Izbica (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izbica (1867–1877 gmina Tarnogóra) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim.

Tarnogóra-Kolonia – kolonia w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Izbica.Tarzymiechy Pierwsze – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Izbica.Najstarsza pisana wiadomość o miejscowości pochodzi z 1419 roku i dotyczy zatwierdzenia nadania króla Władysława Jagiełły dla kościoła parafialnego w Krasnymstawie przez biskupa chełmskiego Jana Biskupca.

Siedzibą gminy jest osada Izbica.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 9019 osób.

Historia[ | edytuj kod]

3 marca 1870 przeniesiono siedzibę gminy Tarnogóra z Tarnogóry do Izbicy z zachowaniem nazwy gmina Tarnogóra, lecz już w 1877 nazwę gminy Tanogóra zmieniono na gmina Izbica.

Gmina Krasnystaw – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.Sadownictwo – dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

W 1919 roku gmina weszła w skład woj. lubelskiego. 1 kwietnia 1929 roku z części obszaru gminy Izbica (wieś Izbica, osada Izbica, osada Tarnogóra i majątek Tarnogóra) utworzono nową gminę Tarnogóra.

Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. Według stanu z 1 lipca 1952 roku gmina składała się z 17 gromad; miejscowość gminna znajdowała się w granicach gminy Tarnogóra, obszar gminy składał się z czterech enklaw rozproszonych wokół gminy Tarnogóra. Gmina została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Jednostkę przywrócono 1 stycznia 1973 roku po reaktywowaniu gmin. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie zamojskim. Od 1999 gmina należy ponownie do powiatu krasnostawskiego w woj. lubelskim.

Gmina Nielisz (hist. gmina Ruskie Piaski) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.Krasnystaw – miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Położone na terenie Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej. Herb miasta przedstawia dwie ryby (karpie), które znajdują się na niebieskim tle. Umiejscowione one są naprzemianlegle, jedna nad drugą. Natomiast flaga Krasnegostawu jest prostokątną, żółtą tkaniną z umieszczonym na środku herbem miasta. Miejscowość posiada swój hejnał.

Niemiecka gmina Winterlingen jest gminą partnerską Izbicy.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Izbica (jidysz: איזשביצא Izbitz, Izbitze, łac.: Isbica) – osada i wieś w powiecie krasnostawskim, województwie lubelskim.
Gmina Kraśniczyn (XIX w.-1954 gmina Czajki) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.
Gmina Rudnik – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
Gmina Skierbieszów – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
Wirkowice Drugie – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Izbica. Przez wieś przebiega gruntowa droga powiatowa prowadząca do drogi krajowej nr 17.
Kryniczki – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Izbica. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Reklama