza holenderskiego pochodzenia. Wychowywał się z młodszym rodzeństwem – bratem Jaredem (ur. 1979) i siostrą Julianą (ur. 1981). Uczęszczał do Drew University w Madison w New Jersey.

Grease – musical z 1972 roku autorstwa Jima Jacobsa oraz Warrena Caseya. Na podstawie tego musicalu powstał w 1978 roku głośny film w reżyserii Randala Kleisera o tym samym tytule.Szpital Miłosierdzia (2009-2010) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, wyprodukowany i nadawany przez telewizję NBC od 2009 roku. Serial liczy 22 odcinki. W Polsce emitowany przez stację TVN w niedzielę, po godz. 23:00.

Po tym jak w wieku 13 lat podczas gry w piłkę nożną doznał wstrząsu mózgu, zainteresował się aktorstwem. Jego pierwszą rolą sceniczną był Danny Zuko w szkolnym przedstawieniu Grease.

Kariera[ | edytuj kod]

Kiedy miał 16 lat, wraz z matką wyjechał do Nowego Jorku, aby znaleźć agenta. W 1993 dostał rolę Fergusa w off-broadwayowskiej sztuce Finding the Sun Edwarda Albee (1993) w nowojorskim Signature Theatre Company przy Kampo Cultural Center. Rok później grał w musicalu Shenandoah (1994) w Goodspeed Opera House w East Haddam.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.

Swoją karierę ekranową rozpoczął jako Rick Sanford w komediodramacie Angus (1995) u boku Kathy Bates, George’a C. Scotta i Chrisa Owena. W 1997 roku powrócił na off-Broadway w widowisku My Marriage to Earnest Borgnine.

W 1998 wygrał casting na tytułową rolę w serialu Jezioro marzeń (Dawson's Creek), która przyniosła mu dużą popularność. Aby móc się poświęcić tej roli, przerwał studia. W 1999, w przerwie serialu, wystąpił w filmie Luz Blues (Varsity Blues) w roli futbolisty szkolnej drużyny z Teksasu. Później grał także w filmach takich jak Strażnicy Teksasu (Texas Rangers) oraz Żyć szybko, umierać młodo (The Rules of Attraction). Występ cameo zaliczył w parodii Straszny film (Scary Movie). Wystąpił również w teledysku Keshy do piosenki „Blow” jako James Van Der Dush.

Jay i Cichy Bob kontratakują (ang. Jay and Silent Bob Strike Back) – amerykański film komediowy z 2001 roku. Pierwszy film Kevina Smitha w całości poświęcony Jayowi i Cichemu Bobowi, którzy wcześniej pojawiali się w epizodycznych rolach w pozostałych filmach reżysera. Parodia popularnych hollywoodzkich projektów, m.in. Gwiezdnych wojen czy Krzyku. Film opowiada o dwójce przyjaciół, którzy dowiadują się, że potężna amerykańska wytwórnia filmowa chce zekranizować komiks, którego są bohaterami.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1998 roku został wybrany przez magazyn People jako jeden z 50. najpiękniejszych ludzi świata.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Aktualnie jest żonaty z Kimberly Brook, ożenił się z nią 1 sierpnia 2010 roku, wcześniej był żonaty z Heather McComb (od 5 lipca 2003 do 3 czerwca 2010).

George Campbell Scott (ur. 18 października 1927 w Wise, zm. 22 września 1999 w Westlake Village) – amerykański aktor filmowy i teatralny.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Brzydula Betty (ang. Ugly Betty) – amerykański serial telewizyjny, emitowany przez stację ABC od 28 września 2006 do 14 kwietnia 2010. Jest to swobodna adaptacja kolumbijskiej telenoweli pt. Brzydula. W Polsce emitowany od 14 maja 2007 r. w telewizji Fox Life oraz TVP2.
Mordercza zaraza (tytuł oryg. The Plague) to amerykański film fabularny (horror) z 2006 roku, napisany i wyreżyserowany przez Hala Masonberga, opowiadający o bezwzględnej pladze, za sprawą której wszystkie dzieci poniżej dziewiątego roku życia zapadają w śpiączkę.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
People – ilustrowany tygodnik, założony w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd.
Chris Owen (ur. 25 września 1980 r.) – amerykański aktor, znany głównie z roli Chucka "Sherminatora" Shermana z filmów American Pie, czyli sprawa dowCipna, American Pie II oraz American Pie: Wakacje.

Reklama