James Gordon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Gordon (pełne nazwisko James „Jim” Worthington Gordon) – fikcyjna postać drugoplanowa, pojawiająca się przede wszystkim w komiksach z udziałem Batmana wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci są Bill Finger i Bob Kane. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie w Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku. Był pierwszym pomocnikiem Batmana ukazanym w komiksie.

Batman – amerykański serial przygodowy emitowany w latach 1966–1968, zrealizowany na podstawie serii popularnych komiksów.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

James Gordon jest komisarzem policji w mieście Gotham City (Gotham City Police Department, GCPD). Jeszcze jako porucznik, przyjechał do Gotham z Chicago. Jednym z jego pierwszych zadań była koordynacja grupy mającej ująć zamaskowanego mściciela – Batmana. Zadanie to było mu zresztą zlecane kilkukrotnie. W miarę upływu czasu wypracował własne stosunki z Batmanem i od tamtej pory współpracują. Początkowo w skład tej nieformalnej grupy wchodził również prokurator okręgowy, Harvey Dent.

Christopher Edward Nolan (/ˈnoʊlən/, ur. 30 lipca 1970 w Londynie) – brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jest jednym z najbardziej dochodowych reżyserów w historii, a także jednym z najbardziej cenionych filmowców XXI wieku. Benjamin McKenzie Schenkkan (ur. 12 września 1978 roku w Austin, w stanie Teksas) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

Jakiś czas po przeprowadzce do Gotham rozwiodła się z nim żona, a w kilka lat później związał się ze swoją dawną miłością z początkowego okresu służby, Sarą Essen, która w czasie historii No Man’s Land zginęła z ręki Jokera. Był adopcyjnym opiekunem Barbary Gordon, oryginalnej Batgirl (po okaleczeniu przez Jokera obecnie działa jako Wyrocznia).

Martin Patterson "Pat" Hingle (ur. 19 lipca 1924 w Miami, zm. 3 stycznia 2009 w Carolina Beach) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Największą popularność przyniosła mu rola komisarza Jamesa Gordona w filmie Batman (1989) oraz w jego późniejszych kontynuacjach: Powrót Batmana (1992), Batman Forever (1995), Batman i Robin (1997). Był jedynym obok Michaela Gougha aktorem, który wystąpił we wszystkich 4 częściach tego filmowego cyklu.Gotham City – fikcyjne miasto pojawiające się w komiksach DC, najlepiej znane jako siedziba Batmana. Po raz pierwszy zostało jako taka określone w komiksie Batman #4 (zima 1940).

Postać komisarza Jamesa Gordona pojawia się w niemal wszystkich filmach fabularnych, serialach i grach komputerowych poświęconych człowiekowi nietoperzowi. W serialu Batman (Batman) z lat 60. XX wieku w rolę komisarza wcielił się aktor Neil Hamilton. Pat Hingle był odtwórcą tej postaci w czterech filmach fabularnych z lat 90. (dwóch pierwszych w reżyserii Tima Burtona i dwóch kolejnych w reżyserii Joela Schumachera). W trylogii Mrocznego Rycerza (The Dark Knight) w reżyserii Christophera Nolana w postać „Jima” Gordona wcielił się brytyjski aktor Gary Oldman. W serialu telewizyjnym Gotham rolę młodego Gordona ma zagrać Ben McKenzie.

Gotham – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Bruno Hellera dla stacji FOX. Jego głównymi bohaterami są postacie występujące w komiksach wydawnictwa DC Comics – James Gordon i Bruce Wayne, którzy zostali stworzeni przez Boba Kane’a w ramach franczyzy Batmana. Gwiazdą serialu jest Ben McKenzie, który jest odtwórcą roli młodego detektywa Gordona. Reżyserem odcinka pilotażowego został Danny Cannon. Jego amerykańska premiera będzie miała miejsce 22 września 2014 roku. Serial powstanie dla stacji FOX, ale jego producentem jest Warner Bros. TV. W Polsce serial będzie emitowany od 8 października 2014 roku przez stację Universal ChannelDC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Phil Jimenez: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 129. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.)
 2. Miller, Frank, Mazzucchelli, David, Batman: Rok pierwszy.
 3. Moench, Doug, Gulacy, Paul, Prey w: Legends of the Dark Knight #11-14.
 4. Różni autorzy, Batman: Turning Points #1-5.
 5. Loeb, Jeph, Sale, Tim Long Halloween.
 6. Goodwin, Archie, Hampton, Scott, Night Cries.
 7. Moore, Alan, Bolland, Brian, Zabójczy Żart w: Batman #1/1991.
 8. Marcin Pietrzyk: Gliniarz z Southland detektywem Gordonem w „Gotham” (pol.). Filmweb, 9 lutego 2014. [dostęp 13 kwietnia 2014].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil postaci na oficjalnej stronie DC Comics (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Joel Schumacher (ur. 29 sierpnia 1939 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Najbardziej znany z filmów o Batmanie oraz ekranizacji prozy Johna Grishama, który twierdził, że nikt, tak jak Joel Schumacher, nie potrafi przenieść jego książek na ekran.
  Bob Kane (właściwie Robert Kahn, ur. 24 października 1915, zm. 3 listopada 1998) – amerykański scenarzysta, twórca komiksów i pisarz, twórca postaci Batmana.
  Leonard Gary Oldman, bardziej znany jako Gary Oldman (ur. 21 marca 1958 r. w New Cross w południowym Londynie) − brytyjski aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy.
  Barbara Gordon – postać komiksowa stworzona przez Gardnera Foksa i Carmine’a Infanttino, debiutująca w styczniu 1967 roku w 359. numerze Detective Comics. Córka komisarza Jamesa Gordona, członkini Ptaków Nocy i drużyny Batmana. Gordon posiada dwie superbohaterskie tożsamości – debiutowała jako Batgirl, pomocniczka Batmana, jednak kiedy została przykuta do wózka inwalidzkiego po tym, jak Joker strzelił jej w kręgosłup, zaczęła działać jako Wyrocznia, dostarczając Wayne’owi rozmaitych informacji.
  Mroczny rycerz (ang. The Dark Knight) – siódmy film pełnometrażowy o przygodach Batmana, drugi (po Batman: Początek) wyreżyserowany przez Christophera Nolana. Światową premierę miał 18 lipca 2008 roku (8 sierpnia w Polsce). Ustanowił rekord otwarcia w USA z wynikiem 158,4 mln dolarów. Film był nominowany w ośmiu kategoriach do Oscara za rok 2008 i otrzymał dwie statuetki: za drugoplanową rolę męską (Heath Ledger) i za najlepszy montaż dźwięku.

  Reklama