Jacuzzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
jacuzzi

Jacuzzi – potoczne określenie wanien z hydromasażem, czyli formą masażu wodnego. Dzisiejsze wanny jacuzzi obejmują swym znaczeniem modele wanien od najprostszych, wyposażonych w dysze ze strumieniami wody, aż po wysoce zaawansowane (z elektronicznym sterowaniem). Wanny z hydromasażem są jednym z podstawowych urządzeń w spa, często wchodzą w skład kompleksów basenowych oraz aquaparków.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Wanna - mebel służący do kąpieli. Współcześnie wanny wykonuje się z włókna szklanego lub akrylu, jednak wciąż produkuje się także wanny porcelanowe i metalowe.

Historia[ | edytuj kod]

Nazwa wywodzi się od nazwiska Jacuzzi, rodziny, która wyemigrowała z Włoch do USA. W 1968 roku Roy Jacuzzi wynalazł i opatentował urządzenie. Pierwsze jacuzzi zostało wyprodukowane w 1970 roku.

Wymowa[ | edytuj kod]

Zalecana w języku polskim to dżakuz-i.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jacuzzi. W: Słownik języka polskiego [on-line]. Wydawnictwo Naukowe PWN. [dostęp 2020-01-23].
Aquapark, akwapark, park wodny, wodny park rozrywki; od łac. aqua – woda) – obiekt sportowo-rekreacyjny rodzaj parku rozrywki, którego główną częścią są baseny kąpielowe.
Reklama