• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jacques Callot

  Przeczytaj także...
  Nadworny malarz – tytuł nadawany przez królów i książęta, znanym i wybitnym malarzom. Mieli oni prawo do portretowania królów i rodziny królewskiej oraz pierwszeństwo do wykonywania malarskich zleceń dworu.Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Ilustracja z cyklu 20 Gobbi, czyli Kalek
  Zdobycie Bredy (fragment), 1625
  Grafika z cyklu Okropności wojny
  Kuszenie św. Antoniego (druga wersja), 1635

  Jacques Callot (ur. 1592 w Nancy, zm. 24 marca 1635 tamże) – francuski rysownik i grafik z Lotaryngii, tworzący w stylu manierystycznym.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Początkowo uczył się w Nancy. Od około 1608-1611 roku przebywał we Włoszech – najpierw w Rzymie, gdzie uczył się u rytownika Philippe’a Thomassina, a później we Florencji, w której pracował dla Medyceuszy. W 1621 roku powrócił do rodzinnego Nancy, skąd wyjeżdżał m.in. do Paryża i Brukseli. Definitywnie w Nancy osiadł w 1632 roku i zapewne był świadkiem zajęcia księstwa Lotaryngii przez Francuzów; najprawdopodobniej to właśnie to wydarzenie z końca wojny trzydziestoletniej doprowadziło go do stworzenia cykli Okropności wojny, wyprzedzających o niemal 200 lat cykl Francisca Goi.

  Manieryzm – termin, jakim określa się zjawiska w sztuce europejskiej XVI wieku. Dyskusyjny pozostaje zarówno sam termin, jak i jego zakres oraz geneza zjawiska nim określanego. Najogólniej poprzez pojęcie to rozumie się styl, występujący w okresie od ok. 1520 do końca XVI wieku i charakteryzujący się dążeniem do doskonałości formalnej i technicznej dzieła, a także wysubtelnieniem, wyrafinowaniem, wykwintnością i swobodą form.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Zajmował się niemal wyłącznie grafiką, a jego spuścizna obejmuje ok. 1400-1500 rycin i ok. 2000 rysunków, rozsianych po różnych kolekcjach i muzeach. Jego prace przedstawiały sceny rodzajowe, historyczne, religijne, widoki miasta, portrety, karykatury, postacie z commedia dell’arte, typy ludowe (żebracy, Cyganie). Najwcześniejszą znaną pracą jest rycina z 1607 roku, przedstawiająca Karola III, księcia Lotaryngii. Stworzył kilka cykli graficznych, m.in. Gobbi, Pantalone, Capricci di varie figuri (1617) oraz dwa wspomniane już cykle Okropności wojny z lat 1632 i 1633. Jest także autorem Kuszenia św. Antoniego (dwie wersje), Zdobycia Bredy (1625), Zdobycia La Rochelle (1629), ilustracji książkowych i innych.

  Claude Callot (ur. ok. 1620 w Nancy, zm. 21 sierpnia 1687 we Wrocławiu) – nadworny malarz królów Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Jego grafiki charakteryzują się wysokim poziomem, zarówno od strony artystycznej, jak i technicznej. Callot często stosował mocne efekty światłocieniowe i dynamizm. Wykazywał wnikliwą obserwację człowieka oraz umiejętność komponowania scen wielopostaciowych.

  Jego bratanek Claude Callot był nadwornym malarzem na polskich dworach królewskich w XVII w.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Larousse
  2. K. Secomska, Malarstwo francuskie XVII wieku, Warszawa 1985, s. 15.
  3. Cykl Goi Okropności wojny (lub Okrucieństwa wojny) powstał w latach 1810–15.
  4. The Dictionary of Art, Oxford 1996, t. 5, s. 439.
  5. A. Dulewicz, Encyklopedia sztuki francuskiej, Warszawa 1997, s. 92.
  6. The Dictionary of Art, Oxford 1996, t. 5, s. 437.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Dulewicz, Encyklopedia sztuki francuskiej, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1997, ISBN 83-01-12330-3, ISBN 83-221-0675-0, OCLC 749675447.
 • Krystyna Secomska, Malarstwo francuskie XVII wieku, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1985, ISBN 83-221-0219-4, OCLC 169905311.
 • The Dictionary of Art, Oxford 1996, t. 5, ​ISBN 978-0-19-517068-9​.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Édouard Meaume, Recherches sur la vie et les ouvrages de Jacques Callot, 1860 (books.google)
 • Jacques Callot (Artcyclopedia – english)
 • Jacques Callot – rysunki i grafiki
 • Callot Jacques. Obraz i biografia.
 • Grafiki w zbiorach Biblioteki Narodowej – wersja cyfrowa na Polona.pl
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nancy (niem. Nanzig) – miasto we wschodniej Francji, nad rzeką Meurthe (dopływ Mozeli) i Kanałem Marna-Ren, ośrodek administracyjny regionu Lotaryngia i departamentu Meurthe-et-Moselle; 104 600 mieszkańców (2004), zespół miejski 331 363 (1999). Do 1766 księciem Lotaryngii był Stanisław Leszczyński – król Polski, który po wygnaniu z kraju osiadł razem ze swoją żoną Katarzyną Opalińską na stałe w Nancy. Na głównym placu znajduje się pomnik Stanisława Leszczyńskiego, plac ten nazwano jego imieniem.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  Francisco José de Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746 w Fuendetodos, zm. 16 kwietnia 1828 w Bordeaux) – hiszpański malarz, grafik i rysownik okresu romantyzmu, nadworny malarz Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona, portrecista i malarz scen rodzajowych.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.824 sek.