Jacek Cygan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacek Cygan (2003)

Jacek Antoni Cygan (ur. 6 lipca 1950 w Sosnowcu) – polski autor tekstów piosenek, poeta, prozaik, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna. Kawaler Orderu Uśmiechu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Od 2014 honorowy obywatel Sosnowca.

Anna Józefina Lubieniecka (ur. 18 marca 1988 w Kielcach) – polska piosenkarka. W latach 2010- 2013 wokalistka zespołu Varius Manx. Absolwentka liceum im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.Wszystko ma swój czas – utwór singlowy zapowiadający płytę DaDaDam zespołu Perfect. Premiera radiowa odbyła się 12 maja 2014 roku. Przedpremierowo utwór można było usłyszeć w Polskim Radio. Ballada zdobyła duże uznanie dziennikarzy i słuchaczy. Od kilku tygodni jest wciąż numerem jeden Listy Przebojów Polskiego Radia PiK.

Życiorys[ | edytuj kod]

W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 15 i liceum im. Emilii Plater. Od 1968 mieszka w Warszawie, gdzie w 1973 ukończył studia na Wydziale Cybernetyki WAT. Już w trakcie studiów zaczął pisać pierwsze piosenki, a w 1975 założył wraz z Jerzym Filarem zespół Nasza Basia Kochana, z którym zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej 1976 w Krakowie.

Łukasz Zagrobelny (ur. 1 lipca 1975 we Wrocławiu) – polski wokalista, od 2000 roku związany z Teatrem Muzycznym Roma. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie – polski (ostatni) film animowany z udziałem Bolka i Lolka wyprodukowany w 1986 roku, zrealizowany w konwencji westernu, na podstawie serialu animowanego pod tym samym tytułem z 1972 roku przez studio filmowe w Bielsku-Białej, opowiadający o zmaganiach dzielnych chłopców Bolka i Lolka z groźnym bandytą Jimmym Pif-Pafem. Perypetie jakie towarzyszą tym zmaganiom, bywają zabawne i niebezpieczne, ale zawsze kończą się sukcesem głównych bohaterów. Reżyserem tego filmu był jeden z reżyserów odcinków seriali z Bolkiem i Lolkiem – Stanisław Dulz.

W 1978 zdobył nagrodę Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę „Rozmowa”. Od tego czasu współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej. Współpracował m.in. z zespołem Crash oraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim. W latach 80. silnie zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską i zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazdek, m.in. Magdę Fronczewską i Krzysia Antkowiaka.

Robert Józef Rozmus (ur. 19 stycznia 1963 w Korczynie koło Krosna) – polski aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman.Radwanowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów na krawędzi Rowu Krzeszowickiego. Znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Wyżyna Olkuska). Części wsi: Pod Skałą i Skotnica.

Napisał ponad tysiąc tekstów piosenek, z czego wiele stało się przebojami. Sześć z nich otrzymywało pierwsze nagrody Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu:

 • 1984 – „Jaka róża, taki cierń”, wyk. Edyta Geppert,
 • 1985 – „Diamentowy kolczyk”, wyk. Anna Jurksztowicz,
 • 1989 – „Wypijmy za błędy”, wyk. Ryszard Rynkowski,
 • 1994 – „Mrok”, wyk. Ryszard Rynkowski (I Nagroda i Grand Prix),
 • 1999 – „Ten sam klucz”, wyk. Ryszard Rynkowski,
 • 2015 – „Wszystko ma swój czas”, wyk. zespół Perfect (Superjedynka). Jednym z jego największych przebojów artystycznych było napisanie tekstu piosenki do kompozycji „To nie ja!” skomponowanej przez Stanisława Syrewicza dla Edyty Górniak. Utwór, reprezentując Polskę, zajął drugie miejsce w finale 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994.
 • Współautor albumu pt. Dyskoteka Pana Jacka. Program o tym tytule z piosenkami Cygana był emitowany w telewizji przez 10 lat.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.

  W latach 2002–2005 był jednym z jurorów w programie telewizyjnym Polsatu Idol.

  Jest autorem słów do kompozycji Piotra Rubika Santo Subito, Cantobiografii Jana Pawła II.

