Iwan Iwanowicz (manekin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pies Gwiazdeczka w pojemniku oraz Iwan Iwanowicz na pokładzie statku Korabl-Sputnik 5 (zrzut ekranu z programu komputerowego)

Iwan Iwanowicz (ros. Иван Иванович – rosyjski odpowiednik amerykańskiego nazwiska John Doe) – radziecki kosmonauta manekin który w 1961 odbył dwa testowe loty kosmiczne w ramach programu Wostok. Aby nie dopuścić do zamętu wśród chłopów, którzy mogliby sądzić, że jest martwym kosmonautą lub kosmitą, pod osłoną jego hełmu umieszczono napis „МАКЕТ” (makieta).

Korabl-Sputnik 4 – testowy radziecki statek kosmiczny, czwarty pomyślnie wystrzelony prototyp statków Wostok, pierwszy w konfiguracji 3KA – całkowicie przygotowanej do lotu człowieka – którą, 12 kwietnia 1961, poleciał Jurij Gagarin. Wyniósł na orbitę psa Czarnuszkę, świnkę morską, kilka myszy i manekina. Jednym z ważniejszych celów tej misji było sprawdzenie systemów łączności radiowej i głosowej ze statkiem na orbicie.Lot kosmiczny – zastosowanie technologii kosmicznej, aby wynieść pojazd kosmiczny do i poprzez przestrzeń kosmiczną.

Historia[ | edytuj kod]

Statki kosmiczne Wostok nie miały miękkiego systemu lądowania. Po otwarciu głównego spadochronu i opadaniu kapsuły powrotnej ku ziemi, kosmonauta musiał użyć fotela wyrzucanego, aby opuścić kapsułę, a następnie wylądować na ziemi na własnym spadochronie. Aby przetestować system, manekin, nazwany „Iwanem Iwanowiczem”, odbył dwa testowe loty kosmiczne we w pełni funkcjonalnym skafandrze kosmicznym:

Przestrzeń kosmiczna – przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery. Za granicę pomiędzy atmosferą a przestrzenią kosmiczną przyjmuje się umownie wysokość 100 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie przebiega umowna linia Kármána. Ściśle wytyczonej granicy między przestrzenią powietrzną a przestrzenią kosmiczną nie ma. Fizycy przyjmują 80–100 km.Jurij Aleksiejewicz Gagarin, ros. Юрий Алексеевич Гагарин (wym. ˈjurʲɪj ɐlʲɪˈksʲeɪvʲɪtɕ gɐˈgarʲɪn) (ur. 9 marca 1934 w Kłuszynie, zginął 27 marca 1968 w okolicach Kirżacza) – radziecki kosmonauta, pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej, Bohater Związku Radzieckiego, Lotnik Kosmonauta ZSRR.
 • 9 marca 1961 na statku kosmicznym Korabl-Sputnik 4 manekin został wyrzucony z kapsuły i opadł na spadochronie. Jego towarzysz, pies Czarnuszka został z powodzeniem wydobyty z kapsuły.
 • 25 marca 1961 na statku kosmicznym Korabl-Sputnik 5 manekin ponownie został wyrzucony z kapsuły i opadł na spadochronie. Pies Gwiazdeczka został również z powodzeniem wydobyty z kapsuły.
 • Te udane loty testowe utorowały drogę do pierwszego lotu człowieka w przestrzeń kosmiczną – 12 kwietnia 1961 dokonał tego Jurij Gagarin na statku kosmicznym Wostok 1. W 1993 „Iwana Iwanowicza” za 189,5 tysiąca dolarów kupiła fundacja Rossa Perota na aukcji zorganizowanej przez Sotheby’s. Od 1997 jest eksponowany w National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.National Air and Space Museum (Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej) – muzeum w Waszyngtonie, część Instytutu Smithsona. Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych oraz kosmicznych, a ponad 9 milionów turystów rocznie czyni je najczęściej zwiedzanym muzeum świata.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Henry Ross Perot (ur. 27 czerwca 1930 w Texarkana, zm. 9 lipca 2019 w Dallas) – amerykański przedsiębiorca, polityk. Miliarder, dorobił się majątku na przedsiębiorstwach Electronic Data Systems i Perot Systems. Zasłynął zorganizowaniem misji specjalnej, która miała na celu uratowanie uwięzionych 28 grudnia 1978 w ogarniętym rewolucją Iranie dwóch pracowników przedsiębiorstwa EDS.
  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.
  Encyclopedia Astronautica - internetowa encyklopedia astronautyki. Rekomendowane przez NASA, Encyklopedię Britannica, gazety, sieci telewizyjne oraz historyków. Stanowi obszerne, dobrze udokumentowane źródło wiedzy na temat historii i technologii lotów kosmicznych. Zawiera obszerny katalog pojazdów, astronautów, rakiet i misji kosmicznych.
  Program Wostok (ros. Восто́к – "Wschód") – pierwszy radziecki program załogowych lotów kosmicznych, którego największym osiągnięciem było umieszczenie po raz pierwszy człowieka na orbicie okołoziemskiej. Do realizacji programu wykorzystano specjalnie skonstruowany statek kosmiczny Wostok oraz zaadaptowaną z istniejącego ICBM rakietę Wostok.
  John Doe – w USA nazwisko używane dla określenia mężczyzny o niezidentyfikowanej lub ukrytej tożsamości. Dla określenia kobiet używa się nazwiska Jane Doe. Termin ten stosuje się zwłaszcza w aktach policyjnych, sądownictwie i dokumentach prawniczych.
  Spadochron – statek powietrzny, który wykorzystując opór powietrza do zmniejszenia prędkości opadania w atmosferze, pozwala na bezpieczne wylądowanie podwieszonego skoczka, sprzętu lub ładunku.
  Manekin – figura mająca imitować człowieka. Ma zastosowanie zarówno w przemyśle jak i w sztuce. Manekiny wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie zaistnieje potrzeba coś wyeksponować (przemysł odzieżowy, malarstwo) jak i w badaniach, w których celem jest zbadanie zachowania ludzkiego ciała na określone warunki a wykorzystanie człowieka zagrażałoby jego zdrowiu (np. testy zderzeniowe). Manekin występuje też w sztuce jako istota podatna na wszelkie wpływy z zewnątrz lub całkowicie obojętna wobec wszystkiego co widzi.

  Reklama