Jack Scalia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jack Scalia, właściwie Giacomo Tomaso Tedesco (ur. 10 listopada 1950 w Brooklynie) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy, model sycylijskiego i irlandzkiego pochodzenia, który zdobył sławę w latach 80. XX wieku.

Rock Hudson, właściwie Roy Harold Scherer Jr. (ur. 17 listopada 1925 w Winnetka, w stanie Illinois, zm. 2 października 1985 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, znany głównie z ról w filmach Uzdrawiająca obsesja (Magnificent Obsession, 1954), Olbrzym (Giant, 1956 – nominacja do Oscara), Telefon towarzyski (Pillow Talk, 1959), Wracaj, kochany (Lover Come Back, 1961) i Nie przysyłaj mi kwiatów (Send Me No Flowers, 1964). Jest pięciokrotnym laureatem niemieckiej nagrody Bambi, czterokrotnie otrzymał nagrodę Henrietta Award – Złotego Globu.Michelangelo Buonarroti (Michał Anioł, Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni; ur. 6 marca 1475 w Caprese, prowincji Toskanii we Włoszech, zm. 18 lutego 1564 w Rzymie) – włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt epoki Odrodzenia.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Brooklynie w Nowym Jorku w rodzinie katolickiej. Jego ojciec, Rocky Tedesco, był zawodnikiem baseballu. Jego rodzice rozwiedli się, a gdy matka ponownie wyszła za mąż, jego nazwisko zostało zmienione na Scalia. Dorastał w Brentwood, gdzie w 1969 ukończył Brentwood High School, odnosząc niebywałe sukcesy w baseballu i piłce nożnej.

Tom Berenger, właściwie Thomas Michael Moore (ur. 31 maja 1949 roku w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor, scenarzysta producent filmowy, nominowany do nagrody Oscara.Giorgio Armani (ur. 11 lipca 1934 w Piacenzie we Włoszech) – włoski projektant mody oraz współzałożyciel przedsiębiorstwa Giorgio Armani S.p.A.

Początki kariery[ | edytuj kod]

Reprezentował ligę Major League Baseball w klubie Montreal Expos, a w roku 1971 otrzymał stypendium sportowe federacji NAIA (National Association of Intercollegiate Athletics) na uniwersytecie w Ottawa, w stanie Kansas. Jednak poważne złamanie ramienia zakończyło szybko profesjonalną karierę sportową. W wieku młodzieńczym przechodził trudny okres z narkotykami i alkoholem.

Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W 1974 pracował fizycznie w fabryce Campbella w Sacramento. Za namową przyjaciela, w 1975 rozpoczął karierę modela w Jimmy Grimme Agency w San Francisco i prezentował stroje Armaniego w „L’Uomo Vogue”. Potem podpisał kontrakt z renomowaną Ford Modeling Agency w Nowym Jorku, reklamując męskie dżinsy firmy Jordache.

Bernardyn – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, znana co najmniej od XVII wieku, wyhodowana przez szwajcarskich mnichów do pełnienia funkcji psa pociągowego i psa-towarzysza. Jest narodową rasą Szwajcarii. Obecnie bernardyny są nieczęsto spotykanymi, ale dobrze znanymi psami do towarzystwa, stróżującymi i gospodarskimi. Przedstawiciele tej rasy należą do największych i najcięższych psów. Typ dogowaty. Nie podlega próbom pracy.Jacqueline Jill "Jackie" Collins (ur. 4 października 1937 w Londynie) – brytyjska pisarka powieści sensacyjno-obyczajowych.

Kariera ekranowa[ | edytuj kod]

Jego ambicje sięgały jednak o wiele dalej – w styczniu 1980 zaczął pobierać lekcje aktorstwa u Roberta X. Modie. Po raz pierwszy udało mu się wystąpić na srebrnym ekranie z Rockiem Hudsonem w dwóch produkcjach NBC: dramacie telewizyjnym Gwiezdny twórca (The Star Maker, 1981) i serialu Połączenie Devlin (The Devlin Connection, 1982). W filmie Barry’ego Levinsona Urodzony sportowiec (The Natural, 1984) na podstawie powieści Bernarda Malamuda z Robertem Redfordem, Glenn Close i Kim Basinger pojawił się jako miotacz z Cubs. Był detektywem porucznikiem Tony Monaco w telewizyjnym dreszczowcu ABC Amazonki (Amazons, 1984) w reż. Paula Michaela Glasera z Madeleine Stowe i Williamem Schallertem. Karierę na dużym ekranie zapoczątkował w dreszczowcu Miasto strachu (Fear City, 1984) obok Toma Berengera, Billy’ego Dee Williamsa i Melanie Griffith.

Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.

W melodramacie ABC Klub w kurorcie (Club Med, 1986) z Lindą Hamilton i Patrickiem Macnee zagrał postać rozwodnika pracującego w bajecznym kurorcie w Meksyku. Zachwycił rolami w telewizyjnych adaptacjach powieści Judith Krantz Tylko Manhattan (I'll Take Manhattan, 1987) i Łabędzi śpiew (Torch Song, 1993) oraz ekranizacjach książek Jackie Collins Lady Boss (1992) i Żony Hollywoodu: Nowe pokolenie (Hollywood Wives: The New Generation, 2004), po których porównywany był do „renesansowych młodzieńców malowanych przez Michała Anioła”. Kolejna telewizyjna rola to archeolog, imigrant i agent Tony Roselli w serialu detektywistycznym NBC Detektyw Remington Steele (1987) u boku Pierce’a Brosnana. W operze mydlanej CBS Dallas (1987, 1988, 1991) wcielił się w postać Nicholasa Pierce’a, ulegającego urokowi Sue-Ellen Ewing (Linda Gray) rywala J.R. Ewinga zarówno w kwestiach finansowych, jak i w miłości, zepchniętego z balkonu podczas walki z J.R. – powrócił jednak w sekwencji marzenia Sue-Ellen Ewing jako jej mąż. Za tę rolę był nominowany w 1989 roku do nagrody Soap Opera Digest.

Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Był na okładkach magazynów takich jak „Men’s Fitness” (w maju 1988), „Film” (w marcu 1989), „Katso!” (w styczniu 1990) i „Playgirl” (w styczniu 1990).

W 1994 wystąpił na scenie Burbage Theatre w Los Angeles jako Graziani w sztuce Paula Gillette’a Czerwona rzeka szczurza (Red River Rats), nominowanej do Nagrody Pulitzera.

Następnie został zaangażowany do roli nowojorskiego policjanta włoskiego pochodzenia, któremu towarzyszy niezwykle uzdolniony pies policyjny Dog z Bordeaux Tequila w serialu Tequila i Bonetti (Tequila and Bonetti, 1992) i we włoskim sequelu Nowe przygody Tequili i Bonettiego w Rzymie (Le Nuove Avventure de Tequila e Bonetti, 2000), gdzie zostaje oddelegowany do okręgu policyjnego Trevi w Rzymie, a jego służbowy czworonożny partner Tequila to mieszaniec goldena retrievera z bernardynem. Sympatię widzów zyskała jego rola agenta federalnego Chrisa Stampa, który rozpoczął sprawę z Ericą Kane i został postrzelany i zabity przez bandytę w operze mydlanej ABC Wszystkie moje dzieci (All My Children, 2001-2003). Postać ta zdobyła w 2002 roku nominację do nagrody Emmy.

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty; z Joan Rankin i byłą Miss Universum – Karen Baldwin, z którą ma dwie córki: Olivię (ur. 1987) i Jacqueline (ur. 1990).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.
Agent wywiadu – osoba zwerbowana przez służby specjalne obcego państwa ze względu na jej wiedzę bądź kontakty osobiste z osobami mającymi dostęp do ważnych informacji o charakterze szpiegowskim. Agenci najczęściej werbowani są dwustopniowo – jako kandydaci na tajnych współpracowników, a następnie jako tajni współpracownicy na terenie kraju macierzystego (w przypadku zwerbowania agenta na terenie obcego kraju jako tajni współpracownicy, a następnie jako rezydenci). Zadaniem agenta jest dostarczanie wszelkich zdobytych informacji służbom specjalnym, które go zwerbowały, jak również podejmowanie działań mających na celu osiągnięcia zamierzonego celu przez wywiad, dla którego pracuje.
Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.
Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
Jersey Shore Shark Attack – amerykański film akcji z gatunku science fiction z 2012 roku w reżyserii Johna Shepphirda.
Brentwood – jednostka osadnicza w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Suffolk, nad Oceanem Atlantyckim.
Dallas – amerykański serial telewizyjny emitowany na kanale CBS od 1978 do 1991 roku. Jego akcja skupiała się na zamożnej rodzinie Ewing. Wyemitowano 357 odcinków. Twórcą programu był David Jacobs. Dallas osiągnął duży sukces na całym świecie.

Reklama