James Earl Ray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Earl Ray (ur. 10 marca 1928 w Alton, zm. 23 kwietnia 1998 w Nashville) – amerykański przestępca, skazany na 99 lat więzienia za zabójstwo amerykańskiego społecznika, przeciwnika segregacji rasowej, pastora Martina Luthera Kinga, które miało miejsce 4 kwietnia 1968 roku w Memphis.

Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018). Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Rok przed zabójstwem pastora J.E. Ray uciekł z więzienia stanowego Missouri. 8 czerwca 1968 roku, 2 miesiące po zabiciu Kinga, został złapany na londyńskim lotnisku Heathrow, kiedy próbował opuścić Wielką Brytanię, posługując się sfałszowanym kanadyjskim paszportem. Wkrótce też dokonano ekstradycji Raya do stanu Tennessee, gdzie oskarżono go o zamordowanie Kinga.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Port lotniczy Londyn-Heathrow (ang.: London Heathrow Airport, kod IATA: LHR, kod ICAO: EGLL) – port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. Port lotniczy Heathrow w 2012 obsłużył dokładnie 70 037 417 pasażerów, co uplasowało go na trzecim miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, po portach lotniczych Chicago-O’Hare i Atlanta – Hartsfield-Jackson.

James Earl Ray przyznał się do zarzucanych mu czynów 10 marca 1969 roku, choć, jak twierdzi jego adwokat – Percy Foreman – zrobił to tylko po to, by uniknąć kary śmierci. Sąd w Tennessee skazał go na 99 lat pozbawienia wolności. 11 czerwca 1977 roku po raz drugi w swoim życiu uciekł z więzienia, jednak FBI złapało go już po trzech dniach. Ray utrzymywał, że to nie on zabił Kinga. Pojawiły się również inne niejasności związane z zamachem: błędy policji w pierwszej fazie śledztwa (nie zabezpieczono wszystkich śladów i nie przesłuchano wszystkich świadków, którzy twierdzili, że strzelał ktoś inny z innego miejsca), odciski Raya na broni były niewyraźne. Wszystko to spowodowało, iż wiele osób uznało, że King padł ofiarą spisku, a Ray był jedynie kozłem ofiarnym.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dexter Scott King (ur. 30 stycznia 1961 r. w Montgomery, Alabama, USA) - aktor, producent – jedno z czwórki dzieci amerykańskiego pastora i bojownika o prawa człowieka, Martina Luthera Kinga.

W 1997 roku spotkał się w więzieniu z synem zamordowanego pastora, Dexterem Kingiem. King poparł propozycję ponownego procesu w sprawie morderstwa swojego ojca. Skazany zmarł w więzieniu po odbyciu 30 lat kary. Powodem jego śmierci była niewydolność nerek i wątroby.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Paweł Smoleński. Kule dla niewygodnych. „Ale Historia. Tygodnik Historyczny”, s. 20-21, 18 listopad 2013. 

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • James Earl Ray Biography (1929-1998) (ang.). FullIssue. [dostęp 2019-02-26].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Alton - miasto w USA, w stanie Illinois, nad rzeką Missisipi. Populacja wynosi 34 511 (2006). Ośrodek rafinacji ropy naftowej.
  Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.
  23 kwietnia jest 113. (w latach przestępnych 114.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 252 dni.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama