Jack Nicholson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Joseph „Jack” Nicholson (ur. 22 kwietnia 1937 w Neptune) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Warren Mercer Oates (ur. 5 lipca 1928 w Depoy w stanie Kentucky, zm. 3 kwietnia 1982 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.

Jeden z najlepszych aktorów w historii kina. Znany z ról postaci komiksowych, romantycznych głównych bohaterów, antybohaterów i złoczyńców. W wielu swoich filmach grał „wiecznego outsidera, sardonicznego włóczęgi”, kogoś, kto buntuje się przeciwko strukturze społecznej. Postacie grane przez niego często cechuje ekscentryczny, neurotyczny bądź psychopatyczny charakter.

Hunter Stockton Thompson (ur. 18 lipca 1937 w Louisville, zm. 20 lutego 2005 w Woody Creek) – amerykański dziennikarz i autor książek. Złote Globy dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1951 roku jako przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Powstała wskutek podziału nagrody za główną rolę męską na dramat oraz komedię/musical.

Do najbardziej znanych ról Nicholsona zaliczane są rolę w filmach, takich jak m.in.: Łatwy jeździec (1969), Pięć łatwych utworów (1970), Ostatnie zadanie (1973), Chinatown (1974), Lot nad kukułczym gniazdem (1975), Lśnienie (1980), Czerwoni (1981), Czułe słówka (1983), Honor Prizzich (1985), Chwasty (1987), Batman (1989), Dwóch Jake’ów (1990 – jest także reżyserem filmu), Ludzie honoru (1992), Lepiej być nie może (1997), Schmidt (2002), Dwóch gniewnych ludzi (2003), Lepiej późno niż później (2003), Infitracja (2006).

Frank Costello (ur. 26 stycznia 1891 - zm. 18 lutego 1973) - nowojorski gangster, kontrolujący hazardowe imperium w Stanach Zjednoczonych, znany z dużych wpływów politycznych.Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:

Trzykrotny laureat Oscara (obok Waltera Brennana oraz Daniela Day-Lewisa najczęściej nagradzany aktor Oscarem): dwukrotnie dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmach: Lot nad kukułczym gniazdem (1975) i Lepiej być nie może (1997) oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie pt. Czułe słówka (1983), a także był także nominowany do Oscara za role w filmach pt. Swobodny jeździec (1969), Pięć łatwych utworów (1970), Ostatnie zadanie (1973), Chinatown (1974), Czerwoni (1981), Honor Prizzich (1985), Chwasty (1987), Ludzie honoru (1992), Schmidt (2002) – łącznie był nominowany 12-krotnie, dzięki czemu jest najczęściej nominowanym aktorem płci męskiej w historii tych nagród, a także jedynym obok Michaela Caine'a aktorem nominowanym do Oscara w każdej dekadzie od lat 60. do lat 2000. Jest także laureatem m.in.: 6 Złotych Globów, Kennedy Center Honor w 2001 roku. W 1994 roku otrzymał nagrodę American Film Institute za całokształt twórczości, co czyni go jednym z najmłodszych aktorów wyróżnionych tą nagrodą.

Nagroda Akademii za najlepszy film (The Academy Award for Best Motion Picture) to jedna z Nagród Akademii Filmowej (Oscarów). Kategoria za najlepszy film jest jedyną kategorią Oscarów, w której uprawnienia do głosu posiada każdy członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.Jill St. John (ur. 19 sierpnia 1940 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Nominowana do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu. Jej przełomową rolą była dziewczyna Bonda Tiffany Case w filmie o Jamesie Bondzie Diamenty są wieczne (1971).

Jack Nicholson dzięki sławie mógł odrzucać proponowane mu role, takie jak m.in.: Michael Corleone w filmie pt. Ojciec chrzestny (1972), Ksiądz Damien Karras w filmie pt. Egzorcysta (1973), Roy Neary w filmie pt. Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977), Kaligula w filmie pt. Kaligula (1979), Kapitan Benjamin L. Willard w filmie pt. Czas apokalipsy (1979), Trener Norman Dale w filmie pt. Mistrzowski rzut (1986), Harry Angel w filmie pt. Harry Angel (1987), Paul Sheldon w filmie pt. Misery (1990), Hannibal Lecter w filmie pt. Milczenie owiec (1991), Mitch Leary w filmie pt. Na linii ognia (1993), Richard Nixon w filmie pt. Nixon (1995), Archie Gates w filmie pt. Złoto pustyni (1999).

Newsday – amerykańska gazeta ukazująca się od 1940 roku uważana za jedną z najbardziej popularnych gazet w powojennej historii Stanów Zjednoczonych wyceniana na blisko 580 mln dolarów. Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych za wybitny występ aktora w roli pierwszoplanowej jest jedną z nagród przyznawanych aktorom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Gildię Aktorów Ekranowych od 1995 roku.

