J.Z. Knight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Judy Zebra Knight (urodzona jako Judith Darlene Hampton 16 marca 1946, w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – Amerykanka, nauczycielka duchowości, pisarka, która twierdzi, że drogą channelingową (kanałową) otrzymuje przesłanie od żyjącego 35 tysięcy lat wcześniej na Lemurii ducha-wojownika oraz nauczyciela duchowego o imieniu Ramtha. Bardziej znana jako J.Z. Knight.

Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda. Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Do objawienia się jej Ramthy miało dojść w 1977 roku w Tacomie, w jej kuchni. W 1988 roku założyła szkołę Ramtha's School of Enlightenment (RSE, Ramthańska Szkoła Oświecenia). Ośrodek mieści się w Yelm w hrabstwie Thurston w stanie Waszyngton. W nauki Ramthy wplecione są m.in. motywy fizyki kwantowej.

Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników. Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

Judy Zebra Knight nie posiada dyplomu ukończenia studiów w zakresie nauczania lub nauk przyrodniczych czy ścisłych. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła naukę w szkole biznesu, z której jednak zrezygnowała. Zanim, jak twierdzi, objawił jej się Ramtha, pracowała w branży telewizji kablowej.

Hrabstwo Thurston (ang. Thurston County) – hrabstwo w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 727,02 mil² (1882,97 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 250 979 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest Olympia.Celebryt albo celebryta, rodz. żeński celebrytka, l.mn. celebryci (ang. celebrity, z łac. celebrare) – termin odnoszący się do osoby często występującej w środkach masowego przekazu i wzbudzającej ich zainteresowanie, bez względu na pełniony przez nią zawód (choć najczęściej są to aktorzy, piosenkarze, uczestnicy reality show, sportowcy czy dziennikarze). Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryt to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Słowo celebryt nie jest dokładnym synonimem gwiazdy, sławy, idola, autorytetu. Ze względu na możliwość szerokiego oddziaływania społecznego celebryci wykorzystywani są w działaniach reklamowych.

J.Z. Knight jest właścicielką praw autorskich Ramthy. Prowadzi waszyngtońską korporację JZK, Inc, w której skład wchodzą m.in. Ramtha's School of Enlightenment, wydawnictwo JZK Publishing publikujące książki i nagrania audio i wideo, a także sklep JZ Rose (pierwotnie The Outback Boutique) oferujący akcesoria związane z Ramthą. Obecnie firma JZK, Inc, ma roczne dochody w wysokości od 10 do 20 milionów dolarów. Jest również prezesem zarządu fundacji JZ Knight Humanities Foundation, która od roku 1988 do lipca 2006 przekazała prawie 1,2 miliona dolarów na stypendia dla uczniów Yelm High School.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Judy Zebra Knight twierdzi, że dorobiła się majątku inwestując w firmę Primus Software Corporation.

Tygodnik „Time” nazwał ją w 1987 roku „prawdopodobnie największym celebrytą ze wszystkich współczesnych mediów kanałowych”. Występowała w popularnych amerykańskich programach telewizyjnych, takich jak Larry King Live i The Merv Griffin Show. Wystąpiła również w filmach paradokumentalnych What the Bleep Do We Know!? (2004) oraz What the Bleep!? Down the Rabbit Hole (2006) wyprodukowanych przez członków Ramtha's School of Enlightenment.

MSNBC – amerykańska całodobowa stacja informacyjna założona w 1996 roku. MSNBC to skrótowiec, który tworzą nazwy dwóch podmiotów tworzących ten kanał: Microsoft Network (MSN) i NBC. Stacja w 82% należy do NBCUniversal, a w pozostałej części (18%) do Microsoftu. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Questions and Answers about Ramtha, JZ Knight (ang.). The Olympian, 2006-07-16.
 2. Jzk Inc (Jzk, Inc) - Yelm, Washington (WA) - Company Profile (ang.). www.manta.com. [dostęp 2018-04-11].
 3. Otto Friedrich. Living: New Age Harmonies. „Time”, 1987-12-07 (ang.). [dostęp 2007-05-04]. Cytat: „Probably the most celebrated of all current channelers is J.Z. Knight (...)”. 
 4. Larry King Live: Change you Mind, Change your life (transkrypt). CNN
 5. Cosmic Log - What lies beyond 'What the Bleep'?. MSNBC

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • JZ Knight.com – oficjalna strona JZ Knight (ang.)
 • Ramtha's School of Enlightenment – strona oficjalna (ang.)
 • Ramtha Biała księga – fragment książki oraz spis treści (pol.)
 • Ramtha: The White Book (Ramtha: Biała księga w języku angielskim) w Google Books
 • Lemuria – hipotetyczny zatopiony kontynent na Oceanie Indyjskim, nazwany tak przez Philipa Sclatera, wskazywany przez XIX-wiecznych darwinistów w celu wyjaśnienia izolacji lemurów na Madagaskarze i występowania skamieniałości ich przodków w Afryce i południowo-wschodniej Azji. Ernst Haeckel, niemiecki darwinista, użył teorii o istnieniu Lemurii dla wyjaśnienia braku skamieniałości "brakującego ogniwa" między ludźmi a małpami, twierdząc że znajdują się one pod morzem.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tacoma - miasto w USA, w stanie Waszyngton. 196 957 mieszkańców (2005), powierzchnia 162,2 km². Jest częścią obszaru metropolitalnego miasta Seattle.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Mervyn Edward "Merv" Griffin, Jr. (ur. 6 lipca 1925 w San Mateo w stanie Kalifornia, zm. 12 sierpnia 2007 w Los Angeles) – amerykański aktor, piosenkarz, pianista, impresario, osobowość telewizyjna, milioner.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Larry King, właściwie Lawrence Harvey Zeiger (ur. 19 listopada 1933 w Nowym Jorku) – amerykański dziennikarz, osobowość radiowa i telewizyjna, prezenter i rzecznik prasowy, którego praca została wyróżniona nagrodami, w tym dwiema Peabody Award, Emmy i dziesięcioma CableACE Award.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama