Jak-100

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jak-100radziecki, prototypowy lekki śmigłowiec.

Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.Mi-1 (ros. Ми-1) (oznaczenie NATO Hare) – radziecki lekki śmigłowiec wielozadaniowy z lat 50. XX wieku, produkowany także na licencji w Polsce pod oznaczeniem SM-1.

Historia[ | edytuj kod]

Śmigłowiec Jak-100 powstał pod koniec lat 40. XX wieku w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa, jako konkurencyjna konstrukcja wobec Mi-1. Prace nad nim podjęto latem 1947 roku, a wiodącymi konstruktorami byli N. Skrzinskij i N. Erlich. Testy fabryczne pierwszego prototypu rozpoczęto 30 listopada 1948 roku. Poważnymi problemami z jakimi musieli się uporać konstruktorzy były wibracje. Drugi ulepszony prototyp ukończono w czerwcu 1949 roku. Jego testy przeprowadzono w latach 1949-1950. Mimo zatwierdzenia śmigłowca Jak-100 do produkcji seryjnej w roku 1950, nie rozpoczęto jej. Powodem było uruchomienie produkcji konkurencyjnego Mi-1. Po raz pierwszy w ZSRR Jak-100 wprowadził jedną dźwignię do sterowania kątem natarcia łopat wirnika i obrotami silnika, zaadaptowaną w dalszych radzieckich konstrukcjach, w tym w Mi-1.

Prototyp – urządzenie, obwód lub program zaprojektowany i zbudowany w celu zademonstrowania zdolności do budowy urządzenia docelowego. Podczas budowy prototypu inżynierowie wprowadzają pierwszy raz w życie swoje nowe pomysły. Jeżeli uda się zbudować działający prototyp, można przystąpić do budowy finalnego urządzenia. Często podczas projektowania niektóre rzeczywiste zjawiska związane z konstrukcją zostają pominięte. Prototyp pozwala na odkrycie ich nieznanego wpływu i wprowadzenie korekt. Jeżeli pierwszy prototyp nie jest udany, to buduje się kolejne, aż do uzyskania urządzenia spełniającego założenia. Prototyp może fizycznie bardzo różnić się od ostatecznego urządzenia, jeżeli chcemy sprawdzić tylko pewną jego cechę. Zasady te nie znajdują jednak w pełni zastosowania w budownictwie okrętowym, gdzie okręt prototypowy (wiodący) jest najczęściej pierwszym okrętem serii jednostek swojego typu, stając się zwykle okrętem operacyjnym (wprowadzonym do służby operacyjnej). Ujawnione w trakcie testów stoczniowych i służby wady konstrukcyjne okrętu prototypowego, są sukcesywnie poprawiane w kolejnych jednostkach danego typu.Śmigłowiec lub helikopter (gr. héliks, D. hélikos – skręcony; pterón – skrzydło) – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik, a obecnie coraz częściej przez 2, a czasem nawet 3 silniki. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

Reklama