Izabela Szolc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Izabela Szolc (ur. 1978) – polska pisarka, autorka głównie literatury fantastycznej.

Powieść kryminalna – to odmiana powieści charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy. Współcześnie, w najbardziej zasadniczym podziale przyjmuje się, że powieść kryminalna dzieli się na cztery pododmiany.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Debiutowała w styczniu 1997 opowiadaniem Watykan opublikowanym na łamach czasopisma „Nowy Talizman”. Drukowała opowiadania w „Click! Fantasy”, „Feniksie”, „Hunterze”, „Nowej Fantastyce”, „Nowym Talizmanie”, „Science Fiction”, „SFinksie”, „Wróżce”. Publikowała również w antologiach Wizje alternatywne 4, Wizje alternatywne 5 pod redakcją Wojciecha Sedeńki, niemieckiej antologii Reptilienliebe, Antologia Młodej Prozy pod redakcją Konrada T. Lewandowskiego. Jest również autorką scenariuszy do komiksów, scenariuszy filmowych oraz współautorką albumu fotograficznego stworzonego wraz z Piotrem Dłubakiem.

Wizje alternatywne, cykl antologii zawierających opowiadania fantastyczne polskich autorów. Antologia jest redagowana przez Wojciecha Sedeńko, a wydawana przez wydawnictwa: Arax (1. t.), Zysk i S-ka (2. t.) i Solaris (od t. 3.). Pierwszy tom ukazał się w 1990 roku, natomiast szósty w czerwcu 2007.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Nominowana do Srebrnego Globu ’98 za opowiadanie Latarnia Heaven. Powieść Wszystkiego najlepszego uzyskała wyróżnienie w konkursie na „polską Bridget Jones”.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
"Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Fabryka Słów sp. z o.o. – polskie wydawnictwo literackie, wydające głównie książki fantastyczne oraz zbiory felietonów politycznych.
Fenix – polskie czasopismo poświęcone literaturze fantastycznej, założone w 1990 roku przez Jarosława Grzędowicza, Krzysztofa Sokołowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Andrzeja Łaskiego i Dariusza Zientalaka Jr.
Wydawnictwo Nowy Świat (NŚ) – wydawnictwo książkowe z siedzibą w Warszawie, powstałe w 2000 roku z inicjatywy dziennikarza Kamila Witkowskiego.
„Science Fiction” – polski miesięcznik literacki w całości poświęcony tematyce fantastycznej, założony w 2001 roku przez jego pierwszego redaktora naczelnego, Roberta J. Szmidta, a ukazujący się do 2012 roku. Nastawiony był przede wszystkim na publikację polskich opowiadań.

Reklama