James Figg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Figg (ur. 1695 w Thame, zm. 7 grudnia 1734 w Londynie) – angielski bokser z okresu walk na gołe pięści.

International Boxing Hall of Fame (IBHOF) - Międzynarodowa Bokserska Galeria Sławy znajduje się obecnie w mieście Canastota w stanie Nowy Jork i jest jedną z dwóch uznawanych bokserskich galerii sławy obok World Boxing Hall of Fame. Pierwsza Boxing Hall of Fame została stworzona przez The Ring i znajdowała się w Madison Square Garden jednakże w 1990 roku z inicjatywy Eda Brophy by uczcić dwóch mistrzów bokserskich Carmena Basilio oraz jego bratanka Billy Backusa którzy pochodzą właśnie z miasteczka Canastota jego władze otwarły nowe muzeum które pokazuje bogatą historię boksu. W ceremoniach odbywających się każdego roku bierze udział bardzo wiele byłych jak i obecnych wielkich pięściarzy oraz wielu innych słynnych ludzi z różnych branż. Nominacja boksera do Hall of Fame może odbyć się dopiero po upływie pięciu lat po zakończeniu kariery sportowej.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Pochodził z biednej rodziny. Karierę rozpoczął od występów na jarmarkach jako atleta i szermierz zanim do repertuaru wprowadził walki na gołe pięści. Popularyzował je wędrując po Anglii i urządzając walki pokazowe.

W 1719 otworzył przy Tottenham Court Road w Londynie English School of Arms and Art of Self-Defense Academy i ogłosił się mistrzem bokserskim. W obronie tytułu zmierzył się między innymi z Timothy Buckiem, Tomem Sokesem, Billym Flandersem i Chrisem Clarksonem oraz kilkakrotnie z Nedem Suttonem. Jedną z walk z Suttonem przegrał i była to jedyna porażka w jego karierze, w której stoczył ok. 250 pojedynków. W roku 1730 zakończył karierę i zrezygnował z tytułu mistrza (według części źródeł ostatnią walkę stoczył w 1731). Następcami byli jego uczniowie Tom Pipes, George Taylor i Jack Broughton.

W roku 1992 został wybrany do International Boxing Hall of Fame.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Biografia Jamesa Figga (BoxRec.com) [dostęp 21-01-2012]
  • Biografia Jamesa Figga (IBHoF.com) [dostęp 21-01-2012]
  • Lista walk Jamesa Figga (The Cyber Boxing Zone Encyclopedia) [dostęp 22-01-2012]
  • Reklama