Jacek i Agatka (program dla dzieci)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek i Agatka – jedna z najwcześniej powstałych telewizyjnych polskich dobranocek, emitowana przez Telewizję Polską w latach 1962–1973.

Pacynka – rodzaj lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami aktora-animatora. W przypadku lalek o większych rozmiarach animator umieszcza dłoń w głowie pacynki, kontrolując jej mimikę. Ciało pacynki jest wtedy zawieszone na jego przedramieniu. Najprostsza pacynka to skarpetka naciągnięta na rękę. Taką formę miał Pan Cerowany – pacynka występująca w dobranockach telewizyjnych w Polsce pod koniec lat 60.Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

Autorką tej serii była Wanda Chotomska, a emisja tej dobranocki przypadała na godzinę 19:20 w jedynym programie telewizyjnym. Jacek i Agatka to były dwie pacynki (główki nakładane na palec). Pacynki zaprojektował Adam Kilian, a głosu obydwu bohaterom użyczyła Zofia Raciborska, która odtwarzała również postać Pani Zosi – sąsiadki Jacka i Agatki.

Wanda Maria Chotomska (ur. 26 października 1929 w Warszawie) – polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

Tytułowy bohater Jacek zainspirował jednego z pacjentów szpitala dziecięcego w Konstancinie do pomysłu nagradzania dorosłych odznaczeniem od dzieci, po czym redakcja „Kuriera Polskiego” ogłosiła ogólnopolski konkurs, dzięki któremu powstał Order Uśmiechu.

Spis odcinków[ | edytuj kod]

Sezon 1[ | edytuj kod]

  1. „Gąsior”
  2. „Kiermasz”
  3. „Wielkie sprzątanie”
  4. „Mleko”

Odcinek specjalny[ | edytuj kod]

S. „Boże Narodzenie”

Sezon 2[ | edytuj kod]

  1. „Gdzie są farby?”
  2. „Słoneczko”

Odcinek finałowy[ | edytuj kod]

F. „Wakacje”

Ciekawostki[ | edytuj kod]

25 marca 2011 w Rzeszowie wydano dukata lokalnego z Jackiem i Agatką. Projektantem dukata jest Paweł Wojtczak, a producentem narodowa Mennica Czeska. Numizmaty są dostępne w następujących nominałach: 6 Dobranocek (dukat mosiężny), 9 Dobranocek (dukat bimetalowy) i 49 Dobranocek (dukat srebrny). Z okazji emisji zorganizowano grę miejską, skierowaną do rodzin.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Jacek i Agatka w bazie Filmweb
  • Reklama