• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • James Gordon Bennett Sr.

  Przeczytaj także...
  Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.
  Asystent Office to narzędzie wbudowane w pakiet Microsoft Office, które pomaga użytkownikowi w utworzeniu dokumentu poprzez wyświetlanie porad i wskazówek. Asystent Office domyślnie widoczny jest jako spinacz, lecz w prosty sposób można go ukrywać i przywoływać, a także zmieniać jego wygląd.

  James Gordon Bennett Sr. (ur. 1 września 1795 w Newmill (Keith), zm. 1 czerwca 1872, na Manhattanie) – założyciel, redaktor i wydawca New York Herald. Ważna postać w historii amerykańskiej prasy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  James G. Bennett urodził się w małej szkockiej miejscowości w dobrze prosperującej rodzinie. Wychowany w wierze rzymskokatolickiej, w wieku 15 lat wstąpił do seminarium w Aberdeen, gdzie przygotowywał się do zostania księdzem. Po czterech latach nauki zrezygnował z tej drogi, po czym przez pięć lat podróżował po Szkocji, często przesiadując w bibliotekach i samodzielnie poszerzając w ten sposób swoje horyzonty. W 1819 roku wraz z przyjacielem popłynął do Ameryki Północnej. Po czterech tygodniach na morzu wylądowali w Halifax w Nowej Szkocji, gdzie Bennett krótko pracował jako nauczyciel. Gdy zarobił dość pieniędzy, by ruszyć do USA, zrezygnował z pracy i popłynął na południe do Portland w stanie Maine, gdzie podjął pracę w szkole w wiosce Addison. Następnie w Nowy Rok 1820 przeniósł się do Bostonu w stanie Massachusetts. W ciągu kolejnych kilku lat pracował w Nowej Anglii jako korektor i księgarz, a następnie zatrudnił się w Charleston Courier w Charleston w Karolinie Południowej, gdzie zajmował się tłumaczeniem wiadomości z języka hiszpańskiego na angielski. W 1823 r. Przeniósł się na północ do Nowego Jorku, gdzie najpierw pracował jako niezależny pisarz, a następnie asystent redaktora New York Courier and Enquirer, jednej z najstarszych gazet w mieście.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.JSTOR (/dʒeɪ-stɔːr/, skrót od ang. Journal Storage) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych.

  New York Herald[ | edytuj kod]

  W maju 1835 r. po kilku nieudanych próbach wystartowania z własną gazetą, założył New York Heralddziennik, w którym publikowano informacje o wydarzeniach z kraju. Gazeta zyskała rozgłos w kwietniu 1836 r., po zaprezentowaniu na pierwszej stronie relacji o makabrycznym zabójstwie w Buffallo prostytutki Helen Jewett.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W historii prasy Bennett zasłynął przede wszystkim wprowadzeniem nowego gatunku relacji – wywiadu prasowego. Pierwszym opublikowanym w gazecie wywiadem była jego rozmowa z pocztmistrzem z Buffalo, który znalazł się w wydaniu dziennika z dnia 13 października 1835 roku.

  Gazeta wydawana przez Bennetta zasłynęła też zainicjowaniem publikowania informacji prasowych opłacanych z góry przez reklamodawców, co później stało się standardową formą pozyskiwania dodatkowych dochodów w branży wydawniczej. Bennett był również pionierem w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii do gromadzenia i zgłaszania wiadomości, a także w dodawaniu do treści ilustracji – najczęściej w formie drzeworytów. W 1839 r. w gazecie opublikowano pierwszy w historii ekskluzywny wywiad z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Martinem Van Burenem (żył 17821862, urzędował w latach 18371841).

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  6 czerwca 1840 roku w Nowym Jorku odbył się ślub Bennetta z Henriettą Agnes Crean. Mieli troje dzieci, w tym:

 • James Gordon Bennett, Jr. (1841–1918)
 • Jeanette Gordon Bennett (zm. 1936), która wyszła za mąż za Izaaka Bella Jr. (1846–1889)
 • Bennett zmarł na Manhattanie w Nowym Jorku 1 czerwca 1872 r. Został pochowany na cmentarzu Green-Wood na Brooklynie w Nowym Jorku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. James L. Crouthamel, Bennett's New York Herald & the rise of the popular press., Syracuse University Press, 1989, ISBN 0-8156-2461-1, OCLC 801948172 [dostęp 2019-09-09].
  2. Bennett, James Gordon (1800–1872), Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 28 listopada 2017, DOI10.1093/odnb/9780192683120.013.2123 [dostęp 2019-09-09].
  3. James L. Crouthamel, Bennett, James Gordon (1795–1872), newspaper editor, American National Biography Online, Oxford University Press, luty 2000, DOI10.1093/anb/9780198606697.article.1600112 [dostęp 2019-09-09].
  4. Anna Niwińska, Kampanie społeczne w polskich mediach masowych, 28 lipca 2011.
  5. Chisholm, Hugh, (22 Feb. 1866–29 Sept. 1924), Editor of the Encyclopædia Britannica (10th, 11th and 12th editions), Oxford University Press, 1 grudnia 2007, DOI10.1093/ww/9780199540884.013.u194658 [dostęp 2019-09-09].
  6. A Funeral Oration, University of Arkansas Press, s. 89–92, DOI10.2307/j.ctt1ffjm4h.15, ISBN 978-1-61075-502-3, JSTORj.ctt1ffjm4h.15 [dostęp 2019-09-09].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. 13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
  Nowa Szkocja (ang. Nova Scotia, fr. Nouvelle-Écosse) – prowincja Kanady leżąca nad Atlantykiem. Prowincja zajmuje całość półwyspu o tej samej nazwie, wyspę Cape Breton oraz szereg drobnych wysp. Nowa Szkocja graniczy od zachodu z Nowym Brunszwikiem. Prowincja ma połączenia promowe z Nową Fundlandią, Wyspą Księcia Edwarda, z Wyspami Magdaleny oraz ze stanem Maine. Stolicą, a zarazem największym miastem prowincji, jest Halifax.
  James Gordon Bennett, młodszy (ur. 10 maja 1841 w Nowym Jorku, zm. 14 maja 1918 w Beaulieu-sur-Mer we Francji, pochowany na Cmentarzu Passy) – amerykański dziennikarz i wydawca prasowy, entuzjasta sportu.
  Ksiądz – współcześnie duchowny chrześcijański. W Kościele katolickim oraz Cerkwi prawosławnej potoczne określenie prezbitera, czyli osoby której udzielone zostały stosowne święcenia kapłańskie, albo osoba, której w Kościołach protestanckich powierzono urząd kościelny poprzez ordynację.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.848 sek.