James Curtis Hepburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Curtis Hepburn (ur. 13 marca 1815 w Milton, zm. 11 czerwca 1911 w East Orange) – amerykański lekarz i chrześcijański misjonarz, pamiętany jako twórca systemu latynizacji języka japońskiego, znanego jako transkrypcja Hepburna.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Syn Samuela Hepburna i Ann z domu Clay. Ukończył studia na Princeton University, następnie studiował medycynę na University of Pennsylvania, uzyskując tytuł doktora medycyny w 1836 roku. Zdecydował że wyjedzie do Chin jako misjonarz, jednak z powodu wojen opiumowych był zmuszony zostać w Singapurze przez dwa lata. Po pięciu latach wrócił do Stanów Zjednoczonych i otworzył praktykę lekarską w Nowym Jorku. W 1859 roku wyjechał do Japonii z Amerykańską Misją Prezbiteriańską. Otworzył klinikę w prefekturze Kanagawa, nieopodal dzisiejszego Tokio. Później założył też szkołę, istniejącą do dziś jako Meiji Gakuin University. Uczniami Hepburna byli m.in. Sakuzaemon Furuya, Korekiyo Takahashi i Morikazu Numa.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Korekiyo Takahashi (jap. 高橋是清, Takahashi Korekiyo, ur. 19 września 1854 w Edo, zm. 26 lutego 1936) – japoński ekonomista i polityk. Prezes Banku Japonii (1911-1913); 20. premier Japonii (1921-1922), jeden z wybitniejszych japońskich ekonomistów (niekiedy nazywany japońskim Keynesem). Ochrzczono go przydomkiem Daruma-san (jap. だるまさん, – od daruma). Zginął w zamachu w 1936 roku.

Hepburn opracował słownik japońsko-angielski, w którego trzecim wydaniu z 1887 roku wykorzystał system latynizacji opracowany przez Stowarzyszenie na rzecz latynizacji pisma japońskiego dwa lata wcześniej. Za jego sprawą system został szeroko spopularyzowany i stosowany jest do dziś.

Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.East Orange – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie New Jersey, w hrabstwie Essex. W 2008 roku liczyło 65 390 mieszkańców.

W 1892 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych. 14 marca 1909 roku został odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca trzeciej klasy.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Brown JH: Lamb's biographical dictionary of the United States. Boston, Mass.: James H. Lamb Company, 1900
  2. Japanese Order for Missionary. New York Times: p. 13. March 15, 1905
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
Warto wiedzieć że... beta

Order Wschodzącego Słońca (jap. 旭日章, Kyokujitsu-shō) – odznaczenie przyznawane w Japonii. Jest trzecim najważniejszym orderem po Najwyższym Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Drogocennej Korony. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Meiji.
National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama