James Marshall (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Marshall, właśc. James David Greenblatt (ur. 2 stycznia 1967 w dzielnicy Queens w Nowym Jorku) – amerykański aktor, producent filmowy, scenarzysta i muzyk.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w nowojorskiej dzielnicy Queens jako syn producenta filmowego i publicysty Radio City Music Hall – Williama R. Greenblatta i tancerki The Rockettes – Charlotte Greenblatt (z domu Bullard). Dorastał w hrabstwie Bergen w stanie New Jersey. W wieku piętnastu lat przeniósł się z rodziną do Los Angeles, gdzie uczęszczał do Santa Monica High School.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.C. Thomas Howell, właściwie Christopher Thomas Howell (ur. 7 grudnia 1966 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, także producent filmowy, scenarzysta i reżyser.

Kariera[ | edytuj kod]

Po ukończeniu liceum uczęszczał na lekcje aktorstwa i wyjechał do Hollywood. Jego ojciec zaoferował mu pomoc, ale James Marshall nie chciał iść drogą nepotyzmu. Początkowo dorabiał jako posłaniec, pracował również w pizzerii. Pojawił się jako student w jednym z odcinków serialu Napisała: Morderstwo (Murder, She Wrote, 1984) oraz jako chłopak na deskorolce w telewizyjnym dramacie sensacyjnym HBO Czwarta Rzesza (Into the Homeland, 1987) z udziałem Powersa Boothe, Davida Caruso, Franka Collisona i C. Thomasa Howella. Występ w jednym z odcinków serialu ABC Afterschool Specials – pt. Date Rape przyniósł mu nominację do nagrody Young Artist Award.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Zachwycił telewidzów rolą nastrojowego motocyklisty Jamesa Hurleya, chłopaka Laury Palmer w serialu Davida Lyncha Miasteczko Twin Peaks (Twin Peaks, 1990-91) i filmie Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną (Twin Peaks: Fire Walk with Me, 1992). Pojawił się w potem w dramacie Kadencja (Cadence, 1990) obok Martina i Charliego Sheenów, a następnie zagrał drugoplanową postać szeregowego Loudena Downeya w thrillerze Roba Reinera Ludzie honoru (A Few Good Men, 1992) u boku Toma Cruise’a, Demi Moore i Jacka Nicholsona. W 1992 r. zagrał swoją pierwszą główną rolę boksera Tommy’ego Rileya w dramacie Gladiator (1992), a trzy miesiące przed zdjęciami rozpoczął rygorystyczne treningi.

Nepotyzm (łac. nepos – wnuk, potomek) – faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.Ludzie honoru – amerykański film z 1992 w reżyserii Roba Reinera. Scenariusz na podstawie własnej sztuki napisał Aaron Sorkin. W rolach głównych wystąpili Tom Cruise, Demi Moore, Jack Nicholson, Kevin Bacon, Kiefer Sutherland, Kevin Pollack, J.T. Walsh.

Pracował jako producent wykonawczy na planie filmu przygodowego Smallville (2001).

Życie prywatne[ | edytuj kod]

19 sierpnia 1991 r. poślubił Anę, jednak w roku 1993 doszło do rozwodu. 8 maja 1998 roku ożenił się ponownie z aktorką Renee Griffin, z którą ma syna Jamesa Davida (ur. w styczniu 2002).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Bergen – hrabstwo (ang. county) w stanie New Jersey w USA. Według spisu ludności na 2000 roku, liczyło 884118 mieszkańców, w 2006 roku 904037. Stanowi część obszaru metropolitalnego Nowego Jorku (New York metropolitan area).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Tom Cruise, właśc. Thomas Cruise Mapother IV (ur. 3 lipca 1962 w Syracuse) – amerykański aktor i producent filmowy. Uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka show-biznesu. Za początek wielkiej kariery aktora uważa się nominowaną do Złotego Globu rolę w filmie Ryzykowny interes z 1983. Światową sławę zdobył rolą pilota Mavericka w filmie Top Gun z 1986.
Dzieciaki, kłopoty i my (ang. Growing Pains), sitcom familijny, produkcji amerykańskiej, emitowany w latach 1985 - 1992. W roku 2006 odcinki pierwszego sezonu ukazały się w Stanach Zjednoczonych na płytach DVD. Na rok 2011 zapowiadana jest premiera serii drugiej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Bez przedawnienia (oryg. High Crimes) – film z 2002 roku w reżyserii Carla Franklina, na motywach powieści Josepha Findera High Crimes.

Reklama