Jabez A. Bostwick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jabez Abel Bostwick (ur. 23 września 1830, zm. 16 sierpnia 1892) – amerykański biznesmen, współzałożyciel Standard Oil Co.

16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni. Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Delhi w stanie Nowy Jork. Gdy był chłopcem jego rodzina przeniosła się na farmę w stanie Ohio. Jako młody mężczyzna pracował w sklepie żelaznym, potem otworzył swój własny. Następnie był brokerem bawełnianym w Cincinnati, ale wkrótce przeprowadził się do Nowego Jorku i zajął się wydobyciem ropy naftowej poprzez założoną w 1866 roku firmę Tilford & Bostwick. Następnym krokiem było wykupienie udziałów drugiego partnera i wejście w 1871 roku w spółkę z Henrym Flaglerem i braćmi Johnem i Williamem, Rockefellerami. Jak pisze Ron Chernow było to ciche przejęcie firmy Tilford&Bostwick, która w stanie Nowy Jork była głównym odbiorcą nafty i posiadała znacznie rozbudowaną infrastrukturę łącznie z dużą rafinerią w Hunter's Point nad East River. W utworzonym później Standard Oil Trust, Jabez Bostwick objął stanowisko sekretarza-skarbnika.

East River - cieśnina (wł. estuarium) znajdująca się w granicach administracyjnych Nowego Jorku, łącząca Upper New York Bay (południowy koniec) z Long Island Sound (na północnym wschodzie) oraz inną cieśninę - Harlem River (na północnym zachodzie), poprzez którą ma dostęp do rzeki Hudson. Oddziela Long Island (z leżącymi na niej dzielnicami Brooklyn i Queens) od Manhattanu i Bronxu.Rockefellerowie – amerykańska rodzina przedsiębiorców i filantropów pochodzenia niemieckiego, której współczesna historia rozpoczyna się wraz z osobą Johna D. Rockefellera, który wraz ze swym bratem Williamem założył jedno z największych przedsiębiorstw przemysłu naftowego Standard Oil Co. Firma w maksymalnym rozkwicie, przypadającym na przełom XIX i XX wieku, według niektórych danych przerabiała 95% ropy naftowej wydobywanej w Stanach Zjednoczonych. Rodzina ta znana jest w USA ze swej współpracy finansowej z bankiem Chase Manhattan Bank, teraz JP Morgan Chase. Swą fortunę wykorzystali do ustanowienia licznych instytucji pożytku publicznego m.in. Fundację Rockefellera oraz rozwój idei tzw. think tanków – Council on Foreign Relations.

Był także głównym udziałowcem oraz prezesem Kolei stanu Nowy Jork i Nowej Anglii oraz ważnym udziałowcem w kolei Housatonic (Housatonic Railroad), członkiem Nowojorskiej giełdy bawełnianej (New York Cotton Exchange) oraz wielu innych zarządów korporacji. Pomimo bogactwa jakie zgromadził, znany był ze swej skromności i wzorowego charakteru, będąc także członkiem Kościoła Baptystów. Swojego bogactwa używał w celu wspierania swojej parafii i różnych instytucji edukacyjnych takich jak Wake Forest College w Winston-Salem w Północnej Karolinie oraz Richmond College w Richmond w stanie Wirginia.

John Davison Rockefeller (ur. 8 lipca 1839 w Richford w stanie Nowy Jork, zm. 23 maja 1937 w Ormond Beach w stanie Floryda) – amerykański przedsiębiorca, filantrop i fundator Uniwersytetu Chicagowskiego. Obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii, którego majątek w chwili śmierci ocenia się na 663.4 mld dolarów (według przelicznika z 2007 roku).

Zmarł w wyniku obrażeń jakich doznał podczas pożaru stajni w jego letniej rezydencji Friedheim, w Mamaroneck, hrabstwie Westchester, w stanie Nowy Jork. Podczas pożaru starał się uratować konie i powozy. Kiedy razem ze stajennymi próbował wypchnąć z powozowni dyliżans został najechany przez inny o wadze 2000/3000 funtów. Jego żona, Helen C. Bostwick w chwili śmierci 27 kwietnia 1920 pozostawiła majątek, który w rejestrze publicznym został wyceniony na 29 264 181 dolarów, włączając w to 20 milionów dolarów w akcjach Standard Oil.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Ron Chernow: Titan: The Life of John D. Rockefeller, Sr. Random House, 1998. ISBN 978-0-679-43808-3.
  • Reklama