Jacques Paul Migne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

Jacques Paul Migne (ur. 25 października 1800 w Saint-Flour, zm. 25 października 1875 w Paryżu) – francuski ksiądz katolicki i wydawca, który zasłynął edycją najpełniejszego zbioru greckich i łacińskich tekstów Ojców Kościoła (Patrologiae cursus completus).

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Ludwik Filip I (ur. 6 października 1773, zm. 26 sierpnia 1850) – król Francuzów (Roi des Français), ostatni monarcha Francji z rodu Burbonów. Panował w latach 1830–1848.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Saint-Flour w departamencie Cantal, a teologię studiował Orleanie. Wyświęcony w 1824, otrzymał parafię w Puiseaux, w diecezji orleańskiej, gdzie jego ultrakatolickie sympatie rojalistowskie nie pasowały do lokalnego patriotyzmu i nowego reżimu Ludwika Filipa I. W 1833, po opublikowaniu pamfletu popadł w niełaskę u swojego biskupa, wskutek czego wyjechał do Paryża. Tam 3 listopada zapoczątkował wydawanie dziennika L'Univers religieux, który chciał trzymać z dala od politycznych wpływów. Szybko udało mu się znaleźć 1800 subskrybentów, dzięki czemu wydawał ten dziennik jeszcze przez trzy lata. W późniejszym okresie jego współwydawca Louis Veuillot przekształcił L'Univers religieux w organ ultramontański.

Ultramontanizm (ze śrdw. łac. ultramontanus znajdujący się za górami) – kierunek filozoficzny, postulujący podporządkowanie polityki lokalnych kościołów rzymskokatolickich różnych krajów decyzjom papieża. Powstał we Francji na przełomie XVIII i XIX wieku.Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.

Doświadczenie z dziennikiem przekonało go do siły druku oraz wartości surowych informacji szeroko rozpowszechnianych. W 1836 otworzył swój dom wydawniczy przy Petit Montrouge na obrzeżach XIV. dzielnicy Paryża. Tam w błyskawicznym tempie przygotował liczne, sprzedawane w niskiej cenie, dzieła religijne przeznaczone dla niższego duchowieństwa. Najbardziej znane to Scripturae sacrae cursus completus (kompletny kurs Pisma Świętego), który zgromadził szeroki zestaw komentarzy do każdej z ksiąg Biblii, Theologiae cursus, (Kurs teologii) każdy w 28 tomach, (1840–45); Collection des auteurs sacrés (Zbiór autorów świętych w 100 tomach – 1846-48); Encyclopédie théologique (Encyklopedia teologiczna – 171 tomów, wydana w latach 1844–46).

Ojcowie Kościoła (łac. Patres Ecclesiae) – pisarze i teologowie we wczesnym chrześcijaństwie, w epoce bezpośrednio po czasach apostolskich, aż do czasów średniowiecza. Pierwszymi Ojcami Kościoła byli Ojcowie Apostolscy (Patres apostolici), nazwani tak ze względu na to, iż uczestniczyli jeszcze w Kościele, któremu przewodzili Apostołowie lub pisali pod bezpośrednim wpływem życia Kościoła czasów apostolskich. Okres ojców trwał aż do VIII wieku. Doktryna starożytnych i wczesnośredniowiecznych ojców Kościoła, a także dział teologii zajmujący się ich nauczaniem, nazywa się patrystyką.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Migne ominął struktury księgarskie bezpośrednimi subskrypcjami. Jego Imprimerie Catholique rozwinęło się w największe prywatne wydawnictwo we Francji. Niestety jednak, w nocy z 12 na 13 lutego 1868 pożar zniszczył przygotowane kolejne tomy dzieł oraz całą strukturę, która produkowała również akcesoria religijne. Pomimo ubezpieczeń, ks. Migne odzyskał jedynie znikomą część utraconego majątku.

Orlean (fr. Orléans) – miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad Loarą. Stolica Regionu Centralnego i departamentu Loiret. Ważny ośrodek przemysłowy i usługowy. Według danych na rok 2008 gminę zamieszkiwało 116 515 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 4239 osób/km².Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Wkrótce potem arcybiskup Paryża zakazał mu kontynuowania działalności, a w końcu suspensował. Dalsze straty przyniosła wojna francusko-pruska w 1870. Następnie z kurii papieża Piusa IX nadszedł dekret potępiający wykorzystywanie intencji mszalnych do zakupu książek, z czego szczególnie znany był Migne.

Barnaba – imię męskie pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od Bar-nebuch i oznaczy tyle co syn pocieszenia, syn proroctwa.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Umarł, nie powracając już do minionego powodzenia, a jego wydawnictwo przeszło w 1876 w ręce braci Garnier.

Patrologia[ | edytuj kod]

Mimo że prowadził szeroko zakrojoną działalność wydawniczą, szczególne znaczenie teologiczne ma jego wydanie pism łacińskich i greckich Ojców Kościoła: Patrologia Latina (PL), zbiór pism od Tertuliana do Innocentego III wydawany w latach 1844–45 i obejmujący 221 tomów, oraz Patrologia Graeca (PG), najpierw wydana tylko po łacinie (85 tomów do 1856), a następnie tekst oryginalny wraz z łacińskim tłumaczeniem od Barnaby do Soboru Florenckiego w 165 tomach wydanych w latach 1857–58. Trudno przecenić znaczenie tych serii w dziele popularyzacji pism Ojców Kościoła, ich systematyzacji i zebrania w jednej kolekcji, taniej i względnie dostępnej dla indywidualnego duchowieństwa oraz seminariów. Mimo wszystkich niedociągnięć wynikających z pośpiechu, Patrologia Migne'a pozostaje jak dotąd najobszerniejszym wydaniem tych pism, pozostając zawsze stałym i najważniejszym odniesieniem we wszelkich pracach patrologicznych.

Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dzieła wydane przez J.P. Migne dostępne w portalu Documenta Catholica Omnia – dostęp bezpłatny
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
  Cantal - departament w południowo-centralnej Francji. Utworzony został z części byłej prowincji Owernia, podczas Rewolucji francuskiej 4 marca 1790.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Suspensa (zawieszenie) – kara kościelna stosowana tylko wobec duchownych, polegająca na zakazie lub ograniczeniu suspendowanym kapłanom możliwości pełnienia przez nich czynności im przynależnych z racji stanu, funkcji (odprawiania mszy świętej, wykonywania jurysdykcji, nauczania, podejmowania aktów władzy, pobierania dochodów).
  Quintus Septimus Florens Tertullianus (ur. pomiędzy 150 a 160, zm. 240) – łaciński teolog z Afryki Północnej, nawrócony na chrześcijaństwo w 190 roku, stał się jego najgorliwszym w owym czasie apologetą. Nauczanie Tertuliana jest do dziś cennym źródłem dla teologii, szczególnie dla teologii dogmatycznej.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama