• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaglew

  Przeczytaj także...
  Jaguar amerykański, jaguar (Panthera onca) – gatunek ssaka z rodziny kotowatych, zaliczany do wielkich kotów i jedyny przedstawiciel rodzaju Panthera spotykany w Amerykach. Trzeci co do wielkości przedstawiciel swej rodziny po tygrysie i lwie, największy zaś na półkuli zachodniej. Jego zasięg występowania rozciąga się od południowego zachodu USA i Meksyku przez Amerykę Środkową na południe do Paragwaju i północnej Argentyny.Mieszańce z rodzaju lampartów – zwierzęta urodzone w wyniku skrzyżowania różnych gatunków należących do rodzaju lampartów.
  Lew afrykański, lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny gatunek ssaka lądowego z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150–250 kg. Największy znany samiec ważył 375 kg, był to lew o imieniu Simba, żył on do 1970 roku w Colchester Zoo. Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg (największe 185 kg) i nie mają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami. Lwy zamieszkiwały niegdyś Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo – to również Amerykę Północną i Południową. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny.
  Jaglew

  Jaglewmieszaniec międzygatunkowy samca jaguara i samicy lwa.

  Wygląd[ | edytuj kod]

  Jest zbudowany potężniej niż jaguar. Ma brązowe cętki na futrze barwy charakterystycznej dla lwa.

  Przykłady[ | edytuj kod]

  Dwa jaglewy urodziły się 9 kwietnia 2006 w Barrie w Kanadzie. Jahzara (samica) i Tsunami (samiec) były wynikiem niezamierzonego pokrycia lwicy Loli przez czarnego jaguara Diablo.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • mieszańce z rodzaju lampartów
 • Mieszaniec, inaczej krzyżówka, hybryda, hybryd (łac. hybrida) – osobnik powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do innych ras, odmian, podgatunków, gatunków lub rodzajów. Mieszańce uzyskiwane są na drodze rozmnażania płciowego lub wegetatywnego.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.714 sek.