Jacques Tourneur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacques Tourneur (ur. 12 listopada 1904 w Paryżu, zm. 19 grudnia 1977 w Bergerac) – amerykańsko-francuski reżyser filmowy i telewizyjny, twórca horrorów, m.in. Ludzie-koty, Noc demona.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Film noir (wym. IPA: film nwaːr), czarny film lub czarne kino – nurt, stylistyka lub gatunek w kinie amerykańskim, wywodzący się z kina gangsterskiego, rozwijany głównie w latach 40. XX wieku i pierwszej połowie lat 50. XX wieku. Filmy noir unikają jasnego podziału na dobro i zło, pokazują często niewyjaśnione zbrodnie i perwersję, unikają moralizowania i happy endów. Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta. Typowymi bohaterami tego typu filmów są m.in. femme fatale, przeciętni ludzie wplątani przypadkowo w świat przestępczy oraz prywatni detektywi.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 12 listopada 1904 we Francji. W 1914 roku przeniósł się wraz z ojcem, francuskim reżyserem filmowym Mauricem Tourneurem do USA. Edukację zaczął w Nowym Jorku, kontynuował ją w szkole średniej Hollywood High School. W 1924 roku zaczął wykonywać drobne prace w wytwórni MGM, był też sekretarzem planu podczas produkcji filmów ojca. W 1926 roku Maurice Tourneur opuścił Hollywood i wrócił do Europy, jego syn zdecydował się jednak zostać w Stanach Zjednoczonych. Jacques próbował sił w karierze aktorskiej, jednak nie odniósł sukcesu. W 1928 roku wyjechał do Berlina, aby pracować z ojcem. Od 1930 do 1935 roku pełnił funkcję drugiego reżysera i montażysty przy jego filmach. W 1931 roku wyreżyserował swój pierwszy film Tout ça ne vaut pas l'amour.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1935, po nakręceniu czterech filmów, Jacques Tourneur wrócił do Hollywood. Ponownie podjął pracę w MGM, tym razem jako reżyser drugiej ekipy zdjęciowej. Kręcił też filmy krótkometrażowe. Jego pierwsza pełnometrażowa produkcja w Hollywood, They All Come Out (1939) również miała być początkowo krótkim metrażem, jednak decyzją Louisa B. Mayera, któremu film się spodobał, dokręcono do niego dodatkowe sceny. Dla MGM Tourneur nakręcił swoje kolejne 3 filmy.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Louis Burt Mayer, właściwie Eliezer Meir (ur. 4 lipca 1882 w Mińsku, zm. 29 października 1957) – amerykański przedsiębiorca, dystrybutor i producent filmowy, współzałożyciel i do 1951 r. wiceprezes do spraw produkcji wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer. Właściciel jednej z najlepszych stadnin koni w USA.

W 1942 roku Val Lewton, którego poznał na planie Opowieści o dwóch miastach, zatrudnił go jako reżysera w wytwórni RKO Pictures. Dla RKO nakręcił m.in. filmy Ludzie-koty (1942), Wędrowałam z zombie (1943), Experiment Perilous (1944) i Człowiek z przeszłością (1947). Pracował w wielu gatunkach, tworzył m.in. horrory, ale też filmy noir i westerny.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.

W latach 50. Tourneur zajął się reżyserią telewizyjną. W 1966 przeszedł na emeryturę i wrócił do Francji. Zmarł 19 grudnia 1977 w Bergerac.

Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • Tout ça ne vaut pas l'amour (1931)
 • Toto (1933)
 • Pour être aimé (1933)
 • Ludzie-koty (1942)
 • Wędrowałam z zombie (1943)
 • The Leopard Man (1943)
 • Experiment Perilous (1944)
 • Dni chwały (1944)
 • Człowiek z przeszłością (1947)
 • Berlin Express (1948)
 • Noc demona (1957)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Geoff Mayer, Historical Dictionary of Crime Films, Scarecrow Press, 2012, ​ISBN 0-8108-7900-X​, s. 374.
 • Larry Langman, Destination Hollywood: The Influence of Europeans on American Filmmaking, Jefferson, N.C.: McFarland, 2000, s. 48, ISBN 0-7864-0681-X, OCLC 42392150.
 • Peter Hutchings, The A to Z of Horror Cinema, Peter Hutchings, Lanham, Md.: Scarecrow Press, 2009, s. 315-31, ISBN 0-8108-7050-9, OCLC 671819481.
 • Bodeen DeWitt, Jacques Tourneur, [w:] Tom Pendergast, Sara Pendergast, International Dictionary of Films and Filmmakers: Writers and Production Artists. St. James Press, 2000, s. 999. ​ISBN 1-55862-453-8​, s. 996-998.
 • Maurice Tourneur (ur. 2 lutego 1876 w Paryżu, zm. 4 sierpnia 1961 w tamże) – francuski scenarzysta, reżyser i producent filmowy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  RKO Radio Pictures - jedna z czołowych wytwórni hollywoodzkich lat 30. i 40. XX w. Jej niezwykłe początki istnienia wiążą się z korporacją RCA, która promując własny patent kina dźwiękowego, odrzuciła propozycję współpracy z istniejącymi wytwórniami i założyła osobne przedsiębiorstwo produkcji i dystrybucji filmów RKO.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Opowieść o dwóch miastach / W cieniu gilotyny (ang. A Tale of Two Cities) – amerykański film z 1935 roku będący adaptacją utworu Karola Dickensa o tym samym tytule.
  Noc demona (org. Night of the Demon) – brytyjski horror w reżyserii Jacques Tourneur nakręcony w 1957 roku. Akcja opowiada o śledztwie amerykańskiego psychologa w sprawie tajemniczej, morderczej sekty i jej demonicznego lidera.
  Dni chwały (ang. Days of Glory) – amerykański dramat wojenny z 1944 roku w reżyserii Jacquesa Tourneura z Tamarą Toumanovą i Gregorym Peckiem w rolach głównych.

  Reklama