Wczesne życie[ | edytuj kod]

Jack Nicholson urodził się i dorastał w Neptune w stanie New Jersey. Matka Nicholsona June Frances Nicholson (1918–1963) była tancerką pochodzenia irlandzkiego, angielskiego, niemieckiego i walijskiego, występującą pod pseudonimem June Nilson. Nicholson identyfikował się jako Irlandczyk, porównując się do dramaturga Eugene'a O'Neilla, którego grał w filmie pt. Czerwoni (1981):

William Hal Ashby – (ur. 2 września 1929 w Ogden, zm. 27 grudnia 1988 w Malibu) – amerykański reżyser i montażysta filmowy. Zdobywca Oscara za najlepszy montaż za film W upalną noc (1967) Normana Jewisona. Shirley MacLaine, właściwie Shirley MacLean Beaty (ur. 24 kwietnia 1934 w Richmond w Wirginii) – amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka, pisarka i aktywistka społeczna, zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych. Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego (który zmienił nazwisko z Beaty na Beatty). W 1954 roku wyszła za mąż za Steve’a Parkera. Rozwiedli się w 1970 roku. Ma jedną córkę Stephanie (Sachi).
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Nie mówię, że jestem tak ciemny jak on… ale jestem pisarzem, jestem Irlandczykiem , miałem problemy z moją rodziną.

Maria Schneider, właściwie Marie Christine Gélin (ur. 27 marca 1952 w Paryżu, zm. 3 lutego 2011 w Paryżu) – aktorka francuska, znana przede wszystkim z głównej roli w filmie Bertolucciego Ostatnie tango w Paryżu. Laureatka nagrody Cezara, wyróżniona nagrodą Special David podczas David di Donatello Awards w 1973. Jej rodzicami są modelka Marie-Christine Schneider i aktor Daniel Gélin, który jej nie uznał.Random House - największe światowe, anglojęzyczne wydawnictwo literackie. Od 1998 roku jest własnością międzynarodowego koncernu medialnego Bertelsmann i jest marką parasolową dla jego publikacji.

W 1936 roku matka poślubiła włosko-amerykańskiego showmana Donalda Furcillo (1909–1997), występującego pod pseudonimem Donald Rose, jednak potem zdała sobie sprawę, że on jest już żonaty. Według biografa Patricka McGilligana w książce pt. Życie Jacka, to urodzony na Łotwie Eddie King (pierwotnie Edgar A. Kirschfeld) – menedżer jego matki mógłby być jego biologicznym ojcem, a nie Donald Furcillo. Według innych źródeł, matka nie była pewna tożsamości ojca. Rodzice matki: John Nicholson – fryzjer w domu towarowym i malarz znaków oraz Ethel May Nicholson – fryzjerka, malarka olejna i właścicielka salonu kosmetycznego, zgodzili się na wychowanie dziecka jako własne, bez ujawniania jego prawdziwego pochodzenia, a swoją matkę uważał jako swoją siostrę. Wychowywał się w wierze rzymskokatolickiej swojej matki. Przed rozpoczęciem szkoły średniej jego rodzina przeprowadziła się do mieszkania w Spring Lake w stanie New Jersey, gdzie jego babcia założyła swój salon kosmetyczny w obszernym bliźniaku przy 505 Mercer Avenue. Uczęszczał do pobliskiego Manasquan High School, w którym był znany jako „Nick” oraz w 1954 roku został wybrany „Klasowym klaunem”. Jego imieniem został nazwany teatr oraz nagroda teatralna przyznawana w tej szkole. Na jego cześć nosi nagrodę teatralną i teatralną w szkole. W 2004 roku uczestniczył w swoim 50-letnim zjeździe licealnym w towarzystwie swojej ciotki Lorraine.

Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Był wielkim fanem komiksów, w tym serii o Batmanie. Zapalony kinoman, w liceum pracował jako pomocnik kierownika kina.

W 1974 roku Nicholson dowiedział się od badaczy tygodnika Time prawdy o swojej rodzinie. W tym czasie matka zmarła w 1963 roku, natomiast babcia w 1970 roku. Dowiedziawszy się o tym, Nicholson powiedział, że było to „dość dramatyczne wydarzenie, ale nie było to coś, co nazwałbym traumatycznym… Byłem całkiem dobrze uformowany psychicznie”.

Lśnienie (ang. The Shining) – powieść autorstwa Stephena Kinga, wydana w 1977 roku. Po raz pierwszy opublikowana w Polsce pod tytułem Jasność przez wydawnictwo Iskry w 1990 roku (ISBN 83-207-1340-4). W kolejnych latach wydawana już pod tytułem Lśnienie.Osobowość dyssocjalna, psychopatia, osobowość antyspołeczna – zaburzenie struktury osobowości o charakterze trwałym, dotyczące 2–3% każdego społeczeństwa. Zaburzenie to wiąże się z obecnością trzech deficytów psychicznych: lęku, uczenia się i relacji interpersonalnych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Czarodziej (mag) – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykujący magię. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka. Przykładami czarodziejów są Merlin (postać z legend arturiańskich) lub Gandalf (postać z mitologii J. R. R. Tolkiena).
Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.
Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.
Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
Roger Joseph Ebert (ur. 18 czerwca 1942 w Urbanie, zm. 4 kwietnia 2013 w Chicago) – amerykański krytyk filmowy oraz dziennikarz, jedna z najbardziej znanych postaci w środowisku krytyki filmowej.
John Marcellus Huston (ur. 5 sierpnia 1906 w Nevada, zm. 28 sierpnia 1987 w Middletown) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Laureat Oscara. Syn Waltera i ojciec Anjeliki.
Gaius Iulius Caesar Germanicus, (ur. 31 sierpnia 12 n.e., zm. 24 stycznia 41 n.e.) – cesarz rzymski od 18 marca 37 r. Oficjalna tytulatura: Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus.

Reklama