Izba Deputowanych (Dominikana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izba Deputowanych (hiszp. Cámara de Diputados) - izba niższa parlamentu Dominikany, złożona ze 178 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. Wybory odbywają się z zastosowaniem ordynacji proporcjonalnej, w 32 wielomandatowych okręgach wyborczych o granicach odpowiadających dominikańskim prowincjom oraz Dystryktowi Narodowemu (stołecznemu).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom Dominikany w wieku co najmniej 18 lat, z wyjątkiem żołnierzy i policjantów, osób skazanych za wiele kategorii przestępstw oraz osób, które wykonują pracę zarobkową dla rządu innego państwa, nie mając na to zgody władz Dominikany. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą głosować nawet, jeśli nie ukończyły jeszcze 18 lat. Kandydaci muszą mieć co najmniej 25 lat i zamieszkiwać w okręgu wyborczym, gdzie stają do wyborów, od co najmniej 5 lat. Nie dotyczy to osób, których miejsce urodzenia znajduje się na terenie danego okręgu.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Okręg wyborczy - część terytorium na jaką dzieli się państwo w czasie trwania wyborów parlamentarnych, prezydenckich w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla danego terenu, z których wybiera się przedstawicieli.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • IPU PARLINE database: DOMINICAN REPUBLIC (Cámara de Diputados), Electoral system. [dostęp 2010-01-16].
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona oficjalna
  • Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Dominikana podzielona jest na 31 prowincje i obszar wydzielony Distrito Nacional. Podział kraju na prowincje jest określony w konstytucji (tytuł I, rozdział II, art 5).

    Reklama