James Orr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James R. Orr (ur. 1953) – kanadyjski scenarzysta, reżyser i producent filmowy.

Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Uczęszczał do Carleton University Journalism School, zanim studiował sztukę filmową na York University w Toronto. Potem stał się pierwszym w historii Kanadyjczykiem, który w 1977 roku został członkiem American Film Institute. Związany był także z Rock Action Records. Już w 1985 roku wyreżyserował komedię romantyczną Przełamując wszelkie zasady (Breaking All the Rules).

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.

28 stycznia 1998 r. został aresztowany, gdy pobił do nieprzytomności Farrah Fawcett po tym, jak w restauracji odmówiła ślubu, a potem wezwał pogotowie, które zabrało ją do szpitala. Sąd w Los Angeles uznał go za winnego i skazał go na 100 godzin prac społecznych i 500 dolarów grzywny.

Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1985: Przełamując wszelkie zasady (Breaking All the Rules) - reżyser
 • 1986: Twardziele (Tough Guys) - scenarzysta
 • 1986: Witchfire - scenarzysta
 • 1987: Disneyland
 • 1987: Trzech mężczyzn i dziecko - scenarzysta
 • 1987: 14 Going on 30 - scenarzysta
 • 1988: They Still Call Me Bruce - scenarzysta
 • 1990: Pan Przeznaczenie (Mr. Destiny) - reżyser
 • 1993: Zakonnica w przebraniu 2: Powrót do habitu (Sister Act 2: Back in the Habit) - scenarzysta
 • 1995: Pan domu (Man of the House) - reżyser
 • 1996: Czy to ty, czy to ja? (It Takes Two) - producent
 • 2007: Milion na gwiazdkę (Christmas in Wonderland) - reżyser, scenarzysta
 • 2010: Mój przyjaciel z przyszłości (The Night Before the Night Before Christmas) - reżyser
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aniołek jest aniołem (niem.). Stern.de 25-06-2009. [dostęp 25-02-2014].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • James Orr w bazie IMDb (ang.)
 • James Orr w Internetowej Bazie Filmowej (fdb.pl)
 • James Orr w bazie Filmweb
 • Czy to ty, czy to ja? (ang. It Takes Two) – amerykański film fabularny z 1996 roku w reżyserii Andy’ego Tennanta. Oglądanie tego filmu jest dozwolone bez ograniczeń (wg KRRiT).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rock Action Records to niezależna wytwórnia płytowa z Glasgow, założona w 1995 przez członków post-rockowego zespołu Mogwai. Wydaje płyty takich zespołów jak Part Chimp, Errors czy Kling Klang, a także rozprowadza na terenie Wielkiej Brytanii nagrania Torche, Envy, czy Growing.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Milion na gwiazdkę (ang. Christmas in Wonderland) – amerykańsko-kanadyjski film obyczajowy z 2007 roku w reżyserii Jamesa Orra.
  Farrah Leni Fawcett, znana także jako Farrah Fawcett-Majors (ur. 2 lutego 1947 roku w Corpus Christi, w stanie Teksas, zm. 25 czerwca 2009 w Santa Monica, w stanie Kalifornia, USA) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, modelka.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Twardziele – albański film fabularny z roku 1970 w reżyserii Gëzima Erebary. Jeden z pierwszych filmów albańskich przeznaczonych dla widowni dziecięcej.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama