Jacob W. Davis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacob W. Davis, wł. Jacob Youphes, Якоб Йофис (ur. 1831 w Rydze, zm. 1908 w San Francisco) − amerykański krawiec i twórca współczesnego kroju dżinsów, pochodzący z rodziny łotewskich Żydów.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Loeb Strauss (ur. 26 lutego 1829 w Buttenheim jako Löb Strauß, zm. 26 sierpnia 1902 w San Francisco) – twórca pierwszego przedsiębiorstwa produkującego dżinsy, był niemiecko-żydowskim imigrantem w USA. Jego przedsiębiorstwo pod firmą Levi Strauss & Co. rozpoczęło działalność w 1853 r. w San Francisco w Kalifornii.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodzony w 1831 roku w Rydze jako Jacob Youphes w rodzinie ryskich Żydów. W 1854 roku wyemigrował do USA i zmienił nazwisko na Davis. Początkowo nie wiodło mu się dobrze i kilkukrotnie zmieniał miejsce zamieszkania i branżę. Początkowo pracował jako krawiec w Nowym Jorku, następnie w Augusta w Maine. W 1856 roku przeniósł się do San Francisco, po czym szybko wyjechał do Weaverville, gdzie również został krawcem. W 1858 roku osiadł na dziewięć lat Kanadzie, gdzie ożenił się. W tym czasie pracował m.in. jako poszukiwacz złota. Po powrocie do USA w styczniu 1867 roku przeniósł się do Virginia City w Nevadzie i zajął się sprzedażą papierosów, ale po trzech miesiącach powrócił do krawiectwa. W czerwcu 1868 roku przeniósł się do Reno w tym samym stanie i zacząć produkować piwo, co doprowadziło go do bankructwa. Ostatecznie w 1869 roku powrócił do krawiectwa i otworzył pracownię, w której szył plandeki, namioty, koce pod siodła i ubrania dla robotników.

Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.Augusta – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, Stolica stanu Maine, położona nad rzeką Kennebec.

W 1870 roku złożyła u niego przełomowe (jak miało okazać się) zamówienie żona pewnego drwala. Zażyczyła sobie, by spodnie były na tyle wytrzymałe, jak to tylko możliwe za kwotę trzech dolarów. Opracowując projekt Davis postanowił wzmocnić miejsca narażone na rozdarcie za pomocą miedzianych nitów. Projekt spodobał się i w ciągu półtora roku otrzymał zamówienie na 200 par, zaczął też być kopiowany przez innych krawców, w związku z czym postanowił swój model opatentować. Z braku środków na opłaty urzędowe zwrócił się z propozycją współpracy do Leviego Straussa z firmy Levi Strauss & Co. z San Francisco, w której zaopatrywał się w surowiec. Obaj przedsiębiorcy wspólnie wystąpili o patent na „udoskonalony sposób szycia kieszeni” i otrzymali go 20 maja 1873 roku. Wkrótce potem Davis ozdobił tylną kieszeń spodni podwójnym szwem z pomarańczowej nici, by odróżnić swój wyrób od konkurencyjnych.

Virginia City – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nevada, stolica hrabstwa Storey. Według spisu ludności z 2000 roku miasto liczyło około 1500 mieszkańców.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Wobec szybkiego wzrostu liczby zamówień, Strauss zbudował w San Francisco fabrykę, której prowadzenie objął Davis. Dość szybko porzucili też brązową tkaninę cotton duck i zaczęli wykorzystywać niebieski denim, ponieważ był on mocniejszy i odporniejszy na zabrudzenia. W 1890 r. patent Straussa i Davisa na wzmocnione nitami dżinsy wygasł, jednak firma wprowadzała kolejne udoskonalenia i na początku XX wieku jej produkty były najpopularniejsze na rynku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Miedź (Cu, łac. cuprum) – pierwiastek chemiczny, z grupy metali przejściowych układu okresowego. Nazwa miedzi po łacinie (a za nią także w wielu innych językach, w tym angielskim) pochodzi od Cypru, gdzie w starożytności wydobywano ten metal. Początkowo nazywano go metalem cypryjskim (łac. cyprum aes), a następnie cuprum. Posiada 26 izotopów z przedziału mas 55-80. Trwałe są dwa: 63 i 65.

Davis pracował ze Straussem przez całe życie, zarządzając fabryką aż do śmierci w 1908 roku w San Francisco. Później zarządzanie interesem przejął syn, Simon Davis.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Two Jews and the 501 Blues (ang.). 2012-01-24. [dostęp 2015-10-20].
  2. Marta Grzywacz. Dżinsy - spodnie wszech czasów. „Ale Historia”. 34/2015 (188), s. 6−7, 2015-08-24. Agora SA (pol.). 
  3. Fascinating facts about Jacob Davis co-inventor of Blue Jeans in 1873. (ang.). W: The Great Idea Finder [on-line]. The Great Idea Finder. [dostęp 2015-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-11)].
Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Nit – metalowy element konstrukcyjny używany przy nitowaniu, czyli łączeniu ze sobą płaskich elementów np. fragmentów blach, skór, tworzyw sztucznych. Nity pracują zwykle na ścinanie.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Drwal to człowiek pracujący w leśnictwie, który ścina drzewa i dostarcza drewno np. dla przemysłu budowlanego i papierniczego.
San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
Dżinsy (ang. jeans) – rodzaj spodni zaprojektowanych w XIX wieku w USA przez Leviego Straussa (późniejszego założyciela firmy Levi Strauss & Co.) z myślą o górnikach i farmerach. Jest to amerykański typ spodni sportowych i roboczych uszytych z tkaniny bawełnianej wykonanej w splocie skośnym. Najczęściej koloru niebieskiego (blue jeans), gdzie barwnikiem był dawniej, pozyskiwany z liści indygowca barwierskiego pigment Indygo. Współcześnie tkanina z której szyte są spodnie o tej nazwie, barwiona jest również na wiele innych kolorów. Pierwotny wzór z XIX wieku przetrwał w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego (istnieją jednak również wersje zmodyfikowane). Dżinsy dziś tak jak kiedyś mają 4 kieszenie – (dwie z przodu i dwie aplikowane zewnętrznie z tyłu spodni), oraz małą piątą kieszonkę umieszczoną poniżej paska, ponad kieszenią prawą przednią.
Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Reklama