  W kwietniu 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W maju 2013 został odznaczony Orderem Uśmiechu, który odebrał w swoim rodzinnym mieście w Szkole Podstawowej nr 15, której niegdyś sam był uczniem. W listopadzie 2014 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sosnowca, w 2015 odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Opolu, a w 2020 odebrał nagrodę miasta Sosnowca w dziedzinie kultury.

  Michał Gasz, ps. Gashoo (ur. 7 kwietnia 1980 w Knurowie, mieszka w Mikołowie) – wokalista, aktor musicalowy, autor tekstów, kompozytor.Tulipan – polski serial telewizyjny z roku 1987, przedstawiający perypetie uwodziciela-oszusta o przydomku Tulipan. Serial luźno nawiązuje do prawdziwych wyczynów Jerzego Kalibabki.

  We wrześniu 2019 roku na zamku w Malborku otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

  W kwietniu 2021 roku w podkrakowskich Radwanowicach otrzymał Medal Świętego Brata Alberta za działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych.

  Wykonawcy[ | edytuj kod]

  Piosenki z jego tekstami wykonali artyści, tacy jak Alicja Majewska, Krzysztof Antkowiak, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Halina Benedyk, Michał Bogdanowicz, Monika Borys, Jan Borysewicz, Tadeusz Broś, Viola Brzezińska, Halina Frąckowiak, Jerzy Filar, Magdalena Fronczewska, Piotr Fronczewski, Michał Gasz, Edyta Geppert, Edyta Górniak, Jacek „Tede” Graniecki, Karolina Gruszka (w dzieciństwie), Sylwia Grzeszczak, Majka Jeżowska, Anna Jurksztowicz, Kayah, Seweryn Krajewski, Joanna Kurowska, Ewa Kuklińska, Anna Józefina Lubieniecka, Grażyna Łobaszewska, Anna Mamczur, Grzegorz Markowski, Marta Moszczyńska, Zofia Nowakowska, Jerzy Połomski, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Robert Rozmus, Ryszard Rynkowski, Andrzej Sikorowski, Krzysztof Krawczyk, Wojciech Skowroński, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Paweł Stasiak, Mietek Szcześniak, Borys Szyc, Hanna Śleszyńska, Grzegorz Turnau, Natasza Urbańska, Urszula, Stanisław Wenglorz, Grzegorz Wilk, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Beata Wyrąbkiewicz, Łukasz Zagrobelny czy Andrzej Zaucha, a także zespoły: Lady Pank, Kombi, Deef, Kombii, Dwa Plus Jeden, Nasza Basia Kochana, Papa Dance i Wanda i Banda.

  Karolina Gruszka (ur. 13 lipca 1980 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, czterokrotnie nominowana do Orłów za drugoplanowe role kobiece w filmach Pani z przedszkola i Ach śpij kochanie oraz za pierwszoplanowe w filmach Kochankowie z Marony i Maria Skłodowska-Curie. Wanda i Banda (dawniej Banda i Wanda) – polski zespół rockowy założony w 1982 roku. Zadebiutował na przełomie 1982 i 1983 w sylwestrowej audycji Programu III Polskiego Radia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Musioł (ur. w październiku 1905 roku w Biertułtowach, zm. 21 marca 1983 r. w Opolu) – w latach 1952-1965 przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, burmistrz; działacz PZPR. Inicjator organizacji m.in. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki i Dni Opola. Za jego sprawą powstało Towarzystwo Przyjaciół Opola oraz Klub TPD (obecnie Klub u Papy Musioła).
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Zdzisława Barbara Sośnicka (pseud. kompozytorski Barbara Bajer; ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polska piosenkarka, dyrygentka, kompozytorka, aktorka obdarzona silnym tembrem głosu o skali 2,5 oktawy.
  {{Artysta muzyczny infobox}} Brakujące pola: faksymile, wydawnictwo, alt zdjęcia oraz opis faksymile. Nieznane pola: "wytwórnia płytowa" oraz "podpis". Sylwia Karolina Grzeszczak (ur. 7 kwietnia 1989 w Poznaniu) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.
  Piotr Andrzej Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny. Jeśli chodzi o kompozycję i dyrygenturę − Rubik jest samoukiem − nie ukończył studiów na tych kierunkach.
  Wojciech Skowroński (ur. 11 lipca 1941 w Warszawie, zm. 17 stycznia 2002 w Poznaniu) – polski pianista, i wokalista, aranżer, kompozytor.
  Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.

  Reklama